Podpozycja · Dział 84 · Pozycja 8428
8428.33: Pozostałe podnośniki i przenośniki o pracy ciągłej: pozostałe, taśmowe
Przenośniki taśmowe
Opis urzędowy Pozostałe, taśmowe
Podpozycja HS 8428.33 – przenośniki taśmowe – należy do pozycji 8428 w dziale 84.
Ile zapłacisz
Import: UE
Stawki według krajowych linii taryfowych · Nomenklatura scalona UE
Linie taryfowe (UE) →- 8428 33 00 Pozostałe, taśmowe Bez cła—
Cła dodatkowe i wymogi przywozowe
Należności pobierane oprócz cła oraz wymogi, które towar musi spełnić na granicy.
Cła dodatkowe i opłaty 1
- Opłata manipulacyjnaUnijna opłata manipulacyjna 2 EUR
- Dotyczy kraju pochodzenia
- wszystkie kraje
- Obowiązuje
- od 1 listopada 2026
- Akt prawny
- Regulation 2108/26
- Dokumenty
- Y126 Goods sold in distance sales
Wymogi przywozowe 3
- Zakaz lub ograniczenieZakaz przywozu (importu)
- Dotyczy kraju pochodzenia
- Korea Północna
- Akt prawny
- Regulation 0285/18
- Kontrola przywozu
- Dotyczy kraju pochodzenia
- Ukraina
- Akt prawny
- Regulation 0692/14
- Dokumenty
- Kontrola przywozu
- Dotyczy kraju pochodzenia
- Ukraina
- Akt prawny
- Regulation 0263/22
- Dokumenty
- Y984 Towary niepochodzące lub nieprzeznaczone do niekontrolowanych przez rząd obszarów Ukrainy w obwodach donieckim, chersońskim, ługańskim i zaporizhzhii
- N954 Świadectwo przewozowe EUR.1
- N864 Deklaracja na fakturze lub deklaracja pochodzenia umieszczona przez dowolnego eksportera na fakturze lub innym dokumencie handlowym
UE: import miesięczny
Główni dostawcy, ostatnie 12 miesięcy
| Kraj | Wartość | Udział | Zmiana |
|---|---|---|---|
| 93,8 mln € | 31,3% | -15,9% | |
| 53,5 mln € | 17,8% | +23,4% | |
| 38,5 mln € | 12,9% | +25,3% | |
| 21,4 mln € | 7,2% | +25,3% | |
| 19,8 mln € | 6,6% | -55,8% | |
| 12,7 mln € | 4,2% | -30,2% | |
| 12,7 mln € | 4,2% | +125,6% | |
| 9,4 mln € | 3,1% | +28,4% |
Ta sama podpozycja w innych taryfach
Handel światowy w 2024 r.
Wartość obrotów (USD) brak zgłoszonego handlu < 1 mln USD1 mln USD+13 mln USD+79 mln USD+> 241 mln USD
Eksport: 121
- Chiny: 1,2 mld USD
- Niemcy: 585 mln USD
- Holandia: 242 mln USD
- Włochy: 241 mln USD
- Stany Zjednoczone: 231 mln USD
- Korea Południowa: 227 mln USD
- Kanada: 197 mln USD
- Dania: 141 mln USD
- Wielka Brytania: 120 mln USD
- Japonia: 107 mln USD
- Austria: 94 mln USD
- Polska: 81 mln USD
- Hiszpania: 79 mln USD
- Francja: 75 mln USD
- Turcja: 73 mln USD
- Meksyk: 57 mln USD
- Czechy: 44 mln USD
- Indie: 40 mln USD
- Szwajcaria: 39 mln USD
- Malezja: 38 mln USD
- Słowacja: 33 mln USD
- Belgia: 33 mln USD
- Brazylia: 29 mln USD
- Szwecja: 28 mln USD
- Węgry: 24 mln USD
- Rumunia: 22 mln USD
- Zjednoczone Emiraty Arabskie: 21 mln USD
- Islandia: 21 mln USD
- Wietnam: 19 mln USD
- Tajwan: 19 mln USD
- Łotwa: 13 mln USD
- Irlandia: 11 mln USD
- Słowenia: 11 mln USD
- Finlandia: 10 mln USD
- Republika Południowej Afryki: 8 mln USD
- Urugwaj: 8 mln USD
- Tajlandia: 8 mln USD
- Australia: 8 mln USD
- Singapur: 6 mln USD
- Rosja: 6 mln USD
- Portugalia: 6 mln USD
- Estonia: 6 mln USD
- Albania: 6 mln USD
- Kolumbia: 5 mln USD
- Litwa: 5 mln USD
- Serbia: 5 mln USD
- Chorwacja: 4 mln USD
- Norwegia: 3 mln USD
- Nowa Zelandia: 3 mln USD
- Bułgaria: 3 mln USD
- Liban: 3 mln USD
- Bośnia i Hercegowina: 3 mln USD
- Grecja: 3 mln USD
- SRA Hongkong (Chiny): 2 mln USD
- Luksemburg: 2 mln USD
- Ukraina: 2 mln USD
- Argentyna: 2 mln USD
- Indonezja: 1 mln USD
- Tunezja: 1 mln USD
- Kostaryka: 1 mln USD
Wartość obrotów (USD) brak zgłoszonego handlu < 3 mln USD3 mln USD+14 mln USD+58 mln USD+> 141 mln USD
Import: 202
- Stany Zjednoczone: 782 mln USD
- Meksyk: 208 mln USD
- Wietnam: 208 mln USD
- Kanada: 205 mln USD
- Niemcy: 197 mln USD
- Francja: 144 mln USD
- Indie: 141 mln USD
- Indonezja: 138 mln USD
- Tajlandia: 102 mln USD
- Wielka Brytania: 94 mln USD
- Turcja: 79 mln USD
- Rosja: 79 mln USD
- Holandia: 78 mln USD
- Szwajcaria: 76 mln USD
- Chiny: 74 mln USD
- Australia: 72 mln USD
- Polska: 70 mln USD
- Włochy: 68 mln USD
- Hiszpania: 66 mln USD
- Japonia: 60 mln USD
- Czechy: 58 mln USD
- Arabia Saudyjska: 57 mln USD
- Tajwan: 57 mln USD
- Peru: 55 mln USD
- Austria: 48 mln USD
- Rumunia: 48 mln USD
- Chile: 43 mln USD
- Kazachstan: 43 mln USD
- Malezja: 38 mln USD
- Norwegia: 38 mln USD
- Belgia: 38 mln USD
- Filipiny: 37 mln USD
- Brazylia: 33 mln USD
- Korea Południowa: 32 mln USD
- Węgry: 30 mln USD
- Algieria: 28 mln USD
- Dania: 27 mln USD
- Maroko: 27 mln USD
- Szwecja: 21 mln USD
- Egipt: 20 mln USD
- Serbia: 19 mln USD
- Zjednoczone Emiraty Arabskie: 19 mln USD
- Ukraina: 18 mln USD
- Republika Południowej Afryki: 18 mln USD
- Argentyna: 16 mln USD
- Uzbekistan: 15 mln USD
- Słowacja: 15 mln USD
- Bangladesz: 15 mln USD
- Izrael: 14 mln USD
- Bułgaria: 14 mln USD
- Irlandia: 14 mln USD
- Kambodża: 14 mln USD
- Irak: 13 mln USD
- Singapur: 13 mln USD
- Etiopia: 13 mln USD
- Mongolia: 12 mln USD
- Laos: 11 mln USD
- Grecja: 10 mln USD
- Portugalia: 10 mln USD
- Finlandia: 10 mln USD
Najwięksi eksporterzy
| Miejsce | Kraj | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | 1,2 mld USD | 27,6% | |
| 2 | 585 mln USD | 13,5% | |
| 3 | 242 mln USD | 5,6% | |
| 4 | 241 mln USD | 5,6% | |
| 5 | 231 mln USD | 5,3% | |
| 6 | 227 mln USD | 5,3% | |
| 7 | 197 mln USD | 4,6% | |
| 8 | 141 mln USD | 3,3% | |
| 9 | 120 mln USD | 2,8% | |
| 10 | 107 mln USD | 2,5% |
Najwięksi importerzy
| Miejsce | Kraj | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | 782 mln USD | 18,1% | |
| 2 | 208 mln USD | 4,8% | |
| 3 | 208 mln USD | 4,8% | |
| 4 | 205 mln USD | 4,7% | |
| 5 | 197 mln USD | 4,6% | |
| 6 | 144 mln USD | 3,3% | |
| 7 | 141 mln USD | 3,3% | |
| 8 | 138 mln USD | 3,2% | |
| 9 | 102 mln USD | 2,4% | |
| 10 | 94 mln USD | 2,2% |
Cło przywozowe na ten produkt na świecie 165
Stawka celna klauzuli najwyższego uprzywilejowania (KNU), którą każdy kraj stosuje do towarów z tej podpozycji HS: średnia jego krajowych pozycji taryfowych, z najniższą i najwyższą pozycją, jeśli się różnią. Towary z krajów, z którymi zawarto umowę handlową, często płacą mniej.
- 5%mediana stawki
- 68liczba krajów bez cła (KNU)
- 45%najwyższa: Bahamy, Bermudy, Nauru
165
| Kraj przywozu | Stawka KNU | pozycje od – do | rok danych |
|---|---|---|---|
| 2,5% | 2018 · HS 2012 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 20% | 2021 · HS 2017 | ||
| 5% | 2021 · HS 2007 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 2% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 12% | 2021 · HS 2012 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 45% | 2022 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 1% | 2023 · HS 2017 | ||
| 5% | 2022 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 35% | 2023 | ||
| 0% | 2022 | ||
| 0% | 2021 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 · HS 2017 | ||
| 5% | 2022 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 14% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 6% | 2023 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2023 · HS 2017 | ||
| 10% | 2023 | ||
| 5% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2019 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2021 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 10% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 12% | 2023 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 · HS 2012 | ||
| 0% | 2022 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 10% | 2023 | ||
| 5% | 2020 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 7,5% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 15% | 2020 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 3% | 0% – 6% | 2022 · HS 2017 | |
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2017 · HS 2017 | ||
| 2,5% | 0% – 5% | 2023 | |
| 22% | 2021 · HS 2002 | ||
| 11% | 7% – 15% | 2023 · HS 2017 | |
| 10% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2021 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 · HS 2002 | ||
| 10% | 2023 · HS 2017 | ||
| 20% | 2021 · HS 2017 | ||
| 10% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 10% | 2023 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2020 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2021 · HS 2017 | ||
| 0% | 2021 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2021 · HS 2017 | ||
| 20% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 10% | 2,5% – 18% | 2023 | |
| 5% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 4% | 2021 · HS 2017 | ||
| 2,5% | 0% – 5% | 2023 · HS 2017 | |
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2023 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 25% | 2021 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 3% | 2023 · HS 2012 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 10% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 10% | 2023 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2021 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2023 · HS 2012 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 5% | 2021 · HS 2017 | ||
| 0% | 2022 | ||
| 8% | 2020 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 10% | 2021 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 · HS 2007 | ||
| 5% | 2020 · HS 2012 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2021 · HS 2012 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 3% | 0% – 6% | 2017 · HS 2017 | |
| 5% | 2023 | ||
| 3% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 · HS 2012 | ||
| 3% | 0% – 6% | 2023 | |
| 0% | 2017 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 0% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2021 · HS 2017 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 10% | 2021 · HS 2012 | ||
| 14% | 2023 · HS 2017 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2023 | ||
| 0% | 2022 · HS 2017 | ||
| 10% | 2023 · HS 2017 | ||
| 10% | 2019 · HS 2017 | ||
| 15% | 2023 | ||
| 0% | 2023 | ||
| 5% | 2023 |
Lata danych taryfowych: 2017–2023; stawki mogły się od tego czasu zmienić. · UNCTAD TRAINS, dostęp przez WITS (Bank Światowy)
Klasyfikacje i powiązania
Miejsce tej podpozycji HS w klasyfikacjach statystycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz kody, które miała we wcześniejszych wydaniach Zharmonizowanego Systemu.
- SITC Rev. 4
- 74474 Other continuous-action elevators & conveyors, belt-type
- Przeznaczenie (BEC Rev. 5)
- Dobra inwestycyjne · BEC 212010
- Produkt CPC 2.1
- 43550 Pneumatic and other continuous action elevators and conveyors, for goods or materials
- Działalność ISIC Rev. 4
- 2816 Manufacture of lifting and handling equipment
Wcześniejsze wydania HS
| HS | Kod | |
|---|---|---|
| 2017 | 8428.33 | zmieniony |
| 2012 | 8428.33 | zmieniony |
| 2007 | 8428.33 | zmieniony |
| 2002 | 8428.33 | zmieniony |
| 1996 | 8428.33 | zmieniony |
| 1992 | 8428.33 | zmieniony |
Tabele powiązań Wydziału Statystycznego ONZ (UNSD)
Wiążące decyzje dla podobnych towarów 1
Decyzje amerykańskiej służby celnej (CBP, CROSS) i brytyjskiej HMRC (Advance Tariff Rulings) dotyczące towarów klasyfikowanych tutaj. Decyzja wiąże tylko jej posiadacza, ale pokazuje, jak organy klasyfikują podobne towary. Opisy to angielskie teksty organów.
- N349324 U.S. CBP
The United States-Mexico-Canada Agreement (USMCA) eligibility of a cascading belt conveyor
Ostatnie zmiany przepisów, w których wymieniono ten kod
Akty, w których tekście przywołano ten kod lub jego pozycję. Sprawdź sam akt: kod może być przywołany z innych powodów niż zmiana stawki cła.
-
FR Doc. 2026-14542 · 91 FR 45516 · Źródło: federalregister.gov
-
FR Doc. 2026-11158 · 91 FR 33854 · Źródło: federalregister.gov
-
FR Doc. 2026-10571 · 91 FR 31818 · Źródło: federalregister.gov
Podpozycja 8428.33 stanowi w Nomenklaturze scalonej UE jedną linię taryfową, a stawka cła wynosi 0%.
W tureckiej taryfie celnej podpozycja 8428.33 obejmuje 2 linie taryfowe; stawka cła wynosi 0%.
W ostatnich 12 miesiącach (wrzesień 2025 – sierpień 2026) import do UE w tej podpozycji wyniósł 299,9 mln €, o 2% mniej niż w poprzednich 12 miesiącach, przy średniej cenie 14,38 € za kg; największy dostawca to Chiny (31%), na drugim miejscu: Japonia.
Światowy eksport tych towarów wyniósł w 2024 r. 4,3 mld USD, o 3,3% mniej niż rok wcześniej.
Największy eksporter to Chiny z udziałem 27,6% w eksporcie światowym; na drugim miejscu: Niemcy.
Pytania i odpowiedzi
Jaki kod HS ma towar „Pozostałe podnośniki i przenośniki o pracy ciągłej: pozostałe, taśmowe”?
Towary te klasyfikuje się do podpozycji 8428.33 Systemu Zharmonizowanego (pozycja 8428), w sekcji XVI. Nomenklatura scalona UE rozbudowuje ten kod do 8 cyfr (kod CN).
Jakie cło obowiązuje przy przywozie do UE (8428.33)?
W Nomenklaturze scalonej UE stawka cła wynosi 0% dla towarów z krajów, z którymi UE nie ma umowy preferencyjnej (cło dla państw trzecich). Nomenklaturę stosują wszystkie państwa członkowskie, także Polska. Stawki preferencyjne, cła antydumpingowe i VAT nie są tu uwzględnione.
Jakie cło obowiązuje w USA dla 8428.33?
W taryfie celnej Stanów Zjednoczonych stawka ogólna (General) dla towarów z krajów bez umowy preferencyjnej wynosi 0%. Nie obejmuje to stawek preferencyjnych ani ceł dodatkowych.
Który kraj eksportuje najwięcej towarów z podpozycji 8428.33?
Chiny: 1,2 mld USD w 2024 r., czyli 27,6% światowego eksportu.
Skąd UE importuje towary z podpozycji 8428.33?
W ostatnich 12 miesiącach (wrzesień 2025 – sierpień 2026) największymi dostawcami były: Chiny (31%), Japonia (18%) i Wielka Brytania (13%). Łączny import wyniósł 299,9 mln €.