Podpoložka · Kapitola 73 · Položka 7302
7302.30: Hrotnice, srdcovky, výhybky, prestavné tyče, výmeny a ostatné priecestné zariadenia
Podpoložka 7302.30 patrí do položky 7302 (konštrukčný materiál železničných alebo električkových tratí, zo železa alebo…) v kapitole 73.
Koľko zaplatíte
Dovoz: EÚ
Sadzby podľa národných kódov tovaru · Kombinovaná nomenklatúra EÚ
Kódy – EÚ →- 7302 30 00 Hrotnice, srdcovky, výhybky, prestavné tyče, výmeny a ostatné priecestné zariadenia 2,7 %—
Dodatočné clá a dovozné podmienky
Platby nad rámec cla a podmienky, ktoré musí tovar splniť na hranici.
Dodatočné clá a poplatky 2
- Pozastavenie claPozastavenie ciel – tovar pre určité kategórie lodí, člnov a ostatných plavidiel a pre vrtné alebo ťažobné plošiny Bez cla
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Právny predpis
- Regulation 2658/87
- Doklady
- C990 Lode a plošiny s povolením na konečné použitie (stĺpec 8c, príloha A k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2015/2446)
- Manipulačný poplatokManipulačný poplatok Únie 2 EUR
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Platnosť
- od 1. novembra 2026
- Právny predpis
- Regulation 2108/26
- Doklady
- Y126 Goods sold in distance sales
Dovozné podmienky 6
- Zákaz alebo obmedzenieZákaz dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Bielorusko
- Právny predpis
- Regulation 0355/22
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Ukrajina
- Právny predpis
- Regulation 0692/14
- Doklady
- Y997 Tovar, ktorý nemá pôvod na Kryme alebo v Sevastopole alebo na tieto účely nie je určený [články 2 a 2b.1 nariadenia Rady (EÚ) č. 692/2014]
- N864 Vyhlásenie na faktúre alebo vyhlásenie o pôvode vyhotovené akýmkoľvek vývozcom na faktúre alebo akomkoľvek inom obchodnom doklade
- N954 Sprievodné osvedčenie EUR.1
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Ukrajina
- Právny predpis
- Regulation 0263/22
- Doklady
- Y984 Tovar, ktorý nepochádza alebo nie je určený pre časti Ukrajiny, ktoré nie sú kontrolované vládou, v oblastiach Doneck, Kherson, Luhansk a Zaporizhhia
- N954 Sprievodné osvedčenie EUR.1
- N864 Vyhlásenie na faktúre alebo vyhlásenie o pôvode vyhotovené akýmkoľvek vývozcom na faktúre alebo akomkoľvek inom obchodnom doklade
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny okrem: Rusko
- Platnosť
- do 31. decembra 2027
- Právny predpis
- Regulation 0833/14
- Doklady
- L139 Dovozné povolenie na základe článku 3 g ods. 7 nariadenia Rady (EÚ) č. 833/2014
- Y824 Dôkaz o krajine pôvodu vstupov železa a ocele použitých na spracovanie výrobku v tretej krajine
- Y878 Výrobok sa dováža z partnerskej krajiny na dovoz železa a ocele uvedenej v prílohe XXXVI k nariadeniu (EÚ) č. 833/2014
- Y859 Tovar vstúpil na územie colnej únie EÚ a predložil colným orgánom pred nadobudnutím účinnosti tejto sankcie alebo pred dátumom začatia jej uplatňovania, podľa toho, čo nastane neskôr [pozri článok 12e nariadenia (EÚ) č. 833/2014]
- L143 Dovozné povolenie na základe článku 12b ods. 2 nariadenia Rady (EÚ) č. 833/2014
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Rusko
- Platnosť
- do 31. decembra 2027
- Právny predpis
- Regulation 0833/14
- Doklady
- L139 Dovozné povolenie na základe článku 3 g ods. 7 nariadenia Rady (EÚ) č. 833/2014
- L143 Dovozné povolenie na základe článku 12b ods. 2 nariadenia Rady (EÚ) č. 833/2014
- Y859 Tovar vstúpil na územie colnej únie EÚ a predložil colným orgánom pred nadobudnutím účinnosti tejto sankcie alebo pred dátumom začatia jej uplatňovania, podľa toho, čo nastane neskôr [pozri článok 12e nariadenia (EÚ) č. 833/2014]
- Dovozná kontrolaMechanizmus Uhlíkovej Kompenzácie na Hraniciach - CBAM
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny okrem: Švajčiarsko, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko
- Platnosť
- do 31. decembra 2026
- Právny predpis
- Regulation 0956/23
- Doklady
- Y128 číslo účtu CBAM
- Y134 Tovar s pôvodom v Büsingene, na Helgolande alebo v Livigne [článok 2 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2023/956]
- Y135 Tovar, ktorý sa má prepravovať alebo používať v súvislosti s vojenskými činnosťami - Výnimka na základe článku 2 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2023/956
- Y237 Tovar s pôvodom v EÚ
- Y238 Žiadosť o získanie statusu schváleného deklaranta CBAM bola predložená do 31. marca 2026
- Y137 Výnimka de minimis - Výnimka na základe článku 2a nariadenia (EÚ) 2023/956
Preferenčné sadzby podľa krajín
| Dohoda alebo preferenčný systém | Krajiny | Sadzba |
|---|---|---|
| štandardná sadzba (bez dohody) | — | 2,7 % |
| GSP-EBA (osobitné opatrenie pre najmenej rozvinuté krajiny - opatrenie „Všetko okrem zbraní“) | Afganistan, Angola, Bangladéš, Benin a 42 ďalšíchAfganistan, Angola, Bangladéš, Benin, Bhután, Burkina Faso, Burundi, Čad, Džibutsko, Eritrea, Etiópia, Gambia, Guinea, Guinea-Bissau, Haiti, Jemen, Južný Sudán, Kambodža, Kiribati, Komory, Konžská demokratická republika, Laos, Lesotho, Libéria, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauritánia, Mjanmarsko, Mozambik, Nepál, Niger, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Šalamúnove ostrovy, Tanzánia, Togo, Tuvalu, Uganda, Východný Timor, Zambia | Bez cla |
| CARIFORUM | Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize a 10 ďalšíchAntigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikánska republika, Grenada, Guyana, Jamajka, Surinam, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Vincent a Grenadíny, Trinidad a Tobago | Bez cla |
| ZKÚ (Zámorské krajiny a Ùzemia) | Antarktída, Aruba, Curaçao, Francúzska Polynézia a 8 ďalšíchAntarktída, Aruba, Curaçao, Francúzska Polynézia, Francúzske južné a antarktické územia, Grónsko, Karibské Holandsko, Nová Kaledónia, Saint Pierre a Miquelon, Svätý Bartolomej, Svätý Martin (hol.), Wallis a Futuna | Bez cla |
| GSP – Všeobecné dohody | Cookove ostrovy, Indonézia, Keňa, Konžská republika a 6 ďalšíchCookove ostrovy, Indonézia, Keňa, Konžská republika, Mikronézia, Nigéria, Niue, Sýria, Tadžikistan, Vanuatu | Bez cla |
| GSP+ (osobitné stimulačné dojednanie pre trvalo udržateľný rozvoj a dobrú správu vecí verejných) | Bez cla | |
| Stredná Amerika | Guatemala, Honduras, Kostarika, Nikaragua, Panama, Salvádor | Bez cla |
| Mercosur | Argentína, Brazília, Paraguaj, Uruguaj | Bez cla |
| SADC EPA | Botswana, Eswatini, Namíbia | Bez cla |
| Európsky hospodársky priestor | Island, Lichtenštajnsko, Nórsko | Bez cla |
| Štáty východnej a južnej Afriky | Maurícius, Seychely, Zimbabwe | Bez cla |
| colná únia EÚ–Andorra | Andorra | Bez cla |
| dohoda EÚ–Albánsko | Albánsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Bosna a Hercegovina | Bosna a Hercegovina | Bez cla |
| dohoda EÚ–Kanada | Kanada | Bez cla |
| dohoda EÚ–Švajčiarsko | Švajčiarsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Pobrežie Slonoviny | Pobrežie Slonoviny | Bez cla |
| dohoda EÚ–Čile | Čile | Bez cla |
| dohoda EÚ–Kamerun | Kamerun | Bez cla |
| dohoda EÚ–Kolumbia | Kolumbia | Bez cla |
| dohoda EÚ–Alžírsko | Alžírsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Ekvádor | Ekvádor | Bez cla |
| dohoda EÚ–Egypt | Egypt | Bez cla |
| Preferenčný pôvod v súlade s Dohodou vo forme výmeny listov medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom o zmene protokolov č. 1 a č. 4 k Euro-stredomorskej dohode o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej. | Západná Sahara | Bez cla |
| dohoda EÚ–Fidži | Fidži | Bez cla |
| dohoda EÚ–Faerské ostrovy | Faerské ostrovy | Bez cla |
| dohoda EÚ–Spojené kráľovstvo | Spojené kráľovstvo | Bez cla |
| dohoda EÚ–Gruzínsko | Gruzínsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Ghana | Ghana | Bez cla |
| dohoda EÚ–Izrael | Izrael | Bez cla |
| dohoda EÚ–Jordánsko | Jordánsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Japonsko | Japonsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Južná Kórea | Južná Kórea | Bez cla |
| dohoda EÚ–Libanon | Libanon | Bez cla |
| dohoda EÚ–Maroko | Maroko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Moldavsko | Moldavsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Čierna Hora | Čierna Hora | Bez cla |
| dohoda EÚ–Severné Macedónsko | Severné Macedónsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Mexiko | Mexiko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Nový Zéland | Nový Zéland | Bez cla |
| dohoda EÚ–Peru | Peru | Bez cla |
| dohoda EÚ–Papua-Nová Guinea | Papua-Nová Guinea | Bez cla |
| dohoda EÚ–Palestínske územia | Palestínske územia | Bez cla |
| dohoda EÚ–Srbsko | Srbsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Singapur | Singapur | Bez cla |
| colná únia EÚ–San Maríno | San Maríno | Bez cla |
| dohoda EÚ–Tunisko | Tunisko | Bez cla |
| colná únia EÚ–Turecko | Turecko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Ukrajina | Ukrajina | Bez cla |
| dohoda EÚ–Spojené štáty | Spojené štáty | Bez cla |
| dohoda EÚ–Vietnam | Vietnam | Bez cla |
| dohoda EÚ–Samoa | Samoa | Bez cla |
| dohoda EÚ–Kosovo | Kosovo | Bez cla |
| dohoda EÚ–Južná Afrika | Južná Afrika | Bez cla |
EÚ: mesačný dovoz
Hlavní dodávatelia, posledných 12 mesiacov
| Krajina | Hodnota | Podiel | Zmena |
|---|---|---|---|
| 8 mil. € | 36,5 % | +9,9 % | |
| 4,8 mil. € | 21,9 % | +37 % | |
| 3,2 mil. € | 14,7 % | -37,4 % | |
| 2,9 mil. € | 13,4 % | -48,2 % | |
| 1,6 mil. € | 7,5 % | -45,3 % | |
| 972 tis. € | 4,5 % | -45,4 % | |
| 168 tis. € | 0,8 % | — | |
| 106 tis. € | 0,5 % | -53,7 % |
Rovnaká podpoložka v iných sadzobníkoch
Svetový obchod v roku 2024
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 388 tis. USD388 tis. USD+8 mil. USD+54 mil. USD+> 85 mil. USD
Vývoz: 66
- Francúzsko: 134 mil. USD
- Čína: 85 mil. USD
- Rakúsko: 75 mil. USD
- Nemecko: 73 mil. USD
- Luxembursko: 71 mil. USD
- Poľsko: 58 mil. USD
- Španielsko: 54 mil. USD
- Spojené štáty: 44 mil. USD
- Švédsko: 38 mil. USD
- Česko: 34 mil. USD
- Rumunsko: 28 mil. USD
- India: 26 mil. USD
- Belgicko: 17 mil. USD
- Spojené kráľovstvo: 14 mil. USD
- Turecko: 10 mil. USD
- Slovensko: 8 mil. USD
- Japonsko: 8 mil. USD
- Švajčiarsko: 6 mil. USD
- Lotyšsko: 6 mil. USD
- Rusko: 5 mil. USD
- Južná Kórea: 5 mil. USD
- Taliansko: 5 mil. USD
- Portugalsko: 4 mil. USD
- Bulharsko: 4 mil. USD
- Litva: 3 mil. USD
- Malajzia: 2 mil. USD
- Mexiko: 2 mil. USD
- Kanada: 2 mil. USD
- Thajsko: 894 tis. USD
- Holandsko: 779 tis. USD
- Slovinsko: 570 tis. USD
- Austrália: 388 tis. USD
- Maďarsko: 354 tis. USD
- Saudská Arábia: 330 tis. USD
- Južná Afrika: 311 tis. USD
- Dánsko: 310 tis. USD
- Brazília: 299 tis. USD
- Bielorusko: 168 tis. USD
- Srbsko: 160 tis. USD
- Singapur: 141 tis. USD
- Ukrajina: 117 tis. USD
- Estónsko: 112 tis. USD
- Irán: 85 tis. USD
- Spojené arabské emiráty: 82 tis. USD
- Fínsko: 81 tis. USD
- Kazachstan: 55 tis. USD
- Azerbajdžan: 50 tis. USD
- Nórsko: 26 tis. USD
- Kuvajt: 24 tis. USD
- Mozambik: 19 tis. USD
- Nový Zéland: 15 tis. USD
- Taiwan: 14 tis. USD
- Grécko: 13 tis. USD
- Írsko: 11 tis. USD
- Uzbekistan: 10 tis. USD
- Hongkong – OAO Číny: 8 tis. USD
- Maroko: 7 tis. USD
- Čile: 3 tis. USD
- Albánsko: 2 tis. USD
- Malta: 700 USD
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 640 tis. USD640 tis. USD+7 mil. USD+15 mil. USD+> 49 mil. USD
Dovoz: 136
- Nemecko: 76 mil. USD
- Francúzsko: 55 mil. USD
- Švajčiarsko: 55 mil. USD
- Taliansko: 52 mil. USD
- Izrael: 49 mil. USD
- Kanada: 41 mil. USD
- Švédsko: 40 mil. USD
- Spojené štáty: 39 mil. USD
- Nórsko: 25 mil. USD
- Belgicko: 23 mil. USD
- Rakúsko: 21 mil. USD
- Holandsko: 18 mil. USD
- Hongkong – OAO Číny: 15 mil. USD
- Poľsko: 15 mil. USD
- Spojené kráľovstvo: 15 mil. USD
- Slovensko: 14 mil. USD
- Fínsko: 13 mil. USD
- Turecko: 13 mil. USD
- Česko: 13 mil. USD
- Austrália: 11 mil. USD
- Dánsko: 10 mil. USD
- Luxembursko: 10 mil. USD
- India: 10 mil. USD
- Chorvátsko: 10 mil. USD
- Portugalsko: 9 mil. USD
- Indonézia: 9 mil. USD
- Nový Zéland: 9 mil. USD
- Taiwan: 9 mil. USD
- Malajzia: 8 mil. USD
- Rumunsko: 8 mil. USD
- Mexiko: 8 mil. USD
- Guinea: 7 mil. USD
- Maďarsko: 7 mil. USD
- Španielsko: 7 mil. USD
- Egypt: 6 mil. USD
- Írsko: 6 mil. USD
- Slovinsko: 5 mil. USD
- Thajsko: 5 mil. USD
- Južná Kórea: 5 mil. USD
- Čína: 5 mil. USD
- Srbsko: 5 mil. USD
- Južná Afrika: 5 mil. USD
- Alžírsko: 4 mil. USD
- Kazachstan: 4 mil. USD
- Lotyšsko: 4 mil. USD
- Estónsko: 3 mil. USD
- Pobrežie Slonoviny: 3 mil. USD
- Bulharsko: 3 mil. USD
- Nigéria: 2 mil. USD
- Vietnam: 2 mil. USD
- Mongolsko: 2 mil. USD
- Grécko: 2 mil. USD
- Filipíny: 2 mil. USD
- Saudská Arábia: 2 mil. USD
- Brazília: 2 mil. USD
- Mauritánia: 2 mil. USD
- Singapur: 2 mil. USD
- Kolumbia: 1 mil. USD
- Litva: 1 mil. USD
- Albánsko: 1 mil. USD
Najväčší vývozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 134 mil. USD | 16,3 % | |
| 2 | 85 mil. USD | 10,4 % | |
| 3 | 75 mil. USD | 9,1 % | |
| 4 | 73 mil. USD | 8,9 % | |
| 5 | 71 mil. USD | 8,6 % | |
| 6 | 58 mil. USD | 7 % | |
| 7 | 54 mil. USD | 6,6 % | |
| 8 | 44 mil. USD | 5,3 % | |
| 9 | 38 mil. USD | 4,6 % | |
| 10 | 34 mil. USD | 4,1 % |
Najväčší dovozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 76 mil. USD | 9,2 % | |
| 2 | 55 mil. USD | 6,7 % | |
| 3 | 55 mil. USD | 6,7 % | |
| 4 | 52 mil. USD | 6,4 % | |
| 5 | 49 mil. USD | 6 % | |
| 6 | 41 mil. USD | 5 % | |
| 7 | 40 mil. USD | 4,8 % | |
| 8 | 39 mil. USD | 4,8 % | |
| 9 | 25 mil. USD | 3,1 % | |
| 10 | 23 mil. USD | 2,8 % |
Dovozné clo na tento výrobok vo svete 165
Clo podľa doložky najvyšších výhod (MFN), ktoré každá krajina uplatňuje na tovar tejto podpoložky HS: priemer jej vnútroštátnych colných položiek, s najnižšou a najvyššou položkou, ak sa líšia. Tovar z krajín s obchodnou dohodou často platí menej.
- 5 %medián cla
- 46počet krajín bez cla (MFN)
- 45 %najvyššie: Bahamy, Bermudy, Kajmanie ostrovy
165
| Dovážajúca krajina | Clo MFN | položky od – do | rok údajov |
|---|---|---|---|
| 2,5 % | 2018 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2007 | ||
| 12 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 13 % | 2023 | ||
| 6 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 45 % | 2022 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 25 % | 2023 | ||
| 10 % | 2022 | ||
| 13 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2022 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 12 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 6 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 8 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 2,7 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 12 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 12 % | 10 % – 15 % | 2020 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 3,3 % | 2023 | ||
| 5 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 8 % | 2023 | ||
| 22 % | 2021 · HS 2002 | ||
| 7 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 3,3 % | 0 % – 6,5 % | 2023 | |
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 13 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 13 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2002 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 1 %* | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 2,5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 4 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 7,5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 15 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 20 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 12 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 13 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2022 | ||
| 8 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 15 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 20 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 10 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2007 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2020 · HS 2012 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0,8 %* | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 1 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 15 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 2,7 % | 2023 | ||
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 12 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 12 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 3 % | 2023 | ||
| 6 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0,2 % | 2023 |
Roky colných údajov: 2017–2023; sadzby sa medzitým mohli zmeniť. * ekvivalent ad valorem špecifických ciel (odhad UNCTAD) · UNCTAD TRAINS, prístup cez WITS (Svetová banka)
Klasifikácie a prevodníky
Kam táto podpoložka HS patrí v štatistických klasifikáciách Organizácie Spojených národov a aké kódy mala v predchádzajúcich vydaniach harmonizovaného systému.
- SITC Rev. 4
- 67709 Other railway/tramway track construction material of iron/steel (i.e., switch-blades, crossing frogs, point rods & other crossing pieces, sleepers (cross-ties), fish-plates, chairs, chair wedges, sole-plates (base plates), rail clips, bedplates, t
- Konečné použitie (BEC Rev. 5)
- Medziprodukty · BEC 511210
- Produkt CPC 2.1
- 41253 Railway or tramway track construction material of iron or steel
- Činnosť ISIC Rev. 4
- 2410 Manufacture of basic iron and steel
Predchádzajúce vydania HS
| HS | Kód | |
|---|---|---|
| 2017 | 7302.30 | bez zmeny |
| 2012 | 7302.30 | bez zmeny |
| 2007 | 7302.30 | bez zmeny |
| 2002 | 7302.30 | bez zmeny |
| 1996 | 7302.30 | bez zmeny |
| 1992 | 7302.30 | bez zmeny |
Prevodníky Štatistickej divízie OSN (UNSD)
CBAM: mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach
Odvetvie CBAM: Železo a oceľ. Za tovar z tohto odvetvia sa pri dovoze do EÚ platí za skleníkové plyny vypustené pri jeho výrobe. Ak nie sú k dispozícii overené skutočné emisie, dovozca vykáže nižšie uvedené predvolené hodnoty (tony ekvivalentu CO2 na tonu tovaru).
7302 Railway or tramway track construction material of iron or steel, the following: rails, check-rails and rack rails, switch blades, crossing frogs, point rods and other crossing pieces, sleepers "cross-ties", fish-plates, chairs, chair wedges, sole plates "base plates", rail clips, bedplates, ties and other material specialised for jointing or fixing rails
| Krajina výroby | Priame | Nepriame | Spolu |
|---|---|---|---|
| 3,19 | — | 3,19 | |
| 2,98 | — | 2,98 | |
| 3,32 | — | 3,32 | |
| 1,85 | — | 1,85 | |
| 2,88 | — | 2,88 | |
| 2,72 | — | 2,72 | |
| 2,68 | — | 2,68 | |
| 6,21 | — | 6,21 | |
| 2,26 | — | 2,26 | |
| 5,45 | — | 5,45 | |
| 8,21 | — | 8,21 | |
| 2,79 | — | 2,79 | |
| 2,95 | — | 2,95 | |
| 4,03 | — | 4,03 | |
| 3,67 | — | 3,67 | |
| 2,6 | — | 2,6 | |
| 5,18 | — | 5,18 | |
| 2,73 | — | 2,73 | |
| 2,96 | — | 2,96 | |
| 2,51 | — | 2,51 | |
| 3,06 | — | 3,06 | |
| 3,49 | — | 3,49 | |
| 2,58 | — | 2,58 | |
| 2,81 | — | 2,81 | |
| 2,74 | — | 2,74 | |
| 2,46 | — | 2,46 | |
| 2,38 | — | 2,38 | |
| 3,95 | — | 3,95 | |
| 5,36 | — | 5,36 | |
| 3,21 | — | 3,21 | |
| 3,21 | — | 3,21 | |
| 2,77 | — | 2,77 | |
| Ostatné krajiny (predvolené) | 4,89 | — | 4,89 |
s prirážkou na rok 2026: 5,376 · s prirážkou na rok 2027: 5,864 · s prirážkou na rok 2028: 6,353
t CO2e na t tovaru · definitívne obdobie od 1. januára 2026; prvé ročné vyhlásenie najneskôr do 30. septembra 2027 · Vykonávacie nariadenie (EÚ) 2025/2621 v znení korigenda 2026/1740 (údaje Európskej komisie, právne nezáväzné)
Kombinovaná nomenklatúra EÚ má v podpoložke 7302.30 jediný kód; clo pre tretie krajiny: 2,7 %.
Turecký colný sadzobník tovar v podpoložke 7302.30 ďalej nečlení a vedie ho pod jediným kódom; zákonná sadzba (zákon 474): 2,7 %.
Obchodné dohody a preferenčné režimy (napr. GSP-EBA a CARIFORUM) zaručujú v EÚ nulové clo pre 152 krajín pôvodu; štandardná sadzba je 2,7 %.
Dovoz do EÚ v tejto podpoložke (september 2025 – august 2026): 21,8 mil. €, o 18 % menej ako v predchádzajúcich 12 mesiacoch; najväčší dodávateľ: Spojené kráľovstvo (37 %), za ním Švajčiarsko.
V roku 2024 sa s tovarom tejto podpoložky vo svete obchodovalo za 823 mil. USD (medziročne +12,8 %).
Na prvom mieste medzi vývozcami: Francúzsko (134 mil. USD), na druhom Čína.
Otázky a odpovede
Aký kód tovaru má „hrotnice, srdcovky, výhybky, prestavné tyče, výmeny a ostatné…“?
Tovar „hrotnice, srdcovky, výhybky, prestavné tyče, výmeny a ostatné priecestné zariadenia“ sa zaraďuje do podpoložky 7302.30 (v položke 7302), trieda XV harmonizovaného systému. Kombinovaná nomenklatúra EÚ tento kód ďalej člení na osem číslic.
Aké clo platí pre 7302.30 v EÚ?
Kombinovaná nomenklatúra EÚ stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody clo 2,7 %. Rovnaká sadzba platí pri dovoze na Slovensko aj do ostatných členských štátov. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Aké clo platí pre 7302.30 v Spojenom kráľovstve?
Turecký colný sadzobník stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody clo 2,7 %. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Ktorá krajina vyváža najviac tovaru podpoložky 7302.30?
Francúzsko: 134 mil. USD v roku 2024 (16,3 % svetového vývozu).
Koľko tovaru podpoložky 7302.30 vyváža Slovensko?
V roku 2024 za 8 mil. USD, čo znamená 16. miesto medzi vývozcami; hlavný odberateľ: Francúzsko.
Z ktorých krajín možno dovážať tovar podpoložky 7302.30 do EÚ bez cla?
Nulové clo podľa obchodnej dohody alebo preferenčného režimu má 152 krajín pôvodu (základ okrem iného: GSP-EBA, CARIFORUM, ZKÚ). Tovar musí spĺňať pravidlá pôvodu danej dohody a dovozca musí mať dôkaz o pôvode; inak platí štandardná sadzba 2,7 %. Sadzbu pre konkrétnu krajinu zobrazíte jej výberom vyššie.
Odkiaľ EÚ dováža tovar podpoložky 7302.30?
Najväčší dodávatelia za posledných 12 mesiacov (september 2025 – august 2026): Spojené kráľovstvo (37 %), Švajčiarsko (22 %) a Turecko (15 %). Celkový dovoz: 21,8 mil. €.