OFAC Specially Designated Nationals and Blocked Persons List (SDN)
OFAC Specially Designated Nationals and Blocked Persons List (SDN) offentliggøres af U.S. Department of the Treasury — Office of Foreign Assets Control. Listen indeholder i øjeblikket 19.471 opførelser: 7.519 personer, 10.042 virksomheder og organisationer, 1.568 skibe og 342 luftfartøjer.
Den seneste ændring blev offentliggjort den 21. oktober 2026. Tarifbase indlæser den officielle fil hver dag, så et navn, der screenes her, sammenlignes med den gældende version sammen med de øvrige lister fra samme jurisdiktion (USA) og fra de andre jurisdiktioner.
Programmer og retsgrundlag: RUSSIA-EO14024 · SDGT · IFSR · SDNTK · NPWMD.
- 19.471Opførelser
- 7.519personer
- 10.042virksomheder og organisationer
- 1.568skibe
- 342luftfartøjer
- 21. oktober 2026Seneste ændring
Screen mod denne liste
Programmer og retsgrundlag
| Program | Opførelser |
|---|---|
| RUSSIA-EO14024 | 6.346 |
| SDGT | 3.360 |
| IFSR | 1.620 |
| SDNTK | 1.363 |
| NPWMD | 1.205 |
| IRAN-EO13902 | 1.078 |
| ILLICIT-DRUGS-EO14059 | 787 |
| GLOMAG | 739 |
| IRAN | 679 |
| UKRAINE-EO13662 | 536 |
| IRAN-EO13846 | 509 |
| TCO | 430 |
| IRGC | 289 |
| CYBER2 | 260 |
| IRAN-HR | 222 |
| DPRK4 | 196 |
| UKRAINE-EO13661 | 196 |
| BELARUS-EO14038 | 183 |
| VENEZUELA-EO13850 | 176 |
| PAARSSR-EO13894 | 174 |
| BALKANS | 164 |
| VENEZUELA | 162 |
| DPRK3 | 157 |
| UKRAINE-EO13660 | 154 |
| BURMA-EO14014 | 152 |
| DPRK2 | 124 |
| IRAN-EO13876 | 115 |
| IRAQ2 | 114 |
| ELECTION-EO13848 | 111 |
| FTO | 104 |
| UKRAINE-EO13685 | 101 |
| CUBA-EO14404 | 98 |
| DRCONGO | 98 |
| CYBER4 | 96 |
| CAATSA - RUSSIA | 81 |
| NICARAGUA | 80 |
| CUBA | 77 |
| BELARUS | 71 |
| DPRK | 69 |
| VENEZUELA-EO13884 | 67 |
| MAGNIT | 64 |
| IRAN-EO13871 | 59 |
| SUDAN-EO14098 | 57 |
| SDNT | 53 |
| LIBYA3 | 50 |
| IRAN-CON-ARMS-EO | 49 |
| IRAN-TRA | 31 |
| SOMALIA | 30 |
| CAR | 29 |
| PEESA-EO14039 | 27 |
| IFCA | 26 |
| BALKANS-EO14033 | 24 |
| SOUTH SUDAN | 24 |
| CAATSA - IRAN | 20 |
| HOSTAGES-EO14078 | 18 |
| ICC-EO14203 | 18 |
| LIBYA2 | 18 |
| HRIT-IR | 16 |
| LEBANON | 16 |
| IRAQ3 | 13 |
Senest opførte virksomheder, organisationer og skibe
| Opført navn | Type | Lande | Opført den |
|---|---|---|---|
| 'NDRANGHETA ORGANIZATION | Virksomhed eller organisation | Italien | |
| 'WOLF' HOLDING OF SECURITY STRUCTURES | Virksomhed eller organisation | Rusland | |
| 0DAY TECHNOLOGIES | Virksomhed eller organisation | Rusland | |
| 10219452 CANADA INCORPORATED | Virksomhed eller organisation | Canada | |
| 110TH RESEARCH CENTER | Virksomhed eller organisation | Kina, Nordkorea | |
| 11420 CORP. | Virksomhed eller organisation | USA | |
| 1425 BRICKELL AVE 63-F LLC | Virksomhed eller organisation | USA | |
| 1425 BRICKELL AVENUE 64E LLC | Virksomhed eller organisation | USA | |
| 1425 BRICKELL AVENUE UNIT 46B, LLC | Virksomhed eller organisation | USA | |
| 148SH LIMITED TRADE DEVELOPMENT | Virksomhed eller organisation | Rusland | |
| 15 KHORDAD FOUNDATION | Virksomhed eller organisation | Iran | |
| 200G PSA HOLDINGS LLC | Virksomhed eller organisation | USA | |
| 234TH GUARDS AIRBORNE ASSAULT REGIMENT | Virksomhed eller organisation | Rusland | |
| 2351885 ONTARIO INC | Virksomhed eller organisation | Canada | |
| 27TH SCIENTIFIC CENTER | Virksomhed eller organisation | Rusland | |
| 2904977 CANADA, INC. | Virksomhed eller organisation | Canada | |
| 3-101-507688 SA | Virksomhed eller organisation | Costa Rica | |
| 33RD LIGHT INFANTRY DIVISION OF THE BURMESE ARMY | Virksomhed eller organisation | Myanmar (Burma) | |
| 33RD SCIENTIFIC RESEARCH AND TESTING INSTITUTE | Virksomhed eller organisation | Rusland | |
| 3A-MGU | Luftfartøj | ||
| 3D MODERN PRINTING PRESS | Virksomhed eller organisation | Mexico | |
| 3D.RU | Virksomhed eller organisation | Rusland | |
| 3DATA | Virksomhed eller organisation | Rusland | |
| 3G LOJISTIK VE HAVACILIK HIZMETLARI LTD. | Virksomhed eller organisation | Tyrkiet | |
| 3K GROUP LIMITED | Virksomhed eller organisation | Kina |
Fysiske personer vises ikke på denne side. Screen navnet ovenfor for at tjekke en person.
Gennemsøgte lister
- United Nations Security Council Consolidated List
- EU Consolidated Financial Sanctions List
- UK Sanctions List
- OFAC Consolidated Sanctions List (non-SDN: SSI, FSE, NS-MBS, CMIC, PLC, CAPTA)
- BIS Entity List (EAR Supplement No. 4 to Part 744)
- BIS Denied Persons List
- BIS Unverified List (EAR Supplement No. 6 to Part 744)
- BIS Military End-User List (EAR Supplement No. 7 to Part 744)
- State Department ITAR Debarred Parties (DDTC)
- State Department Nonproliferation Sanctions (ISN)
- Swiss sanctions list (SESAM, all programmes)
- Consolidated Canadian Autonomous Sanctions List (SEMA, JVCFOA)
- Canada — Currently listed terrorist entities (Criminal Code s. 83.05)
- Japan — Persons subject to asset freezes under the Foreign Exchange Act (資産凍結等対象者)
- Australian Consolidated Sanctions List
- Türkiye MASAK — A: BM Güvenlik Konseyi kararlarına istinaden malvarlıkları dondurulanlar (6415 s. Kanun md. 5)
- Türkiye MASAK — B: Yabancı ülke taleplerine istinaden malvarlıkları dondurulanlar (6415 s. Kanun md. 6)
- Türkiye MASAK — C: İç dondurma kararı ile malvarlıkları dondurulanlar (6415 s. Kanun md. 7)
- Türkiye MASAK — D: Kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanının önlenmesi kapsamında malvarlıkları dondurulanlar (7262 s. Kanun md. 3/A–3/B)