Podpozycja · Dział 44 · Pozycja 4412

4412.33

4412.33: Pozostała, co najmniej z jedną zewnętrzną warstwą z drewna drzew innych niż iglaste, z następujących gatunków: brzoza (Betula spp.), buk (Fagus spp.), dąb (Quercus spp.), eukaliptus (Eucalyptus spp.), jesion (Fraxinus spp.), kasztan (Castanea spp.), kasztanowiec (Aesculus spp.), klon (Acer spp.), lipa (Tilia spp.), olsza (Alnus spp.), orzech (Juglans spp.), orzesznik (Carya spp.), platan (Platanus spp.), robinia (Robinia spp.), topola i osika (Populus spp.), tulipanowiec (Liriodendron spp.), wiąz (Ulmus spp.) lub wiśnia, czereśnia (Prunus spp.)

Sklejka liściasta

Podpozycja HS 4412.33 – sklejka liściasta – należy do pozycji 4412 w dziale 44.

Ile zapłacisz

Import: UE

Cło 7% stawka standardowa · w 4 krajowych liniach taryfowych zależy od kraju pochodzenia
Cła dodatkowe i opłaty 4 dodatkowe środki Wymogi przywozowe: 7
VAT stawka podstawowa w państwie członkowskim importu: od 17% do 27%
Kalkulator cłaOblicz cło i podatki →

Stawki według krajowych linii taryfowych · Nomenklatura scalona UE

Linie taryfowe (UE) →
  1. 4412 33 Pozostała, co najmniej z jedną zewnętrzną warstwą z drewna drzew innych niż iglaste, z następujących gatunków: brzoza (Betula spp.), buk (Fagus spp.), dąb (Quercus spp.), eukaliptus (Eucalyptus spp.), jesion (Fraxinus spp.), kasztan (Castanea spp.), kasztanowiec (Aesculus spp.), klon (Acer spp.), lipa (Tilia spp.), olsza (Alnus spp.), orzech (Juglans spp.), orzesznik (Carya spp.), platan (Platanus spp.), robinia (Robinia spp.), topola i osika (Populus spp.), tulipanowiec (Liriodendron spp.), wiąz (Ulmus spp.) lub wiśnia, czereśnia (Prunus spp.):
  2. 4412 33 10 Co najmniej z jedną zewnętrzną warstwą z brzozy (Betula spp.) 7%m3
  3. 4412 33 20 Bez zewnętrznej warstwy z brzozy, ale co najmniej z jedną zewnętrzną warstwą z topoli lub osiki (Populus spp.) 7%m3
  4. 4412 33 30 Bez zewnętrznej warstwy z brzozy, topoli lub osiki (Populus spp.), ale co najmniej z jedną zewnętrzną warstwą z eukaliptusa (Eucalyptus spp.) 7%m3
  5. 4412 33 90 Pozostała 7%m3

Cła dodatkowe i wymogi przywozowe

Należności pobierane oprócz cła oraz wymogi, które towar musi spełnić na granicy.

Cła dodatkowe i opłaty 15

  • Cło antydumpingoweCło antydumpingowe ostateczne 15,8%
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Rosja
    Obowiązuje
    do 10 listopada 2026
    Akt prawny
    Regulation 1930/21
    Linie taryfowe
    w 1 z 4 linii
    Stawki dla wymienionych eksporterów (15)
    PrzedsiębiorstwoStawka
    Sveza Group composed of seven exporting producers: “SVEZA Tyumen” Limited Liability Company; Joint Stock Company “SVEZA Ust-Izhora”; Joint Stock Company “SVEZA Verhnaya Sinyachiha”; Joint Stock Company “SVEZA Kostroma”; Joint Stock Company “SVEZA Manturovo”; Joint Stock Company “SVEZA Novator”; Limited Liability Company “SVEZA Uralskiy” C65914,4%
    Syktyvkar Plywood Mill Ltd. C66015,72%
    Zheshartsky LРK LLC C66115,8%
    Arkhangelsk Plywood Plant JSC C66214,85%
    CJSC " Murom" C66314,85%
    LLC « InvestForest » C66414,85%
    Joint Stock Company " Bryansk Plywood Mill" C66514,85%
    Joint-Stock Company «Krasnyi Yakor» C66614,85%
    Limited Liability Company " Fanernyiy Zavod" C66714,85%
    Limited Liability Company UPM-Kymmene Chudovo C66814,85%
    LLC Murashinskiy plywood plant C66914,85%
    Parfino Plywood Factori C67014,85%
    ZAO Plyterra C67114,85%
    Plywood Plant Vlast Truda JSC C67214,85%
    Limited Liability Company ‘Vyatsky Plywood Mill’ C67314,85%
  • Cło antydumpingoweCło antydumpingowe ostateczne 15,8%
    Tylko dla
    4412 33 10 12 Of wood other than okoumé, whether or not coated or surface-covered
    Dotyczy kraju pochodzenia
    wszystkie kraje z wyjątkiem: Chiny, Rosja
    Akt prawny
    Regulation 1287/24
    Linie taryfowe
    w 1 z 4 linii
  • Cło antydumpingoweCło antydumpingowe ostateczne 86,8%
    Tylko dla
    4412 33 10 12 Of wood other than okoumé, whether or not coated or surface-covered
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Chiny
    Akt prawny
    Regulation 2333/25
    Linie taryfowe
    w 1 z 4 linii
    Stawki dla wymienionych eksporterów (1)
    PrzedsiębiorstwoStawka
    Pizhou Jiangshan Wood Co., Ltd 89MK43,3%
  • Cło antydumpingoweCło antydumpingowe ostateczne 15,8%
    Tylko dla
    4412 33 10 14 Other
    Dotyczy kraju pochodzenia
    wszystkie kraje z wyjątkiem: Rosja
    Obowiązuje
    do 10 listopada 2026
    Akt prawny
    Regulation 1287/24
    Linie taryfowe
    w 1 z 4 linii
  • Cło antydumpingoweCło antydumpingowe ostateczne 15,8%
    Tylko dla
    4412 33 10 22 Of wood other than okoumé, whether or not coated or surface-covered
    Dotyczy kraju pochodzenia
    wszystkie kraje z wyjątkiem: Chiny, Rosja
    Obowiązuje
    do 10 listopada 2026
    Akt prawny
    Regulation 1287/24
    Linie taryfowe
    w 1 z 4 linii
  • Cło antydumpingoweCło antydumpingowe ostateczne 86,8%
    Tylko dla
    4412 33 10 22 Of wood other than okoumé, whether or not coated or surface-covered
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Chiny
    Akt prawny
    Regulation 2333/25
    Linie taryfowe
    w 1 z 4 linii
    Stawki dla wymienionych eksporterów (1)
    PrzedsiębiorstwoStawka
    Pizhou Jiangshan Wood Co., Ltd 89MK43,3%
  • Cło antydumpingoweCło antydumpingowe ostateczne 15,8%
    Tylko dla
    4412 33 10 24 Other
    Dotyczy kraju pochodzenia
    wszystkie kraje z wyjątkiem: Rosja
    Obowiązuje
    do 10 listopada 2026
    Akt prawny
    Regulation 1287/24
    Linie taryfowe
    w 1 z 4 linii
  • Cło antydumpingoweCło antydumpingowe ostateczne 86,8%
    Tylko dla
    4412 33 10 82 Of wood other than okoumé, whether or not coated or surface-covered
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Chiny
    Akt prawny
    Regulation 2333/25
    Linie taryfowe
    w 1 z 4 linii
    Stawki dla wymienionych eksporterów (1)
    PrzedsiębiorstwoStawka
    Pizhou Jiangshan Wood Co., Ltd 89MK43,3%
  • Cło antydumpingoweCło antydumpingowe ostateczne 86,8%
    Tylko dla
    4412 33 20 10 Of wood other than okoumé, whether or not coated or surface-covered
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Chiny
    Akt prawny
    Regulation 2333/25
    Linie taryfowe
    w 1 z 4 linii
    Stawki dla wymienionych eksporterów (1)
    PrzedsiębiorstwoStawka
    Pizhou Jiangshan Wood Co., Ltd 89MK43,3%
  • Cło antydumpingoweCło antydumpingowe ostateczne 86,8%
    Tylko dla
    4412 33 30 10 Of wood other than okoumé, whether or not coated or surface-covered
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Chiny
    Akt prawny
    Regulation 2333/25
    Linie taryfowe
    w 1 z 4 linii
    Stawki dla wymienionych eksporterów (1)
    PrzedsiębiorstwoStawka
    Pizhou Jiangshan Wood Co., Ltd 89MK43,3%
  • Cło antydumpingoweCło antydumpingowe ostateczne 86,8%
    Tylko dla
    4412 33 90 10 Of wood other than okoumé, whether or not coated or surface-covered
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Chiny
    Akt prawny
    Regulation 2333/25
    Linie taryfowe
    w 1 z 4 linii
    Stawki dla wymienionych eksporterów (1)
    PrzedsiębiorstwoStawka
    Pizhou Jiangshan Wood Co., Ltd 89MK43,3%
  • Zawieszenie cełZawieszenie – towary przeznaczone dla niektórych kategorii statków, łodzi i pozostałych jednostek pływających oraz dla platform wiertniczych lub produkcyjnych Bez cła
    Dotyczy kraju pochodzenia
    wszystkie kraje
    Akt prawny
    Regulation 2658/87
    Dokumenty
    • C990 Pozwolenie dotyczące końcowego przeznaczenia statków i platform (kolumna 8c, załącznik A do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/2446)
  • Cło od przesyłek o niskiej wartościNależności celne za przesyłki o niskiej wartości 3 EUR
    Dotyczy kraju pochodzenia
    wszystkie kraje
    Obowiązuje
    do 31 października 2026
    Akt prawny
    Regulation 0382/26
  • Cło od przesyłek o niskiej wartościNależności celne za przesyłki o niskiej wartości 3 EUR
    Dotyczy kraju pochodzenia
    wszystkie kraje
    Obowiązuje
    od 1 listopada 2026
    Akt prawny
    Regulation 0382/26
    Dokumenty
    • C127 Identyfikator produktu handlowego
    • C128 Nieznormalizowany identyfikator produktu producenta
    • C129 Standardowy identyfikator produktu producenta
    • Y081 Nie istnieje standardowy identyfikator produktu producenta dla deklarowanego produktu
  • Opłata manipulacyjnaUnijna opłata manipulacyjna 2 EUR
    Dotyczy kraju pochodzenia
    wszystkie kraje
    Obowiązuje
    od 1 listopada 2026
    Akt prawny
    Regulation 2108/26
    Dokumenty
    • Y126 Goods sold in distance sales

Wymogi przywozowe 8

  • Zakaz lub ograniczenieZakaz przywozu (importu)
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Białoruś, Korea Północna
    Akt prawny
    Regulation 0355/22, Regulation 0285/18
  • Kontrola przywozuOgraniczenie wprowadzenia do swobodnego obrotu
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Irak, Syria
    Akt prawny
    Regulation 1210/03, Regulation 1332/13
  • Kontrola przywozuKontrola przywozu - CITES
    Dotyczy kraju pochodzenia
    wszystkie kraje
    Akt prawny
    Regulation 0966/23
    Dokumenty
    • C400 Przedstawienie wymaganego świadectwa " CITES"
    • Y900 Deklarowane towary nie są objęte Konwencją Waszyngtońską (CITES)
  • Kontrola przywozuKontrola importu drewna i produktów z drewna objętych systemem zezwoleń FLEGT
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Indonezja
    Akt prawny
    Decision 0284/14
    Dokumenty
    • C690 Zezwolenie FLEGT na przywóz drewna
    • Y070 Zwolnienie z wymogu przedstawiania zezwolenia FLEGT na mocy art. 4 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 2173/2005
    • Y057 Towary niewymagające przedstawienia zezwolenia FLEGT na przywóz drewna
  • Kontrola przywozu
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Ukraina
    Akt prawny
    Regulation 0692/14
    Dokumenty
    • Y997 Towary niepochodzące z Krymu lub Sewastopola ani na nie przeznaczone (art. 2 i 2b ust. 1 rozporządzenia Rady (UE) nr 692/2014)
    • N864 Deklaracja na fakturze lub deklaracja pochodzenia umieszczona przez dowolnego eksportera na fakturze lub innym dokumencie handlowym
    • N954 Świadectwo przewozowe EUR.1
  • Kontrola przywozu
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Rosja
    Obowiązuje
    do 31 grudnia 2027
    Akt prawny
    Regulation 0833/14
    Dokumenty
    • L142 Zezwolenie na przywóz na podstawie art. 3i ust. 3c rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014
    • Y874 Zakazy określone w art. 3i ust. 1 rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 nie mają zastosowania (zob. wyłączenia w art. 3i ust. 3aa)
    • L143 Zezwolenie na przywóz na podstawie art. 12 b ust. 2 rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014
    • Y859 Towary, które zostały wprowadzone na terytorium unii celnej UE oraz zostały przedstawione organom celnym przed wejściem w życie lub datą rozpoczęcia stosowania odpowiednich zakazów przywozu, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza (patrz artykuł 12e rozporządzenia (UE) nr 833/2014)
  • Kontrola przywozu
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Ukraina
    Akt prawny
    Regulation 0263/22
    Dokumenty
    • Y984 Towary niepochodzące lub nieprzeznaczone do niekontrolowanych przez rząd obszarów Ukrainy w obwodach donieckim, chersońskim, ługańskim i zaporizhzhii
    • N954 Świadectwo przewozowe EUR.1
    • N864 Deklaracja na fakturze lub deklaracja pochodzenia umieszczona przez dowolnego eksportera na fakturze lub innym dokumencie handlowym
  • Kontrola przywozuKontrola importu drewna i produktów z drewna objętych systemem zezwoleń FLEGT-Ghana
    Dotyczy kraju pochodzenia
    Ghana
    Akt prawny
    Decision 0151/10
    Dokumenty
    • C690 Zezwolenie FLEGT na przywóz drewna
    • Y070 Zwolnienie z wymogu przedstawiania zezwolenia FLEGT na mocy art. 4 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 2173/2005
    • Y057 Towary niewymagające przedstawienia zezwolenia FLEGT na przywóz drewna

Stawki preferencyjne według krajów

Umowa lub system preferencjiKrajeStawka
stawka standardowa (bez umowy)—7%
GSP-EBA (szczególne rozwiązanie dotyczące krajów najsłabiej rozwiniętych - wszystko oprócz broni)
Afganistan, Angola, Bangladesz, Benin i jeszcze 42

Afganistan, Angola, Bangladesz, Benin, Bhutan, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Erytrea, Etiopia, Gambia, Gwinea, Gwinea Bissau, Haiti, Jemen, Kambodża, Kiribati, Komory, Laos, Lesotho, Liberia, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauretania, Mjanma (Birma), Mozambik, Nepal, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Timor Wschodni, Togo, Tuvalu, Uganda, Wyspy Salomona, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Zambia

Bez cła
CARIFORUM
Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize i jeszcze 10

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gujana, Jamajka, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Surinam, Trynidad i Tobago

Bez cła
KTZ (Kraje i Terytoria Zamorskie)
Antarktyda, Aruba, Curaçao, Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne i jeszcze 8

Antarktyda, Aruba, Curaçao, Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne, Grenlandia, Niderlandy Karaibskie, Nowa Kaledonia, Polinezja Francuska, Saint-Barthélemy, Saint-Pierre i Miquelon, Sint Maarten, Wallis i Futuna

Bez cła
GSP+ (szczególne rozwiązanie motywacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów)
Boliwia, Filipiny, Kirgistan, Mongolia i jeszcze 4

Boliwia, Filipiny, Kirgistan, Mongolia, Pakistan, Republika Zielonego Przylądka, Sri Lanka, Uzbekistan

Bez cła
Ameryka Środkowa Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Nikaragua, Panama, Salwador Bez cła
SADC EPA Botswana, Eswatini, Namibia Bez cła
Europejski Obszar Gospodarczy Islandia, Liechtenstein, Norwegia Bez cła
Państwa Afryki Wschodniej i Południowej Mauritius, Seszele, Zimbabwe Bez cła
unia celna UE–Andora Andora Bez cła
umowa UE–Albania Albania Bez cła
umowa UE–Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina Bez cła
umowa UE–Kanada Kanada Bez cła
umowa UE–Szwajcaria Szwajcaria Bez cła
umowa UE–Côte d’Ivoire Côte d’Ivoire Bez cła
umowa UE–Chile Chile Bez cła
umowa UE–Kamerun Kamerun Bez cła
umowa UE–Kolumbia Kolumbia Bez cła
umowa UE–Algieria Algieria Bez cła
umowa UE–Ekwador Ekwador Bez cła
umowa UE–Egipt Egipt Bez cła
Preferencyjne pochodzenie zgodnie z Porozumieniem w formie wymiany listów między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim dotyczącym zmiany protokołów nr 1 i 4 do Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Królestwem Marokańskim, z drugiej strony. Sahara Zachodnia Bez cła
umowa UE–Fidżi Fidżi Bez cła
umowa UE–Wyspy Owcze Wyspy Owcze Bez cła
umowa UE–Wielka Brytania Wielka Brytania Bez cła
umowa UE–Gruzja Gruzja Bez cła
umowa UE–Ghana Ghana Bez cła
umowa UE–Izrael Izrael Bez cła
umowa UE–Jordania Jordania Bez cła
umowa UE–Japonia Japonia Bez cła
umowa UE–Kenia Kenia Bez cła
umowa UE–Korea Południowa Korea Południowa Bez cła
umowa UE–Liban Liban Bez cła
umowa UE–Maroko Maroko Bez cła
umowa UE–Mołdawia Mołdawia Bez cła
umowa UE–Czarnogóra Czarnogóra Bez cła
umowa UE–Macedonia Północna Macedonia Północna Bez cła
umowa UE–Meksyk Meksyk Bez cła
umowa UE–Nowa Zelandia Nowa Zelandia Bez cła
umowa UE–Peru Peru Bez cła
umowa UE–Papua-Nowa Gwinea Papua-Nowa Gwinea Bez cła
umowa UE–Terytoria Palestyńskie Terytoria Palestyńskie Bez cła
umowa UE–Serbia Serbia Bez cła
umowa UE–Singapur Singapur Bez cła
unia celna UE–San Marino San Marino Bez cła
umowa UE–Syria Syria Bez cła
umowa UE–Tunezja Tunezja Bez cła
unia celna UE–Turcja Turcja Bez cła
umowa UE–Ukraina Ukraina Bez cła
umowa UE–Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone Bez cła
umowa UE–Wietnam Wietnam Bez cła
umowa UE–Samoa Samoa Bez cła
umowa UE–Kosowo Kosowo Bez cła
umowa UE–Republika Południowej Afryki Republika Południowej Afryki Bez cła
GSP - Zasady ogólne
Indie, Kongo, Mikronezja, Nigeria i jeszcze 4

Indie, Kongo, Mikronezja, Nigeria, Niue, Tadżykistan, Vanuatu, Wyspy Cooka

3,5%
Mercosur Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj 6,1%

UE: import miesięczny

ostatnie 12 miesięcy444,1 mln €-27,9% · poprzednie 12 miesięcy
Średnia cena importowa0,98 € za kg
Preferencyjna stawka celna74%
sty 2024: 50,2 mln €lut 2024: 53 mln €mar 2024: 44,6 mln €kwi 2024: 50 mln €maj 2024: 60,3 mln €cze 2024: 65,1 mln €lip 2024: 70 mln €sie 2024: 58,7 mln €wrz 2024: 58,5 mln €paź 2024: 71,6 mln €lis 2024: 79,4 mln €gru 2024: 73,8 mln €sty 2025: 73,2 mln €lut 2025: 49,2 mln €mar 2025: 39,6 mln €kwi 2025: 33,8 mln €maj 2025: 40,2 mln €cze 2025: 36,5 mln €lip 2025: 31,3 mln €sie 2025: 28,6 mln €wrz 2025: 35 mln €paź 2025: 37,8 mln €lis 2025: 35,1 mln €gru 2025: 29,3 mln €sty 2026: 34,7 mln €lut 2026: 33,8 mln €mar 2026: 35,5 mln €kwi 2026: 39,4 mln €maj 2026: 37,7 mln €cze 2026: 46,7 mln €lip 2026: 42 mln €sie 2026: 37 mln € 202420252026
Najnowsze dane: sierpień 2026 (dane wstępne) · Dane miesięczne: Eurostat Comext (CC BY 4.0), HMRC (OGL v3.0)

Główni dostawcy, ostatnie 12 miesięcy

KrajWartośćUdziałZmiana
Ukraina 163,8 mln € 36,9% +0,7%
Wietnam 75,9 mln € 17,1% +1589,6%
Kazachstan 26,8 mln € 6% +39,7%
Gruzja 21,4 mln € 4,8% -6,9%
Chiny 20,9 mln € 4,7% -93,3%
Brazylia 18,3 mln € 4,1% +333,5%
Turcja 18,3 mln € 4,1% -17,7%
Malezja 17,7 mln € 4% +2139%

Ta sama podpozycja w innych taryfach

Handel światowy w 2024 r.

4412.33 · 7 mld USD

Wartość obrotów (USD) brak zgłoszonego handlu < 2 mln USD2 mln USD+22,7 mln USD+171,4 mln USD+> 363,3 mln USD

Eksport: 110
  1. Chiny: 2,9 mld USD
  2. Rosja: 544,7 mln USD
  3. Wietnam: 500 mln USD
  4. Łotwa: 363,3 mln USD
  5. Finlandia: 289,2 mln USD
  6. Indonezja: 231,7 mln USD
  7. Kambodża: 227,2 mln USD
  8. Polska: 197 mln USD
  9. Estonia: 196 mln USD
  10. Hiszpania: 176,1 mln USD
  11. Włochy: 171,4 mln USD
  12. Kanada: 151,6 mln USD
  13. Ukraina: 149,2 mln USD
  14. Niemcy: 91,2 mln USD
  15. Malezja: 59,9 mln USD
  16. Belgia: 51,5 mln USD
  17. Holandia: 49,5 mln USD
  18. Turcja: 45,6 mln USD
  19. Kazachstan: 42,2 mln USD
  20. Czechy: 37 mln USD
  21. Tajlandia: 32,6 mln USD
  22. Stany Zjednoczone: 28,3 mln USD
  23. Białoruś: 26,5 mln USD
  24. Węgry: 26,3 mln USD
  25. Norwegia: 25,9 mln USD
  26. Szwecja: 25 mln USD
  27. Francja: 24,7 mln USD
  28. Gruzja: 22,7 mln USD
  29. Urugwaj: 21,6 mln USD
  30. Austria: 20,9 mln USD
  31. Brazylia: 20,3 mln USD
  32. Litwa: 18,8 mln USD
  33. Tajwan: 18,3 mln USD
  34. Paragwaj: 18,2 mln USD
  35. Rumunia: 15,1 mln USD
  36. Bułgaria: 14,6 mln USD
  37. Słowacja: 11,7 mln USD
  38. Słowenia: 10,3 mln USD
  39. Egipt: 9,6 mln USD
  40. Wielka Brytania: 8,1 mln USD
  41. Mołdawia: 6,6 mln USD
  42. Uzbekistan: 6,4 mln USD
  43. Serbia: 6,3 mln USD
  44. Bośnia i Hercegowina: 4,9 mln USD
  45. Ghana: 4,7 mln USD
  46. Chorwacja: 4,2 mln USD
  47. Irlandia: 4 mln USD
  48. Meksyk: 4 mln USD
  49. Grecja: 3,4 mln USD
  50. Indie: 3,2 mln USD
  51. Portugalia: 3 mln USD
  52. Szwajcaria: 2,9 mln USD
  53. Zjednoczone Emiraty Arabskie: 2,5 mln USD
  54. Chile: 2,1 mln USD
  55. Gwatemala: 2 mln USD
  56. Dania: 1,9 mln USD
  57. SRA Hongkong (Chiny): 1,8 mln USD
  58. Kirgistan: 1,3 mln USD
  59. Korea Południowa: 741,8 tys. USD
  60. Republika Południowej Afryki: 637,1 tys. USD

Najwięksi eksporterzy

MiejsceKrajWartośćUdział
1 Chiny 2,9 mld USD 41,8%
2 Rosja 544,7 mln USD 7,8%
3 Wietnam 500 mln USD 7,2%
4 Łotwa 363,3 mln USD 5,2%
5 Finlandia 289,2 mln USD 4,2%
6 Indonezja 231,7 mln USD 3,3%
7 Kambodża 227,2 mln USD 3,3%
8 Polska 197 mln USD 2,8%
9 Estonia 196 mln USD 2,8%
10 Hiszpania 176,1 mln USD 2,5%

Najwięksi importerzy

MiejsceKrajWartośćUdział
1 Stany Zjednoczone 1,4 mld USD 19,6%
2 Niemcy 502,9 mln USD 7,2%
3 Wielka Brytania 316,4 mln USD 4,5%
4 Filipiny 293,3 mln USD 4,2%
5 Holandia 217,5 mln USD 3,1%
6 Zjednoczone Emiraty Arabskie 207,5 mln USD 3%
7 Polska 202 mln USD 2,9%
8 Kanada 200 mln USD 2,9%
9 Francja 196,4 mln USD 2,8%
10 Korea Południowa 190,2 mln USD 2,7%

Cło przywozowe na ten produkt na świecie 150

Stawka celna klauzuli najwyższego uprzywilejowania (KNU), którą każdy kraj stosuje do towarów z tej podpozycji HS: średnia jego krajowych pozycji taryfowych, z najniższą i najwyższą pozycją, jeśli się różnią. Towary z krajów, z którymi zawarto umowę handlową, często płacą mniej.

  • 10%mediana stawki
  • 25liczba krajów bez cła (KNU)
  • 50%najwyższa: Belize, Papua-Nowa Gwinea, Laos

150

Kraj przywozuStawka KNUpozycje od – dorok danych
Albania 0% 2023
Algieria 15% 2023
Angola 10% 2023 · HS 2017
Anguilla 15% 2021 · HS 2017
Arabia Saudyjska 5% 2023
Argentyna 10% 2023 · HS 2017
Armenia 12% 2023
Australia 5% 2023
Azerbejdżan 15% 2023 · HS 2017
Bahamy 0% 2022
Bahrajn 5% 2023
Bangladesz 25% 2023 · HS 2017
Barbados 10% 2022 · HS 2017
Belize 50% 2023
Benin 20% 2023
Bermudy 19% 13% – 25% 2023
Bhutan 10% 2022
Białoruś 12% 2021 · HS 2017
Boliwia 15% 2023 · HS 2017
Bośnia i Hercegowina 10% 2022
Botswana 10% 2023
Brazylia 10% 2023 · HS 2017
Brunei 5% 2023 · HS 2017
Burkina Faso 20% 2023
Burundi 25% 2023
Chile 6% 2023 · HS 2017
Chiny 4% 2023
Côte d’Ivoire 20% 2023 · HS 2017
Czad 30% 2023
Dominika 10% 2023 · HS 2017
Dominikana 0% 2023
Egipt 10% 2019 · HS 2017
Ekwador 15% 2023 · HS 2017
Eswatini 10% 2023
Etiopia 20% 2021 · HS 2017
Fidżi 32% 2023
Filipiny 15% 2023
Gabon 30% 2023
Gambia 20% 2023
Ghana 20% 2023
Gibraltar 12% 2023 · HS 2017
Gruzja 0% 2022 · HS 2017
Gujana 10% 2023 · HS 2017
Gwatemala 10% 2023
Gwinea 20% 2023
Gwinea Bissau 20% 2023
Gwinea Równikowa 30% 2023
Haiti 3,5% 2020 · HS 2017
Honduras 10% 2023
Indie 10% 2023
Indonezja 10% 2023
Iran 10% 2020 · HS 2017
Islandia 0% 2023
Izrael 0% 2022 · HS 2017
Jamajka 10% 2023
Japonia 6% 2023
Jemen 5% 2017 · HS 2017
Jordania 0% 2023
Kambodża 7% 2023 · HS 2017
Kamerun 30% 2023
Kanada 0% 2023
Katar 5% 2023
Kazachstan 5% 2023
Kenia 36%* 2023
Kirgistan 12% 2021 · HS 2017
Kolumbia 10% 2023 · HS 2017
Komory 0% 2021 · HS 2017
Kongo 30% 2023
Korea Południowa 8% 2023
Kostaryka 9% 2023
Kuwejt 5% 2023
Laos 40% 2023 · HS 2017
Lesotho 10% 2023
Liban 0% 2020 · HS 2017
Liberia 20% 2023
Libia 5% 2021 · HS 2017
Liechtenstein 10%* 2021 · HS 2017
Macedonia Północna 0% 2023
Madagaskar 20% 2023
Malawi 25% 2021 · HS 2017
Malediwy 0% 2023
Malezja 35% 2023
Mali 20% 2023
Maroko 18% 2023
Mauretania 20% 2023 · HS 2017
Mauritius 0% 2023
Meksyk 7% 2023 · HS 2017
Mikronezja 4% 2021 · HS 2017
Mjanma (Birma) 15% 2023 · HS 2017
Mołdawia 0% 2023 · HS 2017
Mongolia 5% 2023
Montserrat 5% 2023 · HS 2017
Mozambik 7,5% 2023
Namibia 10% 2023
Nauru 10% 2021 · HS 2017
Nepal 15% 2023
Niger 20% 2023
Nigeria 20% 2023
Nikaragua 10% 2023
Norwegia 0% 2023
Nowa Zelandia 5% 2023
Oman 5% 2023
Pakistan 16% 2023
Panama 5% 0% – 10% 2023
Papua-Nowa Gwinea 50% 2023
Paragwaj 10% 2023 · HS 2017
Peru 6% 2023 · HS 2017
Polinezja Francuska 8% 2023
Republika Południowej Afryki 10% 2023
Republika Środkowoafrykańska 30% 2023
Republika Zielonego Przylądka 10% 2023 · HS 2017
Rosja 12% 2021 · HS 2017
Rwanda 25% 2023
Saint Kitts i Nevis 10% 2023
Saint Vincent i Grenadyny 10% 2023
Saint-Pierre i Miquelon 4% 2021 · HS 2017
Salwador 10% 2022
Senegal 20% 2023
Seszele 0% 2023
Sierra Leone 20% 2023
Singapur 0% 2023 · HS 2017
Somalia 25% 2023 · HS 2017
SRA Hongkong (Chiny) 0% 2023
SRA Makau (Chiny) 0% 2023
Sri Lanka 20% 2023
Stany Zjednoczone 5,3% 0% – 8% 2023
Sudan 40% 2021 · HS 2017
Szwajcaria 6,6%* 2023
Tajlandia 5% 2023
Tanzania 25% 2023
Terytoria Palestyńskie 0% 2017 · HS 2017
Togo 20% 2023
Tonga 15% 2023 · HS 2017
Turcja 27% 2023
Tuvalu 0% 2017 · HS 2017
Uganda 25% 2023
Ukraina 0% 2023 · HS 2017
Unia Europejska (27 państw) 7% 2023
Urugwaj 0% 2023 · HS 2017
Uzbekistan 10% 2021 · HS 2017
Vanuatu 15% 2023
Wenezuela 10% 2023 · HS 2017
Wielka Brytania 6% 2023
Wietnam 5% 2023
Wyspy Cooka 0% 2022 · HS 2017
Wyspy Salomona 10% 2023 · HS 2017
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 0% 2019 · HS 2017
Zambia 40% 2023
Zimbabwe 0,2% 2023
Zjednoczone Emiraty Arabskie 5% 2023

Lata danych taryfowych: 2017–2023; stawki mogły się od tego czasu zmienić. * ekwiwalent ad valorem stawek specyficznych (szacunek UNCTAD) · UNCTAD TRAINS, dostęp przez WITS (Bank Światowy)

Klasyfikacje i powiązania

Miejsce tej podpozycji HS w klasyfikacjach statystycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz kody, które miała we wcześniejszych wydaniach Zharmonizowanego Systemu.

SITC Rev. 4
63431 Other plywood, consisting solely of sheets of wood (other than bamboo), each ply not > 6 mm thickness
Przeznaczenie (BEC Rev. 5)
Dobra pośrednie · BEC 311210
Produkt CPC 2.1
31412 Plywood consisting solely of sheets, of non-coniferous wood
Działalność ISIC Rev. 4
1621 Manufacture of veneer sheets and wood-based panels

Wcześniejsze wydania HS

HSKod
20174412.33bez zmian
20124412.32zmieniony
20074412.32zmieniony
20024412.14zmieniony
19964412.14zmieniony
19924412.12zmieniony

Tabele powiązań Wydziału Statystycznego ONZ (UNSD)

Unijne rozporządzenie w sprawie wylesiania (EUDR)

Produkty z tych towarów można wprowadzać do obrotu na rynku UE lub wywozić tylko wtedy, gdy nie są powiązane z wylesianiem, zostały wyprodukowane zgodnie z prawem i są objęte oświadczeniem o zachowaniu należytej staranności.

  • Drewno stosuje się od 30 grudnia 2026

Plywood, veneered panels and similar laminated wood (not including used products and second-hand products)

Rozporządzenie (UE) 2023/1115, załącznik I (tekst skonsolidowany)

Wiążące decyzje dla podobnych towarów 23

Decyzje amerykańskiej służby celnej (CBP, CROSS) i brytyjskiej HMRC (Advance Tariff Rulings) dotyczące towarów klasyfikowanych tutaj. Decyzja wiąże tylko jej posiadacza, ale pokazuje, jak organy klasyfikują podobne towary. Opisy to angielskie teksty organów.

  • N363306 U.S. CBP 21 lipca 2026 · 4412.33.32.25

    The tariff classification of multilayer wood flooring from Vietnam

  • N354610 U.S. CBP 21 października 2025 · 4412.33.32.25

    The tariff classification of multilayer wood flooring from Vietnam

  • N348452 U.S. CBP 20 maja 2025 · 4412.33.32.25

    The tariff classification of multilayer wood flooring from Poland

  • N348456 U.S. CBP 20 maja 2025 · 4412.33.26.25

    The tariff classification of multilayer wood flooring from Vietnam

  • N344667 U.S. CBP 13 stycznia 2025 · 4412.33.06.70

    The tariff classification of multilayer wood panels from Indonesia

  • N341607 U.S. CBP 9 sierpnia 2024 · 4412.33.57.00

    The tariff classification of surface covered plywood panels from China

  • 600013605 HMRC 3 listopada 2025 – 2 listopada 2028 · 4412 33 90 90

    The product is Chinese real wood veneered, two side decorative plywood of Oak. The two sides are fancy plywood, face side veneered with " A" quality sliced quarter cut and / or crown cut decorative veneers 0.3mm before sanding. Reverse side veneered with " B" quality sliced quarter cut and / or…

łącznie decyzji dla tego kodu: 23

Ostatnie zmiany przepisów, w których wymieniono ten kod

Akty, w których tekście przywołano ten kod lub jego pozycję. Sprawdź sam akt: kod może być przywołany z innych powodów niż zmiana stawki cła.

  1. US Zmiana taryfowa

    Notice of Actions in Section 301 Investigations of Acts, Policies, and Practices of Various Economies Related to the Failure of Each Economy To Impose and Effectively Enforce a Prohibition on the Importation of Goods Produced With Forced Labor

    FR Doc. 2026-15181 · 91 FR 47318 · Źródło: federalregister.gov

  2. EU Antydumping · Stosuje się od:

    Commission Implementing Regulation (EU) 2026/1840 of 23 July 2026 initiating an investigation concerning possible circumvention of the anti-dumping measures imposed by Implementing Regulation (EU) 2025/2333 on imports of hardwood plywood originating in the People’s Republic of China by imports of slightly modified hardwood plywood from the People’s Republic of China and making such imports subject to registration

    CELEX 32026R1840 · Źródło: eur-lex.europa.eu

  3. US Cło wyrównawcze

    Hardwood and Decorative Plywood From Indonesia: Final Affirmative Countervailing Duty Determination

    FR Doc. 2026-14609 · 91 FR 45788 · Źródło: federalregister.gov

  4. US Antydumping

    Hardwood and Decorative Plywood From the People's Republic of China: Final Determination of Sales at Less Than Fair Value and Final Affirmative Determination of Critical Circumstances

    FR Doc. 2026-14610 · 91 FR 45778 · Źródło: federalregister.gov

  5. US Cło wyrównawcze

    Hardwood and Decorative Plywood From the People's Republic of China: Final Affirmative Countervailing Duty Determination and Final Affirmative Critical Circumstances Determination

    FR Doc. 2026-14611 · 91 FR 45766 · Źródło: federalregister.gov

  6. US Antydumping

    Hardwood and Decorative Plywood From Indonesia: Final Affirmative Determination of Sales at Less Than Fair Value

    FR Doc. 2026-14612 · 91 FR 45774 · Źródło: federalregister.gov

  7. US Cło wyrównawcze

    Hardwood and Decorative Plywood From the Socialist Republic of Vietnam: Final Affirmative Countervailing Duty Determination and Final Affirmative Critical Circumstances Determination, in Part

    FR Doc. 2026-14613 · 91 FR 45770 · Źródło: federalregister.gov

  8. US Antydumping

    Hardwood and Decorative Plywood from the Socialist Republic of Vietnam: Final Affirmative Determination of Sales at Less Than Fair Value and Final Negative Determination of Critical Circumstances

    FR Doc. 2026-14614 · 91 FR 45782 · Źródło: federalregister.gov

Zmiany przepisów →

Historia kodu

Od 2017 r.; wcześniej towary te klasyfikowano do kodu 4412.32.

W Nomenklaturze scalonej UE podpozycja 4412.33 obejmuje 4 linie taryfowe; stawka cła wynosi 7%.

Podpozycja 4412.33 obejmuje 4 linie taryfowe w tureckiej taryfie celnej, a stawka cła wynosi 7%.

Dzięki umowom handlowym i systemom preferencji (m.in. GSP-EBA i CARIFORUM) towary z 140 krajów są w UE zwolnione z cła; stawka standardowa wynosi 7%.

W UE na towary z krajów: Rosja nałożono dodatkowo cło antydumpingowe w wysokości 15,8% (do 10 listopada 2026).

W UE na towary z krajów: Chiny nałożono dodatkowo cło antydumpingowe w wysokości 86,8%.

Import do UE w tej podpozycji (wrzesień 2025 – sierpień 2026): 444,1 mln €, o 28% mniej niż w poprzednich 12 miesiącach; największy dostawca to Ukraina (37%), na drugim miejscu: Wietnam.

W 2024 r. wartość światowego eksportu tych towarów sięgnęła 7 mld USD (+9,8% rok do roku).

Pierwsze miejsce wśród eksporterów: Chiny (2,9 mld USD), drugie: Rosja.

Pytania i odpowiedzi

Jaki kod HS ma towar „Pozostała, co najmniej z jedną zewnętrzną warstwą z drewna drzew…”?

Towary te klasyfikuje się do podpozycji 4412.33 Systemu Zharmonizowanego (pozycja 4412), w sekcji IX. Nomenklatura scalona UE rozbudowuje ten kod do 8 cyfr (kod CN).

Jakie cło obowiązuje przy przywozie do UE (4412.33)?

W Nomenklaturze scalonej UE stawka cła wynosi 7% dla towarów z krajów, z którymi UE nie ma umowy preferencyjnej (cło dla państw trzecich). Nomenklaturę stosują wszystkie państwa członkowskie, także Polska. Stawki preferencyjne, cła antydumpingowe i VAT nie są tu uwzględnione.

Jakie cło obowiązuje w USA dla 4412.33?

W taryfie celnej Stanów Zjednoczonych stawka ogólna (General) dla towarów z krajów bez umowy preferencyjnej wynosi 0%–8%. Nie obejmuje to stawek preferencyjnych ani ceł dodatkowych.

Który kraj eksportuje najwięcej towarów z podpozycji 4412.33?

Chiny: 2,9 mld USD w 2024 r., czyli 41,8% światowego eksportu.

Z jakich krajów można przywozić towary z podpozycji 4412.33 do UE bez cła?

Na podstawie umów handlowych i systemów preferencji bez cła przywożone są towary z 140 krajów (podstawy m.in.: GSP-EBA, CARIFORUM, KTZ). Towar musi spełniać reguły pochodzenia danej umowy, a importer musi mieć dowód pochodzenia; w przeciwnym razie obowiązuje stawka standardowa 7%. Wybierz kraj powyżej, aby zobaczyć jego stawkę.

Czy na towary z podpozycji 4412.33 nałożono cło antydumpingowe?

W UE na towary z krajów: Rosja obowiązuje cło antydumpingowe w wysokości 15,8% do 10 listopada 2026. W UE na towary z krajów: Chiny obowiązuje cło antydumpingowe w wysokości 86,8%. Dla eksporterów wymienionych z nazwy w rozporządzeniu obowiązują niższe stawki.

Skąd UE importuje towary z podpozycji 4412.33?

W ostatnich 12 miesiącach (wrzesień 2025 – sierpień 2026) największymi dostawcami były: Ukraina (37%), Wietnam (17%) i Kazachstan (6%). Łączny import wyniósł 444,1 mln €.

Pobierz jako CSV Śledź zmiany (RSS)