Podpoložka · Kapitola 84 · Položka 8456
8456.40: Pracujúce pomocou oblúkových výbojov v plazme
Podpoložka 8456.40 patrí do položky 8456 (obrábacie stroje na opracovanie akýchkoľvek materiálov ich úberom pomocou…) v kapitole 84.
Koľko zaplatíte
Dovoz: EÚ
Sadzby podľa národných kódov tovaru · Kombinovaná nomenklatúra EÚ
Kódy – EÚ →- 8456 40 00 Pracujúce pomocou oblúkových výbojov v plazme 3,5 %p/st
Dodatočné clá a dovozné podmienky
Platby nad rámec cla a podmienky, ktoré musí tovar splniť na hranici.
Dodatočné clá a poplatky 3
- Clo na zásielky nízkej hodnotyColná sadzba pre zásielky s nízkou hodnotou 3 EUR
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Platnosť
- do 31. októbra 2026
- Právny predpis
- Regulation 0382/26
- Clo na zásielky nízkej hodnotyColná sadzba pre zásielky s nízkou hodnotou 3 EUR
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Platnosť
- od 1. novembra 2026
- Právny predpis
- Regulation 0382/26
- Manipulačný poplatokManipulačný poplatok Únie 2 EUR
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Platnosť
- od 1. novembra 2026
- Právny predpis
- Regulation 2108/26
- Doklady
- Y126 Goods sold in distance sales
Dovozné podmienky 7
- Zákaz alebo obmedzenieZákaz dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Severná Kórea
- Právny predpis
- Regulation 0285/18
- Dovozná kontrolaObmedzenie prepustenia do voľného obehu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Severná Kórea
- Právny predpis
- Regulation 1509/17
- Doklady
- Y970 Tovar iný ako uvedený v poznámkach pod čiarou o vojenskom tovare („MG“) súvisiacich s opatrením [príloha II, časť VI nariadenia (EÚ) 2017/1509]
- Dovozná kontrolaDovozná kontrola tovaru a technológií, ktoré sú predmetom obmedzenia
- Platí pre krajinu pôvodu
- Líbya, Severná Kórea
- Právny predpis
- Regulation 1509/17, Regulation 0044/16
- Doklady
- Y920 Tovar iný ako opísaný v poznámkach pod čiarou spojených s opatrením
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny okrem: Irán
- Právny predpis
- Regulation 0267/12
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Irán
- Právny predpis
- Regulation 0267/12
- Doklady
- Y949 Tovar iný ako opísaný v poznámkach pod čiarou súvisiacich s opatrením (nariadenie č. 267/2012)
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Severná Kórea, Ukrajina
- Právny predpis
- Regulation 1509/17, Regulation 0692/14
- Doklady
- Y963 Tovar iný ako uvedený v poznámkach pod čiarou o vojenskom tovare („MG“) súvisiacich s opatrením [príloha II, časť IV nariadenia (EÚ) 2017/1509]
- Y997 Tovar, ktorý nemá pôvod na Kryme alebo v Sevastopole alebo na tieto účely nie je určený [články 2 a 2b.1 nariadenia Rady (EÚ) č. 692/2014]
- N864 Vyhlásenie na faktúre alebo vyhlásenie o pôvode vyhotovené akýmkoľvek vývozcom na faktúre alebo akomkoľvek inom obchodnom doklade
- N954 Sprievodné osvedčenie EUR.1
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Ukrajina
- Právny predpis
- Regulation 0263/22
- Doklady
- Y984 Tovar, ktorý nepochádza alebo nie je určený pre časti Ukrajiny, ktoré nie sú kontrolované vládou, v oblastiach Doneck, Kherson, Luhansk a Zaporizhhia
- N954 Sprievodné osvedčenie EUR.1
- N864 Vyhlásenie na faktúre alebo vyhlásenie o pôvode vyhotovené akýmkoľvek vývozcom na faktúre alebo akomkoľvek inom obchodnom doklade
Preferenčné sadzby podľa krajín
| Dohoda alebo preferenčný systém | Krajiny | Sadzba |
|---|---|---|
| štandardná sadzba (bez dohody) | — | 3,5 % |
| GSP-EBA (osobitné opatrenie pre najmenej rozvinuté krajiny - opatrenie „Všetko okrem zbraní“) | Afganistan, Angola, Bangladéš, Benin a 42 ďalšíchAfganistan, Angola, Bangladéš, Benin, Bhután, Burkina Faso, Burundi, Čad, Džibutsko, Eritrea, Etiópia, Gambia, Guinea, Guinea-Bissau, Haiti, Jemen, Južný Sudán, Kambodža, Kiribati, Komory, Konžská demokratická republika, Laos, Lesotho, Libéria, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauritánia, Mjanmarsko, Mozambik, Nepál, Niger, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Šalamúnove ostrovy, Tanzánia, Togo, Tuvalu, Uganda, Východný Timor, Zambia | Bez cla |
| CARIFORUM | Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize a 10 ďalšíchAntigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikánska republika, Grenada, Guyana, Jamajka, Surinam, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Vincent a Grenadíny, Trinidad a Tobago | Bez cla |
| ZKÚ (Zámorské krajiny a Ùzemia) | Antarktída, Aruba, Curaçao, Francúzska Polynézia a 8 ďalšíchAntarktída, Aruba, Curaçao, Francúzska Polynézia, Francúzske južné a antarktické územia, Grónsko, Karibské Holandsko, Nová Kaledónia, Saint Pierre a Miquelon, Svätý Bartolomej, Svätý Martin (hol.), Wallis a Futuna | Bez cla |
| GSP – Všeobecné dohody | Cookove ostrovy, Indonézia, Keňa, Konžská republika a 6 ďalšíchCookove ostrovy, Indonézia, Keňa, Konžská republika, Mikronézia, Nigéria, Niue, Sýria, Tadžikistan, Vanuatu | Bez cla |
| GSP+ (osobitné stimulačné dojednanie pre trvalo udržateľný rozvoj a dobrú správu vecí verejných) | Bez cla | |
| Stredná Amerika | Guatemala, Honduras, Kostarika, Nikaragua, Panama, Salvádor | Bez cla |
| Mercosur | Argentína, Brazília, Paraguaj, Uruguaj | Bez cla |
| SADC EPA | Botswana, Eswatini, Namíbia | Bez cla |
| Európsky hospodársky priestor | Island, Lichtenštajnsko, Nórsko | Bez cla |
| Štáty východnej a južnej Afriky | Maurícius, Seychely, Zimbabwe | Bez cla |
| colná únia EÚ–Andorra | Andorra | Bez cla |
| dohoda EÚ–Albánsko | Albánsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Bosna a Hercegovina | Bosna a Hercegovina | Bez cla |
| dohoda EÚ–Kanada | Kanada | Bez cla |
| dohoda EÚ–Švajčiarsko | Švajčiarsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Pobrežie Slonoviny | Pobrežie Slonoviny | Bez cla |
| dohoda EÚ–Čile | Čile | Bez cla |
| dohoda EÚ–Kamerun | Kamerun | Bez cla |
| dohoda EÚ–Kolumbia | Kolumbia | Bez cla |
| dohoda EÚ–Alžírsko | Alžírsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Ekvádor | Ekvádor | Bez cla |
| dohoda EÚ–Egypt | Egypt | Bez cla |
| Preferenčný pôvod v súlade s Dohodou vo forme výmeny listov medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom o zmene protokolov č. 1 a č. 4 k Euro-stredomorskej dohode o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej. | Západná Sahara | Bez cla |
| dohoda EÚ–Fidži | Fidži | Bez cla |
| dohoda EÚ–Faerské ostrovy | Faerské ostrovy | Bez cla |
| dohoda EÚ–Spojené kráľovstvo | Spojené kráľovstvo | Bez cla |
| dohoda EÚ–Gruzínsko | Gruzínsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Ghana | Ghana | Bez cla |
| dohoda EÚ–Izrael | Izrael | Bez cla |
| dohoda EÚ–Jordánsko | Jordánsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Japonsko | Japonsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Južná Kórea | Južná Kórea | Bez cla |
| dohoda EÚ–Libanon | Libanon | Bez cla |
| dohoda EÚ–Maroko | Maroko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Moldavsko | Moldavsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Čierna Hora | Čierna Hora | Bez cla |
| dohoda EÚ–Severné Macedónsko | Severné Macedónsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Mexiko | Mexiko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Nový Zéland | Nový Zéland | Bez cla |
| dohoda EÚ–Peru | Peru | Bez cla |
| dohoda EÚ–Papua-Nová Guinea | Papua-Nová Guinea | Bez cla |
| dohoda EÚ–Palestínske územia | Palestínske územia | Bez cla |
| dohoda EÚ–Srbsko | Srbsko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Singapur | Singapur | Bez cla |
| colná únia EÚ–San Maríno | San Maríno | Bez cla |
| dohoda EÚ–Tunisko | Tunisko | Bez cla |
| colná únia EÚ–Turecko | Turecko | Bez cla |
| dohoda EÚ–Ukrajina | Ukrajina | Bez cla |
| dohoda EÚ–Spojené štáty | Spojené štáty | Bez cla |
| dohoda EÚ–Vietnam | Vietnam | Bez cla |
| dohoda EÚ–Samoa | Samoa | Bez cla |
| dohoda EÚ–Kosovo | Kosovo | Bez cla |
| dohoda EÚ–Južná Afrika | Južná Afrika | Bez cla |
EÚ: mesačný dovoz
Hlavní dodávatelia, posledných 12 mesiacov
| Krajina | Hodnota | Podiel | Zmena |
|---|---|---|---|
| 9,2 mil. € | 42,7 % | -33,7 % | |
| 6,6 mil. € | 30,5 % | +18,7 % | |
| 1,7 mil. € | 7,8 % | -55,2 % | |
| 1,5 mil. € | 7,1 % | -42,2 % | |
| 766 tis. € | 3,6 % | +5 804,4 % | |
| 427 tis. € | 2 % | — | |
| 337 tis. € | 1,6 % | -84,7 % | |
| 315 tis. € | 1,5 % | +42,6 % |
Rovnaká podpoložka v iných sadzobníkoch
Svetový obchod v roku 2024
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 175 tis. USD175 tis. USD+2 mil. USD+10 mil. USD+> 59 mil. USD
Vývoz: 89
- Čína: 71 mil. USD
- Kanada: 67 mil. USD
- Spojené štáty: 59 mil. USD
- Holandsko: 56 mil. USD
- Nemecko: 42 mil. USD
- Slovensko: 16 mil. USD
- Taliansko: 13 mil. USD
- Španielsko: 10 mil. USD
- Poľsko: 10 mil. USD
- Mexiko: 9 mil. USD
- Spojené kráľovstvo: 9 mil. USD
- Turecko: 9 mil. USD
- Nový Zéland: 6 mil. USD
- Japonsko: 6 mil. USD
- Česko: 6 mil. USD
- Južná Kórea: 4 mil. USD
- Belgicko: 4 mil. USD
- Taiwan: 4 mil. USD
- Singapur: 3 mil. USD
- Švajčiarsko: 2 mil. USD
- Fínsko: 2 mil. USD
- Švédsko: 2 mil. USD
- India: 2 mil. USD
- Francúzsko: 2 mil. USD
- Rakúsko: 2 mil. USD
- Rumunsko: 1 mil. USD
- Filipíny: 1 mil. USD
- Arménsko: 934 tis. USD
- Čile: 911 tis. USD
- Portugalsko: 881 tis. USD
- Austrália: 530 tis. USD
- Hongkong – OAO Číny: 518 tis. USD
- Brazília: 467 tis. USD
- Írsko: 467 tis. USD
- Bulharsko: 422 tis. USD
- Malajzia: 348 tis. USD
- Chorvátsko: 328 tis. USD
- Bosna a Hercegovina: 280 tis. USD
- Srbsko: 252 tis. USD
- Rusko: 211 tis. USD
- Grécko: 201 tis. USD
- Guatemala: 188 tis. USD
- Maďarsko: 175 tis. USD
- Južná Afrika: 167 tis. USD
- Dánsko: 161 tis. USD
- Lotyšsko: 160 tis. USD
- Thajsko: 157 tis. USD
- Ukrajina: 125 tis. USD
- Slovinsko: 117 tis. USD
- Vietnam: 102 tis. USD
- Albánsko: 77 tis. USD
- Kazachstan: 67 tis. USD
- Tunisko: 60 tis. USD
- Spojené arabské emiráty: 56 tis. USD
- Kolumbia: 46 tis. USD
- Saudská Arábia: 32 tis. USD
- Peru: 28 tis. USD
- Egypt: 24 tis. USD
- Zambia: 23 tis. USD
- Nórsko: 23 tis. USD
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 143 tis. USD143 tis. USD+2 mil. USD+6 mil. USD+> 16 mil. USD
Dovoz: 191
- Spojené štáty: 112 mil. USD
- Holandsko: 23 mil. USD
- Kanada: 17 mil. USD
- Mexiko: 17 mil. USD
- Čína: 16 mil. USD
- Spojené arabské emiráty: 16 mil. USD
- Nemecko: 14 mil. USD
- Austrália: 12 mil. USD
- Spojené kráľovstvo: 11 mil. USD
- India: 9 mil. USD
- Turecko: 8 mil. USD
- Francúzsko: 8 mil. USD
- Singapur: 7 mil. USD
- Taliansko: 7 mil. USD
- Rusko: 7 mil. USD
- Poľsko: 7 mil. USD
- Saudská Arábia: 6 mil. USD
- Španielsko: 6 mil. USD
- Malajzia: 6 mil. USD
- Česko: 6 mil. USD
- Vietnam: 6 mil. USD
- Južná Kórea: 5 mil. USD
- Brazília: 5 mil. USD
- Indonézia: 5 mil. USD
- Thajsko: 4 mil. USD
- Fínsko: 4 mil. USD
- Belgicko: 3 mil. USD
- Rakúsko: 3 mil. USD
- Nórsko: 3 mil. USD
- Írsko: 3 mil. USD
- Japonsko: 3 mil. USD
- Maďarsko: 3 mil. USD
- Nový Zéland: 3 mil. USD
- Švajčiarsko: 2 mil. USD
- Argentína: 2 mil. USD
- Rumunsko: 2 mil. USD
- Čile: 2 mil. USD
- Katar: 2 mil. USD
- Južná Afrika: 2 mil. USD
- Slovensko: 2 mil. USD
- Egypt: 2 mil. USD
- Kazachstan: 2 mil. USD
- Taiwan: 2 mil. USD
- Chorvátsko: 2 mil. USD
- Alžírsko: 2 mil. USD
- Švédsko: 2 mil. USD
- Maroko: 2 mil. USD
- Uzbekistan: 2 mil. USD
- Kolumbia: 2 mil. USD
- Portugalsko: 2 mil. USD
- Peru: 2 mil. USD
- Litva: 2 mil. USD
- Grécko: 1 mil. USD
- Filipíny: 1 mil. USD
- Irak: 1 mil. USD
- Kostarika: 1 mil. USD
- Omán: 1 mil. USD
- Bulharsko: 1 mil. USD
- Srbsko: 946 tis. USD
- Slovinsko: 914 tis. USD
Najväčší vývozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 71 mil. USD | 16,5 % | |
| 2 | 67 mil. USD | 15,5 % | |
| 3 | 59 mil. USD | 13,8 % | |
| 4 | 56 mil. USD | 13,2 % | |
| 5 | 42 mil. USD | 9,9 % | |
| 6 | 16 mil. USD | 3,6 % | |
| 7 | 13 mil. USD | 3,1 % | |
| 8 | 10 mil. USD | 2,3 % | |
| 9 | 10 mil. USD | 2,3 % | |
| 10 | 9 mil. USD | 2,2 % |
Najväčší dovozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 112 mil. USD | 26,2 % | |
| 2 | 23 mil. USD | 5,4 % | |
| 3 | 17 mil. USD | 3,9 % | |
| 4 | 17 mil. USD | 3,9 % | |
| 5 | 16 mil. USD | 3,7 % | |
| 6 | 16 mil. USD | 3,7 % | |
| 7 | 14 mil. USD | 3,4 % | |
| 8 | 12 mil. USD | 2,8 % | |
| 9 | 11 mil. USD | 2,7 % | |
| 10 | 9 mil. USD | 2 % |
Dovozné clo na tento výrobok vo svete 150
Clo podľa doložky najvyšších výhod (MFN), ktoré každá krajina uplatňuje na tovar tejto podpoložky HS: priemer jej vnútroštátnych colných položiek, s najnižšou a najvyššou položkou, ak sa líšia. Tovar z krajín s obchodnou dohodou často platí menej.
- 0 %medián cla
- 76počet krajín bez cla (MFN)
- 45 %najvyššie: Bahamy, Bermudy, Turecko
150
| Dovážajúca krajina | Clo MFN | položky od – do | rok údajov |
|---|---|---|---|
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 14 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 45 % | 2022 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 1 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 25 % | 2023 | ||
| 10 % | 2022 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2022 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 14 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 6 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 3,5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 2 % | 0 % – 3 % | 2023 | |
| 10 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 12 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 7,5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 15 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0,4 %* | 0,2 % – 0,7 % | 2021 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 2,5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 4 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 2,5 % | 0 % – 5 % | 2023 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2022 | ||
| 8 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 2 % | 2023 | ||
| 2,9 % | 2,2 % – 3,5 % | 2023 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0,3 %* | 0,1 % – 0,5 % | 2023 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 24 % | 2023 | ||
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 2 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 14 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 |
Roky colných údajov: 2017–2023; sadzby sa medzitým mohli zmeniť. * ekvivalent ad valorem špecifických ciel (odhad UNCTAD) · UNCTAD TRAINS, prístup cez WITS (Svetová banka)
Klasifikácie a prevodníky
Kam táto podpoložka HS patrí v štatistických klasifikáciách Organizácie Spojených národov a aké kódy mala v predchádzajúcich vydaniach harmonizovaného systému.
- SITC Rev. 4
- 72849 Machinery having individual functions, n.e.s.
- Konečné použitie (BEC Rev. 5)
- Investičné tovary · BEC 212020
- Produkt CPC 2.1
- 44211 Machine-tools for working any material by removal of material, by laser or other light or photon beam, ultra-sonic, electro-discharge, electro-chemical, electron beam, ionic beam or plasma arc processes, water-jet cutting machines
- Činnosť ISIC Rev. 4
- 2822 Manufacture of metal-forming machinery and machine tools
Predchádzajúce vydania HS
| HS | Kód | |
|---|---|---|
| 2017 | 8456.40 | zmenené |
| 2012 | 8456.90 | zmenené |
| 2007 | 8456.90, 8479.89 | zmenené |
| 2002 | 8456.99, 8479.89 | zmenené |
| 1996 | 8456.99, 8479.89 | zmenené |
| 1992 | 8456.90, 8479.89 | zmenené |
Prevodníky Štatistickej divízie OSN (UNSD)
Nedávne zmeny predpisov, ktoré spomínajú tento kód
Predpisy, ktorých text uvádza tento kód alebo jeho štvormiestne číslo. Skontrolujte samotný predpis: kód môže byť spomenutý aj z iných dôvodov ako pre zmenu jeho cla.
-
The Russia (Sanctions) (EU Exit) (Amendment) Regulations 2026
S.I. 2026/543 · Zdroj: legislation.gov.uk
História kódu
Od roku 2017; predtým sa tento tovar zaraďoval pod 8456.90.
Kombinovaná nomenklatúra EÚ má v podpoložke 8456.40 jediný kód; clo pre tretie krajiny: 3,5 %.
Turecký colný sadzobník tovar v podpoložke 8456.40 ďalej nečlení a vedie ho pod jediným kódom; zákonná sadzba (zákon 474): 3,5 %.
Obchodné dohody a preferenčné režimy (napr. GSP-EBA a CARIFORUM) zaručujú v EÚ nulové clo pre 152 krajín pôvodu; štandardná sadzba je 3,5 %.
Dovoz do EÚ v tejto podpoložke (september 2025 – august 2026): 21,5 mil. €, o 27 % menej ako v predchádzajúcich 12 mesiacoch; najväčší dodávateľ: Spojené štáty (43 %), za ním Čína.
V roku 2024 sa s tovarom tejto podpoložky vo svete obchodovalo za 428 mil. USD (medziročne −15,4 %).
Na prvom mieste medzi vývozcami: Čína (71 mil. USD), na druhom Kanada.
Otázky a odpovede
Aký kód tovaru má „pracujúce pomocou oblúkových výbojov v plazme“?
Tovar „pracujúce pomocou oblúkových výbojov v plazme“ sa zaraďuje do podpoložky 8456.40 (v položke 8456), trieda XVI harmonizovaného systému. Kombinovaná nomenklatúra EÚ tento kód ďalej člení na osem číslic.
Aké clo platí pre 8456.40 v EÚ?
Kombinovaná nomenklatúra EÚ stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody clo 3,5 %. Rovnaká sadzba platí pri dovoze na Slovensko aj do ostatných členských štátov. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Aké clo platí pre 8456.40 v Spojenom kráľovstve?
Turecký colný sadzobník stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody clo 3,5 %. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Ktorá krajina vyváža najviac tovaru podpoložky 8456.40?
Čína: 71 mil. USD v roku 2024 (16,5 % svetového vývozu).
Koľko tovaru podpoložky 8456.40 vyváža Slovensko?
V roku 2024 za 16 mil. USD, čo znamená 6. miesto medzi vývozcami; hlavný odberateľ: Nemecko.
Z ktorých krajín možno dovážať tovar podpoložky 8456.40 do EÚ bez cla?
Nulové clo podľa obchodnej dohody alebo preferenčného režimu má 152 krajín pôvodu (základ okrem iného: GSP-EBA, CARIFORUM, ZKÚ). Tovar musí spĺňať pravidlá pôvodu danej dohody a dovozca musí mať dôkaz o pôvode; inak platí štandardná sadzba 3,5 %. Sadzbu pre konkrétnu krajinu zobrazíte jej výberom vyššie.
Odkiaľ EÚ dováža tovar podpoložky 8456.40?
Najväčší dodávatelia za posledných 12 mesiacov (september 2025 – august 2026): Spojené štáty (43 %), Čína (31 %) a Spojené kráľovstvo (8 %). Celkový dovoz: 21,5 mil. €.