Podpoložka · Kapitola 84 · Položka 8442
8442.30: Stroje, zariadenia, prístroje a príslušenstvo
Podpoložka 8442.30 patrí do položky 8442 (stroje, zariadenia, prístroje a príslušenstvo) v kapitole 84.
Koľko zaplatíte
Dovoz: EÚ
Sadzby podľa národných kódov tovaru · Kombinovaná nomenklatúra EÚ
Kódy – EÚ →- 8442 30 00 Stroje, zariadenia, prístroje a príslušenstvo Bez clap/st
Dodatočné clá a dovozné podmienky
Platby nad rámec cla a podmienky, ktoré musí tovar splniť na hranici.
Dodatočné clá a poplatky 3
- Clo na zásielky nízkej hodnotyColná sadzba pre zásielky s nízkou hodnotou 3 EUR
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Platnosť
- do 31. októbra 2026
- Právny predpis
- Regulation 0382/26
- Clo na zásielky nízkej hodnotyColná sadzba pre zásielky s nízkou hodnotou 3 EUR
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Platnosť
- od 1. novembra 2026
- Právny predpis
- Regulation 0382/26
- Manipulačný poplatokManipulačný poplatok Únie 2 EUR
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Platnosť
- od 1. novembra 2026
- Právny predpis
- Regulation 2108/26
- Doklady
- Y126 Goods sold in distance sales
Dovozné podmienky 3
- Zákaz alebo obmedzenieZákaz dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Severná Kórea
- Právny predpis
- Regulation 0285/18
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Ukrajina
- Právny predpis
- Regulation 0692/14
- Doklady
- Y997 Tovar, ktorý nemá pôvod na Kryme alebo v Sevastopole alebo na tieto účely nie je určený [články 2 a 2b.1 nariadenia Rady (EÚ) č. 692/2014]
- N864 Vyhlásenie na faktúre alebo vyhlásenie o pôvode vyhotovené akýmkoľvek vývozcom na faktúre alebo akomkoľvek inom obchodnom doklade
- N954 Sprievodné osvedčenie EUR.1
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Ukrajina
- Právny predpis
- Regulation 0263/22
- Doklady
- Y984 Tovar, ktorý nepochádza alebo nie je určený pre časti Ukrajiny, ktoré nie sú kontrolované vládou, v oblastiach Doneck, Kherson, Luhansk a Zaporizhhia
- N954 Sprievodné osvedčenie EUR.1
- N864 Vyhlásenie na faktúre alebo vyhlásenie o pôvode vyhotovené akýmkoľvek vývozcom na faktúre alebo akomkoľvek inom obchodnom doklade
EÚ: mesačný dovoz
Hlavní dodávatelia, posledných 12 mesiacov
| Krajina | Hodnota | Podiel | Zmena |
|---|---|---|---|
| 13,1 mil. € | 56 % | +4,7 % | |
| 4,1 mil. € | 17,6 % | -25,6 % | |
| 3,2 mil. € | 13,5 % | +25 % | |
| 2,2 mil. € | 9,5 % | -12,9 % | |
| 180 tis. € | 0,8 % | -83,3 % | |
| 139 tis. € | 0,6 % | +308,3 % | |
| 98 tis. € | 0,4 % | — | |
| 69 tis. € | 0,3 % | +2 084,9 % |
Rovnaká podpoložka v iných sadzobníkoch
Svetový obchod v roku 2024
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 251 tis. USD251 tis. USD+2 mil. USD+13 mil. USD+> 20 mil. USD
Vývoz: 92
- Nemecko: 123 mil. USD
- Čína: 81 mil. USD
- Holandsko: 20 mil. USD
- Japonsko: 16 mil. USD
- Spojené štáty: 15 mil. USD
- Francúzsko: 15 mil. USD
- Belgicko: 14 mil. USD
- Slovensko: 14 mil. USD
- Taliansko: 13 mil. USD
- Švajčiarsko: 10 mil. USD
- Južná Kórea: 10 mil. USD
- Spojené kráľovstvo: 8 mil. USD
- Česko: 6 mil. USD
- Austrália: 6 mil. USD
- Španielsko: 4 mil. USD
- Bulharsko: 4 mil. USD
- Rakúsko: 4 mil. USD
- Kanada: 3 mil. USD
- Malajzia: 3 mil. USD
- Dánsko: 3 mil. USD
- Rumunsko: 2 mil. USD
- Singapur: 2 mil. USD
- Turecko: 2 mil. USD
- Slovinsko: 2 mil. USD
- India: 2 mil. USD
- Fínsko: 2 mil. USD
- Taiwan: 2 mil. USD
- Poľsko: 1 mil. USD
- Luxembursko: 816 tis. USD
- Švédsko: 696 tis. USD
- Izrael: 611 tis. USD
- Maďarsko: 601 tis. USD
- Litva: 568 tis. USD
- Bahrajn: 473 tis. USD
- Thajsko: 437 tis. USD
- Brazília: 428 tis. USD
- Portugalsko: 426 tis. USD
- Mexiko: 414 tis. USD
- Írsko: 406 tis. USD
- Hongkong – OAO Číny: 406 tis. USD
- Čile: 356 tis. USD
- Saudská Arábia: 281 tis. USD
- Južná Afrika: 275 tis. USD
- Estónsko: 269 tis. USD
- Ekvádor: 251 tis. USD
- Guatemala: 226 tis. USD
- Nový Zéland: 223 tis. USD
- Nórsko: 158 tis. USD
- Bielorusko: 156 tis. USD
- Botswana: 156 tis. USD
- Uzbekistan: 146 tis. USD
- Vietnam: 145 tis. USD
- Spojené arabské emiráty: 120 tis. USD
- Kazachstan: 119 tis. USD
- Grécko: 116 tis. USD
- Ukrajina: 115 tis. USD
- Kolumbia: 109 tis. USD
- Panama: 108 tis. USD
- Srbsko: 102 tis. USD
- Srí Lanka: 70 tis. USD
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 367 tis. USD367 tis. USD+2 mil. USD+7 mil. USD+> 17 mil. USD
Dovoz: 173
- Spojené štáty: 50 mil. USD
- Čína: 25 mil. USD
- Nemecko: 20 mil. USD
- India: 20 mil. USD
- Rumunsko: 18 mil. USD
- Japonsko: 17 mil. USD
- Holandsko: 16 mil. USD
- Francúzsko: 15 mil. USD
- Turecko: 12 mil. USD
- Brazília: 11 mil. USD
- Mexiko: 10 mil. USD
- Vietnam: 10 mil. USD
- Taliansko: 10 mil. USD
- Kanada: 9 mil. USD
- Spojené kráľovstvo: 9 mil. USD
- Indonézia: 8 mil. USD
- Poľsko: 8 mil. USD
- Thajsko: 7 mil. USD
- Spojené arabské emiráty: 6 mil. USD
- Južná Kórea: 6 mil. USD
- Belgicko: 5 mil. USD
- Rusko: 5 mil. USD
- Austrália: 5 mil. USD
- Švajčiarsko: 4 mil. USD
- Španielsko: 4 mil. USD
- Česko: 4 mil. USD
- Egypt: 3 mil. USD
- Alžírsko: 3 mil. USD
- Rakúsko: 3 mil. USD
- Singapur: 3 mil. USD
- Taiwan: 3 mil. USD
- Kolumbia: 2 mil. USD
- Grécko: 2 mil. USD
- Saudská Arábia: 2 mil. USD
- Malajzia: 2 mil. USD
- Pakistan: 2 mil. USD
- Uzbekistan: 2 mil. USD
- Kazachstan: 2 mil. USD
- Južná Afrika: 2 mil. USD
- Srbsko: 2 mil. USD
- Filipíny: 2 mil. USD
- Švédsko: 2 mil. USD
- Srí Lanka: 2 mil. USD
- Bangladéš: 2 mil. USD
- Slovensko: 2 mil. USD
- Maroko: 1 mil. USD
- Dánsko: 1 mil. USD
- Slovinsko: 1 mil. USD
- Peru: 1 mil. USD
- Írsko: 1 mil. USD
- Severné Macedónsko: 1 mil. USD
- Hongkong – OAO Číny: 1 mil. USD
- Argentína: 1 mil. USD
- Ukrajina: 1 mil. USD
- Chorvátsko: 1 mil. USD
- Nigéria: 1 mil. USD
- Dominikánska republika: 1 mil. USD
- Salvádor: 1 mil. USD
- Guatemala: 1 mil. USD
- Fínsko: 1 mil. USD
Najväčší vývozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 123 mil. USD | 31,1 % | |
| 2 | 81 mil. USD | 20,3 % | |
| 3 | 20 mil. USD | 4,9 % | |
| 4 | 16 mil. USD | 4 % | |
| 5 | 15 mil. USD | 3,9 % | |
| 6 | 15 mil. USD | 3,7 % | |
| 7 | 14 mil. USD | 3,5 % | |
| 8 | 14 mil. USD | 3,4 % | |
| 9 | 13 mil. USD | 3,3 % | |
| 10 | 10 mil. USD | 2,6 % |
Najväčší dovozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 50 mil. USD | 12,7 % | |
| 2 | 25 mil. USD | 6,3 % | |
| 3 | 20 mil. USD | 5,1 % | |
| 4 | 20 mil. USD | 5 % | |
| 5 | 18 mil. USD | 4,4 % | |
| 6 | 17 mil. USD | 4,3 % | |
| 7 | 16 mil. USD | 4 % | |
| 8 | 15 mil. USD | 3,9 % | |
| 9 | 12 mil. USD | 3,1 % | |
| 10 | 11 mil. USD | 2,8 % |
Dovozné clo na tento výrobok vo svete 165
Clo podľa doložky najvyšších výhod (MFN), ktoré každá krajina uplatňuje na tovar tejto podpoložky HS: priemer jej vnútroštátnych colných položiek, s najnižšou a najvyššou položkou, ak sa líšia. Tovar z krajín s obchodnou dohodou často platí menej.
- 3 %medián cla
- 77počet krajín bez cla (MFN)
- 45 %najvyššie: Bahamy, Kajmanie ostrovy, Anguilla
165
| Dovážajúca krajina | Clo MFN | položky od – do | rok údajov |
|---|---|---|---|
| 2,5 % | 2018 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2007 | ||
| 1,3 % | 0 % – 2 % | 2023 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 12 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 45 % | 2022 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 1 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 15 % | 2023 | ||
| 10 % | 2022 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 3,3 % | 0 % – 5 % | 2023 · HS 2017 | |
| 0 % | 2022 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 8 % | 0 % – 14 % | 2023 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 6 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 3,3 % | 0 % – 5 % | 2023 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 12 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 7,5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 6 % | 0 % – 12 % | 2022 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 22 % | 2021 · HS 2002 | ||
| 15 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2002 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 2,5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 4 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 6 % | 0 % – 12 % | 2017 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2022 | ||
| 8 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2007 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 1 % | 2020 · HS 2012 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 4,2 % | 1,7 % – 6,7 % | 2023 | |
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 8 % | 0 % – 14 % | 2023 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 |
Roky colných údajov: 2017–2023; sadzby sa medzitým mohli zmeniť. · UNCTAD TRAINS, prístup cez WITS (Svetová banka)
Klasifikácie a prevodníky
Kam táto podpoložka HS patrí v štatistických klasifikáciách Organizácie Spojených národov a aké kódy mala v predchádzajúcich vydaniach harmonizovaného systému.
- SITC Rev. 4
- 72631 Machinery, apparatus & equipment (other than the machine tools of subgroup 728.1/group 731) for type-founding/typesetting, for preparing/making printing blocks, plates, cylinders/other printing components.
- Konečné použitie (BEC Rev. 5)
- Investičné tovary · BEC 612010
- Produkt CPC 2.1
- 44914 Bookbinding machinery; machinery for type-setting and the like; printing machinery and machines for uses ancillary to printing (except office type sheet-fed offset printing machinery)
- Činnosť ISIC Rev. 4
- 2829 Manufacture of other special-purpose machinery
Predchádzajúce vydania HS
| HS | Kód | |
|---|---|---|
| 2017 | 8442.30 | zmenené |
| 2012 | 8442.30 | zmenené |
| 2007 | 8442.30 | zmenené |
| 2002 | 8442.10, 8442.20, 8442.30 | zmenené |
| 1996 | 8442.10, 8442.20, 8442.30 | zmenené |
| 1992 | 8442.10, 8442.20, 8442.30 | zmenené |
Prevodníky Štatistickej divízie OSN (UNSD)
Nedávne zmeny predpisov, ktoré spomínajú tento kód
Predpisy, ktorých text uvádza tento kód alebo jeho štvormiestne číslo. Skontrolujte samotný predpis: kód môže byť spomenutý aj z iných dôvodov ako pre zmenu jeho cla.
-
UK Trade Tariff: measure changes on 433 commodity codes
Trade Tariff changes 2026-07-22 · Zdroj: trade-tariff.service.gov.uk
-
The Russia (Sanctions) (EU Exit) (Amendment) Regulations 2026
S.I. 2026/543 · Zdroj: legislation.gov.uk
Kombinovaná nomenklatúra EÚ má v podpoložke 8442.30 jediný kód; clo pre tretie krajiny: bez cla.
Turecký colný sadzobník má v podpoložke 8442.30 4 kódy; zákonná sadzba (zákon 474): 1,7 %.
Dovoz do EÚ v tejto podpoložke (september 2025 – august 2026): 23,5 mil. €, o 13 % menej ako v predchádzajúcich 12 mesiacoch; najväčší dodávateľ: Čína (56 %), za ním Švajčiarsko.
V roku 2024 sa s tovarom tejto podpoložky vo svete obchodovalo za 396 mil. USD (medziročne −2,5 %).
Na prvom mieste medzi vývozcami: Nemecko (123 mil. USD), na druhom Čína.
Otázky a odpovede
Aký kód tovaru má „stroje, zariadenia, prístroje a príslušenstvo“?
Tovar „stroje, zariadenia, prístroje a príslušenstvo“ sa zaraďuje do podpoložky 8442.30 (v položke 8442), trieda XVI harmonizovaného systému. Kombinovaná nomenklatúra EÚ tento kód ďalej člení na osem číslic.
Aké clo platí pre 8442.30 v EÚ?
Kombinovaná nomenklatúra EÚ stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody nulové clo. Rovnaká sadzba platí pri dovoze na Slovensko aj do ostatných členských štátov. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Aké clo platí pre 8442.30 v Spojenom kráľovstve?
Turecký colný sadzobník stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody clo 1,7 %. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Ktorá krajina vyváža najviac tovaru podpoložky 8442.30?
Nemecko: 123 mil. USD v roku 2024 (31,1 % svetového vývozu).
Koľko tovaru podpoložky 8442.30 vyváža Slovensko?
V roku 2024 za 14 mil. USD, čo znamená 8. miesto medzi vývozcami; hlavný odberateľ: Nemecko.
Odkiaľ EÚ dováža tovar podpoložky 8442.30?
Najväčší dodávatelia za posledných 12 mesiacov (september 2025 – august 2026): Čína (56 %), Švajčiarsko (18 %) a Japonsko (14 %). Celkový dovoz: 23,5 mil. €.