Položka · Kapitola 61
6109: Vrchné tričká (T–shirts), tielka a ostatné tričká, pletené alebo háčkované
Položka 6109 z kapitoly 61 (odevy a odevné doplnky, pletené alebo háčkované) má 2 podpoložky.
Porovnanie colných sadzieb
Podpoložky 2
EÚ: mesačný dovoz
Svetový obchod v roku 2024
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 883 tis. USD883 tis. USD+57 mil. USD+532 mil. USD+> 1,8 mld. USD
Vývoz: 225
- Čína: 8,6 mld. USD
- Bangladéš: 8,5 mld. USD
- Vietnam: 3,1 mld. USD
- Turecko: 2,8 mld. USD
- India: 2,5 mld. USD
- Nemecko: 2,4 mld. USD
- Taliansko: 1,8 mld. USD
- Španielsko: 1,1 mld. USD
- Francúzsko: 1,1 mld. USD
- Nikaragua: 998 mil. USD
- Portugalsko: 983 mil. USD
- Kambodža: 964 mil. USD
- Holandsko: 878 mil. USD
- Poľsko: 865 mil. USD
- Spojené štáty: 745 mil. USD
- Pakistan: 731 mil. USD
- Salvádor: 611 mil. USD
- Belgicko: 586 mil. USD
- Honduras: 582 mil. USD
- Mexiko: 564 mil. USD
- Indonézia: 552 mil. USD
- Maroko: 532 mil. USD
- Dominikánska republika: 487 mil. USD
- Peru: 483 mil. USD
- Česko: 467 mil. USD
- Egypt: 464 mil. USD
- Srí Lanka: 456 mil. USD
- Guatemala: 432 mil. USD
- Thajsko: 423 mil. USD
- Singapur: 371 mil. USD
- Haiti: 339 mil. USD
- Dánsko: 321 mil. USD
- Uzbekistan: 315 mil. USD
- Spojené kráľovstvo: 291 mil. USD
- Jordánsko: 262 mil. USD
- Južná Kórea: 224 mil. USD
- Slovensko: 200 mil. USD
- Bulharsko: 197 mil. USD
- Tunisko: 196 mil. USD
- Rakúsko: 189 mil. USD
- Švajčiarsko: 181 mil. USD
- Mjanmarsko: 174 mil. USD
- Gruzínsko: 170 mil. USD
- Maďarsko: 136 mil. USD
- Švédsko: 135 mil. USD
- Hongkong – OAO Číny: 117 mil. USD
- Malajzia: 116 mil. USD
- Japonsko: 107 mil. USD
- Madagaskar: 99 mil. USD
- Rumunsko: 95 mil. USD
- Grécko: 77 mil. USD
- Srbsko: 77 mil. USD
- Laos: 71 mil. USD
- Litva: 63 mil. USD
- Albánsko: 57 mil. USD
- Spojené arabské emiráty: 55 mil. USD
- Maurícius: 55 mil. USD
- Kolumbia: 55 mil. USD
- Slovinsko: 50 mil. USD
- Južná Afrika: 50 mil. USD
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 18 mil. USD18 mil. USD+110 mil. USD+592 mil. USD+> 2 mld. USD
Dovoz: 224
- Spojené štáty: 6,9 mld. USD
- Nemecko: 5 mld. USD
- Francúzsko: 2,7 mld. USD
- Španielsko: 2,5 mld. USD
- Japonsko: 2,3 mld. USD
- Spojené kráľovstvo: 2,2 mld. USD
- Poľsko: 2 mld. USD
- Taliansko: 1,9 mld. USD
- Holandsko: 1,8 mld. USD
- Mexiko: 1,2 mld. USD
- Južná Kórea: 1,1 mld. USD
- Kanada: 930 mil. USD
- Rakúsko: 923 mil. USD
- Hongkong – OAO Číny: 898 mil. USD
- Austrália: 892 mil. USD
- Belgicko: 823 mil. USD
- Čína: 816 mil. USD
- Česko: 784 mil. USD
- Malajzia: 660 mil. USD
- Švajčiarsko: 635 mil. USD
- Rusko: 629 mil. USD
- Dánsko: 627 mil. USD
- Spojené arabské emiráty: 592 mil. USD
- Saudská Arábia: 523 mil. USD
- Švédsko: 444 mil. USD
- Turecko: 398 mil. USD
- Izrael: 386 mil. USD
- Kirgizsko: 377 mil. USD
- Portugalsko: 373 mil. USD
- Slovensko: 355 mil. USD
- Rumunsko: 355 mil. USD
- Kuvajt: 353 mil. USD
- Maďarsko: 351 mil. USD
- Taiwan: 321 mil. USD
- Čile: 313 mil. USD
- Honduras: 308 mil. USD
- Filipíny: 291 mil. USD
- Írsko: 278 mil. USD
- Kazachstan: 274 mil. USD
- Singapur: 270 mil. USD
- Nikaragua: 260 mil. USD
- Južná Afrika: 255 mil. USD
- Grécko: 254 mil. USD
- Vietnam: 239 mil. USD
- Thajsko: 214 mil. USD
- Nórsko: 196 mil. USD
- Brazília: 191 mil. USD
- Chorvátsko: 176 mil. USD
- Fínsko: 140 mil. USD
- India: 136 mil. USD
- Nový Zéland: 136 mil. USD
- Ukrajina: 131 mil. USD
- Irak: 125 mil. USD
- Bulharsko: 121 mil. USD
- Panama: 111 mil. USD
- Slovinsko: 110 mil. USD
- Peru: 103 mil. USD
- Haiti: 103 mil. USD
- Nigéria: 101 mil. USD
- Srbsko: 98 mil. USD
Najväčší vývozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 8,6 mld. USD | 17,1 % | |
| 2 | 8,5 mld. USD | 17 % | |
| 3 | 3,1 mld. USD | 6,1 % | |
| 4 | 2,8 mld. USD | 5,6 % | |
| 5 | 2,5 mld. USD | 5 % | |
| 6 | 2,4 mld. USD | 4,9 % | |
| 7 | 1,8 mld. USD | 3,6 % | |
| 8 | 1,1 mld. USD | 2,2 % | |
| 9 | 1,1 mld. USD | 2,1 % | |
| 10 | 998 mil. USD | 2 % |
Najväčší dovozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 6,9 mld. USD | 13,7 % | |
| 2 | 5 mld. USD | 9,9 % | |
| 3 | 2,7 mld. USD | 5,4 % | |
| 4 | 2,5 mld. USD | 4,9 % | |
| 5 | 2,3 mld. USD | 4,5 % | |
| 6 | 2,2 mld. USD | 4,3 % | |
| 7 | 2 mld. USD | 4 % | |
| 8 | 1,9 mld. USD | 3,8 % | |
| 9 | 1,8 mld. USD | 3,6 % | |
| 10 | 1,2 mld. USD | 2,3 % |
Kombinovaná nomenklatúra EÚ má v položke 6109 3 kódy; clo pre tretie krajiny: 12 %.
Turecký colný sadzobník člení tovar v položke 6109 do 4 kódov; zákonná sadzba (zákon 474): 12 %.
Harmonizovaný colný sadzobník USA má v položke 6109 5 kódov; všeobecná colná sadzba (General): 2,6 % – 32 %.
Colný sadzobník Spojeného kráľovstva člení tovar v položke 6109 do 4 kódov; clo pre tretie krajiny: 12 %.
Kanadský colný sadzobník má v položke 6109 8 kódov; sadzba MFN (najvyšších výhod): 18 %.
Mexický colný sadzobník (TIGIE) člení tovar v položke 6109 do 7 kódov; dovozné clo (IGI): 35 %.
Brazílsky colný sadzobník (NCM/TEC) má v položke 6109 2 kódy; sadzba TEC: 35 %.
Argentínsky colný sadzobník (NCM-SIM) člení tovar v položke 6109 do 10 kódov; clo na dovoz mimo Mercosuru (AEC): 20 %.
Peruánsky colný sadzobník má v položke 6109 9 kódov; clo ad valorem: 11 %.
Novozélandský colný sadzobník člení tovar v položke 6109 do 6 kódov; normálna sadzba (Normal Tariff): 10 %.
Japonský colný sadzobník má v položke 6109 4 kódy; uplatňovaná sadzba: 7,4 % – 10,9 %.
Taiwanský colný sadzobník člení tovar v položke 6109 do 5 kódov; sadzba stĺpca 1: 10,5 % – 12 % (priemer 11,7 %).
Spoločný colný sadzobník Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive má v položke 6109 7 kódov; clo: 5 %.
Švajčiarsky colný sadzobník (Tares) člení tovar v položke 6109 do 2 kódov; sadzba podľa normálneho sadzobníka: bez cla.
Nórsky colný sadzobník (Tolltariffen) má v položke 6109 3 kódy; bežné clo: 10,7 %.
Severomacedónsky colný sadzobník člení tovar v položke 6109 do 3 kódov; clo MFN: 17,5 %.
Spoločný vonkajší colný sadzobník ECOWAS (Nigéria) má v položke 6109 2 kódy; dovozné clo: 20 %.
Svetový obchod s tovarom položky 6109 dosiahol v roku 2024 hodnotu 50,4 mld. USD, o 1,6 % viac ako v roku 2023.
Najväčší vývozca: Čína s 17,1 % svetového vývozu, za ním Bangladéš.
Najväčší dovozca: Spojené štáty (6,9 mld. USD).
Slovensko je medzi vývozcami na 37. mieste s hodnotou 200 mil. USD (celkovo 225 vyvážajúcich krajín).
Slovensko je medzi dovozcami na 30. mieste s hodnotou 355 mil. USD.
Poznámky
Poznámky
1. Do tejto kapitoly patria len celkom dohotovené pletené alebo háčkované výrobky.
2. Do tejto kapitoly nepatria:
a) tovar položky 6212;
b) obnosené odevy alebo ostatné opotrebované výrobky položky 6309; alebo
c) ortopedické pomôcky, chirurgické pásy, prietržové pásy alebo podobné výrobky (položka 9021).
3. Na účely položiek 6103 a 6104:
a) termíny „oblek“ a „kostým“ znamenajú súpravu odevov, ktorá sa skladá z dvoch alebo troch kusov vyrobených, pokiaľ ide o vonkajší povrch z rovnakej textílie, a ktorá obsahuje:
jeden kabátik alebo sako, ktorého vonkajšia časť okrem rukávov sa skladá zo štyroch alebo viacerých dielov, určené na zakrytie hornej časti tela, prípadne doplnené ušitou vestou, ktorej predné diely sú zhotovené z tej istej textílie ako textília, ktorá je vrchnou textíliou ostatných častí súpravy a ktorej zadný diel je zhotovený z tej istej textílie ako podšívka saka alebo kabátika, a
jeden odev určený na zakrytie dolnej časti tela, zložený z dlhých nohavíc, lýtkových nohavíc alebo krátkych nohavíc (iných ako plavky), sukne alebo nohavicovej sukne, ktorý nemá plecnice (traky) ani náprsenku.
Všetky súčasti „obleku“ alebo „kostýmu“ musia byť z textílie rovnakej štruktúry, rovnakej farby a rovnakého zloženia; musia byť tiež rovnakého štýlu a v zodpovedajúcich alebo zlučiteľných veľkostiach. Avšak všetky súčasti môžu byť lemované (pás textílie prišitý vo šve) odlišnou textíliou.
Ak sa súčasne predkladá niekoľko častí určených na zakrytie dolnej časti tela (napríklad dlhé nohavice a krátke nohavice alebo dvoje dlhých nohavíc, alebo sukňa alebo nohavicová sukňa a nohavice), za hlavnú dolnú časť obleku sa považujú jedny dlhé nohavice alebo, v prípade dámskych alebo dievčenských kostýmov, sukňa alebo nohavicová sukňa, ostatné odevy sa posudzujú oddelene.
Termíny „oblek“ a „kostým“ zahŕňajú tiež nasledujúce súpravy odevov, a to aj v prípadoch, keď nespĺňajú všetky uvedené podmienky:
žaketový oblek, skladajúci sa z jednofarebného kabáta (žaketu), ktorý má zaokrúhlené poly na zadnom diele, ktoré sú značne predĺžené, a z vertikálne pásikovaných dlhých nohavíc,
frakový oblek, zhotovený zvyčajne z čiernej textílie, ktorého kabát je vpredu pomerne krátky, neuzavretý a má úzke rozstrihnuté poly visiace od bokov cez zadnú časť dolu,
smokingový oblek, ktorého kabát je podobného strihu ako obyčajný kabát (azda len viac odhaľuje náprsenku), ale chlopne má lesklé, hodvábne alebo z imitácie hodvábu.
b) termín „komplet“ znamená súpravu odevov (inú ako obleky, kostýmy a výrobky položky 6107, 6108 alebo 6109), skladajúcu sa z niekoľkých kusov zhotovených z rovnakej textílie, upravenú na predaj v malom a zahŕňajúcu:
jeden odev určený na zakrytie hornej časti tela, s výnimkou pulóvrov, ktoré môžu tvoriť druhý horný odev len v prípade dvojdielnej súpravy (tvinsetu), a viest, ktoré môžu tiež tvoriť druhý horný odev, a
jeden alebo dva rôzne odevy, určené na zakrytie dolnej časti tela a skladajúce sa z dlhých nohavíc, nohavíc s náprsenkou a plecnicami, lýtkových nohavíc, krátkych nohavíc (iných ako plavky), sukne alebo nohavicovej sukne.
Všetky súčasti kompletu musia byť z textílie rovnakej štruktúry, rovnakého štýlu, rovnakej farby a rovnakého zloženia; musia byť tiež v zodpovedajúcich alebo zlučiteľných veľkostiach. Termín „komplet“ sa nevzťahuje na teplákové súpravy ani na lyžiarske odevy položky 6112.
4. Do položiek 6105 a 6106 nepatria odevy s vreckami umiestnenými pod pásom, s pružným lemom alebo ostatnými prostriedkami umožňujúcimi stiahnutie dolného okraja odevu ani odevy, ktoré majú v priemere menej ako 10 očiek na bežný centimeter v každom smere počítané na ploche najmenej 10 × 10 cm. Do položky 6105 nepatria odevy bez rukávov.
„Košele“ a „košeľové blúzky“ sú odevy určené na zakrytie hornej časti tela, ktoré majú dlhé alebo krátke rukávy a úplné alebo čiastočné rozopínanie začínajúce sa pri výstrihu. „Blúzky“ sú voľné odevy tiež určené na zakrytie hornej časti tela, môžu byť však bez rukávov a s rozopínaním alebo bez rozopínania pri výstrihu. „Košele“, „košeľové blúzky“ a „blúzky“ môžu mať tiež golier.
5. Do položky 6109 nepatria odevy s pružným lemom, sťahujúcou šnúrou alebo ostatnými prostriedkami umožňujúcimi stiahnutie dolného okraja odevu.
6. Na účely položky 6111:
a) termín „dojčenské odevy a odevné doplnky“ znamená výrobky pre malé deti do výšky postavy nepresahujúcej 86 cm;
b) výrobky, ktoré možno zatriediť súčasne do položky 6111 a do ďalších položiek tejto kapitoly, sa zatriedia do položky 6111.
7. Na účely položky 6112 termín „lyžiarske odevy“ znamená odevy alebo súpravy odevov, ktoré možno rozpoznať podľa ich všeobecného vzhľadu a štruktúry ako odevy určené na lyžovanie (klasické alebo alpské). Skladajú sa:
a) z „lyžiarskej kombinézy“, ktorá je jednodielnym odevom určeným na zakrytie hornej a dolnej časti tela; okrem rukávov a goliera môže mať lyžiarska kombinéza aj vrecká alebo podpinky; alebo
b) z „lyžiarskeho kompletu“, ktorý je súpravou odevov zloženou z dvoch alebo troch kusov, balenou na predaj v malom, a ktorú tvoria:
jeden odev taký ako bunda, vetrovka alebo podobný výrobok, zapínateľný zipsom, môže byť doplnený vestou, a
jedny dlhé nohavice, tiež predĺžené nad pás, jedny lýtkové nohavice alebo jedny nohavice s náprsenkou a plecnicami.
„Lyžiarsky komplet“ sa môže tiež skladať z kombinézy opísanej vo vyššie uvedenom písm. a) a vypchatej bundy bez rukávov určenej na nosenie na kombinéze.
Všetky súčasti „lyžiarskeho kompletu“ musia byť vyrobené z textílie rovnakej štruktúry, rovnakého štýlu a rovnakého zloženia, rovnakej alebo odlišnej farby; musia byť tiež v zodpovedajúcich alebo zlučiteľných veľkostiach.
8. Odevy patriace súčasne do položky 6113 a do ďalších položiek tejto kapitoly, okrem položky 6111, sa majú zatriediť do položky 6113.
9. Odevy tejto kapitoly, ktoré sa zapínajú zľava doprava na prednej strane, sa budú považovať za pánske alebo chlapčenské odevy, a odevy, ktoré sa zapínajú sprava doľava na prednej strane, sa budú považovať za dámske alebo dievčenské odevy. Tieto ustanovenia neplatia, ak strih odevu jasne ukazuje, že odev je navrhnutý pre jedno alebo druhé pohlavie.
Odevy, pri ktorých sa nedá určiť, či ide o pánske alebo chlapčenské odevy, alebo o dámske alebo dievčenské odevy, sa majú zatriediť do príslušných položiek pre dámske alebo dievčenské odevy.
10. Výrobky tejto kapitoly môžu byť vyrobené z kovovej nite.
Doplnkové poznámky
1. Na účely poznámky 3 b) k tejto kapitole musia byť časti kompletu celé vyrobené z rovnakej textílie a musia spĺňať ostatné podmienky uvedené v tejto poznámke.
Na tieto účely:
môže byť použitá textília nebielená, bielená, farbená, z rôznofarebných priadzí alebo potlačená,
pulóver alebo vesta s rebrovaním sa majú považovať za časti kompletu, aj keď nie je rebrovanie na časti kompletu určenej na zakrytie dolnej časti tela za predpokladu, že toto rebrovanie nie je prišité, ale vyrobené priamo počas pletenia.
Súprava odevov sa nepovažuje za komplet, ak sú jej časti vyrobené z rôznych textílií, dokonca aj ak sa odlišujú len farbami.
Všetky časti kompletu musia byť predložené spolu v balení na predaj v malom ako jednotný celok. Samostatné balenie alebo samostatné označenie každej časti takéhoto jednotného celku neovplyvní jeho zatriedenie ako kompletu.
2. Na účely položky 6109 termíny „tielka“ a „ostatné tričká“ zahŕňajú odevy, tiež módneho strihu, nosené priamo na tele, bez goliera, s rukávmi alebo bez rukávov, vrátane tých, ktoré majú ramienka.
Tieto odevy, ktoré sú určené na zakrytie hornej časti tela, často majú charakteristické znaky spoločné s vrchnými tričkami (T–shirts) alebo tradičnejšími druhmi tielok a ostatných tričiek položky 6109.
3. Položka 6111 a podpoložky 61161020 a 61161080 zahŕňajú prstové rukavice, palčiaky a rukavice bez prstov, impregnované, potiahnuté alebo pokryté plastmi alebo kaučukom, aj keď sú:
vyrobené z pletených alebo háčkovaných textílií impregnovaných, potiahnutých alebo pokrytých plastmi alebo kaučukom položky 5903 alebo 5906, alebo
vyrobené z neimpregnovaných, nepotiahnutých alebo nepokrytých pletených alebo háčkovaných textílií a následne impregnované, potiahnuté alebo pokryté plastmi alebo kaučukom.
Ak pletené alebo háčkované textílie slúžia len na zosilnenie, prstové rukavice, palčiaky alebo rukavice bez prstov impregnované, potiahnuté alebo pokryté ľahčenými plastmi alebo ľahčeným kaučukom patria do 39. alebo 40. kapitoly, aj keď sú vyrobené z neimpregnovaných, nepotiahnutých alebo nepokrytých pletených alebo háčkovaných textílií a následne impregnované, potiahnuté alebo pokryté ľahčenými plastmi alebo ľahčeným kaučukom [poznámka 2 a) ods. 5 a poznámka 5, posledný odsek, k 59. kapitole].
Otázky a odpovede
Aký kód tovaru má „vrchné tričká“?
Tovar „vrchné tričká (T–shirts), tielka a ostatné tričká, pletené alebo háčkované“ sa zaraďuje do položky 6109 (v kapitole 61), trieda XI harmonizovaného systému. Kombinovaná nomenklatúra EÚ tento kód ďalej člení na osem číslic.
Aké clo platí pre 6109 v EÚ?
Kombinovaná nomenklatúra EÚ stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody clo 12 %. Rovnaká sadzba platí pri dovoze na Slovensko aj do ostatných členských štátov. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Aké clo platí pre 6109 v Spojenom kráľovstve?
Turecký colný sadzobník stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody clo 12 %. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Ktorá krajina vyváža najviac tovaru položky 6109?
Čína: 8,6 mld. USD v roku 2024 (17,1 % svetového vývozu).
Koľko tovaru položky 6109 vyváža Slovensko?
V roku 2024 za 200 mil. USD, čo znamená 37. miesto medzi vývozcami.