Podpoložka · Kapitola 84 · Položka 8474
8474.32: Miešačky nerastných látok s bitúmenom
8474.32 je šesťmiestna podpoložka položky 8474, stroje a prístroje na triedenie, preosievanie, oddeľovanie, pranie, drvenie…, kapitola 84.
Koľko zaplatíte
Dovoz: EÚ
Sadzby podľa národných kódov tovaru · Kombinovaná nomenklatúra EÚ
Kódy – EÚ →- 8474 32 00 Miešačky nerastných látok s bitúmenom Bez cla—
Dodatočné clá a dovozné podmienky
Platby nad rámec cla a podmienky, ktoré musí tovar splniť na hranici.
Dodatočné clá a poplatky 3
- Clo na zásielky nízkej hodnotyColná sadzba pre zásielky s nízkou hodnotou 3 EUR
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Platnosť
- do 31. októbra 2026
- Právny predpis
- Regulation 0382/26
- Clo na zásielky nízkej hodnotyColná sadzba pre zásielky s nízkou hodnotou 3 EUR
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Platnosť
- od 1. novembra 2026
- Právny predpis
- Regulation 0382/26
- Manipulačný poplatokManipulačný poplatok Únie 2 EUR
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Platnosť
- od 1. novembra 2026
- Právny predpis
- Regulation 2108/26
- Doklady
- Y126 Goods sold in distance sales
Dovozné podmienky 4
- Zákaz alebo obmedzenieZákaz dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Severná Kórea
- Právny predpis
- Regulation 0285/18
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Bielorusko, Ukrajina
- Právny predpis
- Regulation 0765/06, Regulation 0692/14
- Doklady
- Y727 Zákazy vymedzené v článku 1ra ods. 1 nariadenia Rady (EÚ) č. 765/2006 sa neuplatňujú (pozri zmluvné výnimky v článku 1ra ods. 3)
- Y728 Zákazy vymedzené v článku 1ra ods. 1 nariadenia Rady (EÚ) č. 765/2006 sa neuplatňujú (pozri zmluvné výnimky v článku 1ra ods. 4)
- L152 Dovozné povolenie na základe článku 1ra ods. 10 nariadenia Rady (EÚ) č. 765/2006
- Y870 Tovar vstúpil na územie colnej únie EÚ a predložil colným orgánom pred nadobudnutím účinnosti tejto sankcie alebo pred dátumom začatia jej uplatňovania, podľa toho, čo nastane neskôr [pozri článok 8f nariadenia (EÚ) č. 765/2006]
- Y997 Tovar, ktorý nemá pôvod na Kryme alebo v Sevastopole alebo na tieto účely nie je určený [články 2 a 2b.1 nariadenia Rady (EÚ) č. 692/2014]
- N864 Vyhlásenie na faktúre alebo vyhlásenie o pôvode vyhotovené akýmkoľvek vývozcom na faktúre alebo akomkoľvek inom obchodnom doklade
- N954 Sprievodné osvedčenie EUR.1
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Rusko
- Platnosť
- do 31. decembra 2027
- Právny predpis
- Regulation 0833/14
- Doklady
- L142 Dovozné povolenie na základe článku 3i ods. 3c nariadenia Rady (EÚ) č. 833/2014
- Y874 Zákazy vymedzené v článku 3i ods. 1 nariadenia Rady (EÚ) č. 833/2014 sa neuplatňujú (pozri výnimky v článku 3i.3aa)
- L143 Dovozné povolenie na základe článku 12b ods. 2 nariadenia Rady (EÚ) č. 833/2014
- Y859 Tovar vstúpil na územie colnej únie EÚ a predložil colným orgánom pred nadobudnutím účinnosti tejto sankcie alebo pred dátumom začatia jej uplatňovania, podľa toho, čo nastane neskôr [pozri článok 12e nariadenia (EÚ) č. 833/2014]
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Ukrajina
- Právny predpis
- Regulation 0263/22
- Doklady
- Y984 Tovar, ktorý nepochádza alebo nie je určený pre časti Ukrajiny, ktoré nie sú kontrolované vládou, v oblastiach Doneck, Kherson, Luhansk a Zaporizhhia
- N954 Sprievodné osvedčenie EUR.1
- N864 Vyhlásenie na faktúre alebo vyhlásenie o pôvode vyhotovené akýmkoľvek vývozcom na faktúre alebo akomkoľvek inom obchodnom doklade
EÚ: mesačný dovoz
Hlavní dodávatelia, posledných 12 mesiacov
| Krajina | Hodnota | Podiel | Zmena |
|---|---|---|---|
| 28,5 mil. € | 74 % | +36,4 % | |
| 3,4 mil. € | 8,9 % | — | |
| 2,5 mil. € | 6,5 % | -18,6 % | |
| 1,4 mil. € | 3,6 % | -70,3 % | |
| 732 tis. € | 1,9 % | +425 % | |
| 410 tis. € | 1,1 % | +237,2 % | |
| 110 tis. € | 0,3 % | +34,3 % | |
| 51 tis. € | 0,1 % | — |
Rovnaká podpoložka v iných sadzobníkoch
Svetový obchod v roku 2024
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 622 tis. USD622 tis. USD+4 mil. USD+13 mil. USD+> 58 mil. USD
Vývoz: 79
- Čína: 163 mil. USD
- Nemecko: 61 mil. USD
- Taliansko: 58 mil. USD
- Turecko: 54 mil. USD
- Brazília: 41 mil. USD
- India: 37 mil. USD
- Spojené štáty: 22 mil. USD
- Španielsko: 13 mil. USD
- Francúzsko: 12 mil. USD
- Malajzia: 9 mil. USD
- Spojené kráľovstvo: 9 mil. USD
- Japonsko: 6 mil. USD
- Marshallove ostrovy: 6 mil. USD
- Kazachstan: 6 mil. USD
- Portugalsko: 6 mil. USD
- Južná Kórea: 5 mil. USD
- Južná Afrika: 4 mil. USD
- Dánsko: 4 mil. USD
- Kanada: 4 mil. USD
- Srbsko: 4 mil. USD
- Poľsko: 3 mil. USD
- Singapur: 2 mil. USD
- Bulharsko: 2 mil. USD
- Pobrežie Slonoviny: 2 mil. USD
- Spojené arabské emiráty: 2 mil. USD
- Slovinsko: 2 mil. USD
- Maroko: 2 mil. USD
- Česko: 1 mil. USD
- Irán: 1 mil. USD
- Niger: 1 mil. USD
- Maurícius: 1 mil. USD
- Švajčiarsko: 1 mil. USD
- Tunisko: 1 mil. USD
- Holandsko: 1 mil. USD
- Egypt: 865 tis. USD
- Rakúsko: 804 tis. USD
- Maďarsko: 800 tis. USD
- Austrália: 726 tis. USD
- Litva: 622 tis. USD
- Dominikánska republika: 622 tis. USD
- Rusko: 618 tis. USD
- Bolívia: 520 tis. USD
- Švédsko: 420 tis. USD
- Ukrajina: 411 tis. USD
- Peru: 402 tis. USD
- Burkina Faso: 307 tis. USD
- Gambia: 268 tis. USD
- Írsko: 197 tis. USD
- Nórsko: 189 tis. USD
- Čile: 175 tis. USD
- Ghana: 162 tis. USD
- Rumunsko: 140 tis. USD
- Kamerun: 128 tis. USD
- Mexiko: 111 tis. USD
- Belgicko: 102 tis. USD
- Pakistan: 100 tis. USD
- Angola: 91 tis. USD
- Thajsko: 76 tis. USD
- Kostarika: 56 tis. USD
- Omán: 30 tis. USD
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 1 mil. USD1 mil. USD+4 mil. USD+7 mil. USD+> 19 mil. USD
Dovoz: 173
- Rusko: 47 mil. USD
- Thajsko: 28 mil. USD
- Mexiko: 27 mil. USD
- Kazachstan: 24 mil. USD
- Saudská Arábia: 21 mil. USD
- Rumunsko: 19 mil. USD
- Švajčiarsko: 16 mil. USD
- Austrália: 13 mil. USD
- Brazília: 10 mil. USD
- Spojené štáty: 10 mil. USD
- Alžírsko: 10 mil. USD
- Uzbekistan: 10 mil. USD
- Líbya: 9 mil. USD
- Vietnam: 8 mil. USD
- Maďarsko: 8 mil. USD
- Spojené kráľovstvo: 8 mil. USD
- Srbsko: 8 mil. USD
- Turkménsko: 7 mil. USD
- Španielsko: 7 mil. USD
- Maroko: 7 mil. USD
- Guinea: 7 mil. USD
- Spojené arabské emiráty: 7 mil. USD
- Indonézia: 7 mil. USD
- Kanada: 7 mil. USD
- Francúzsko: 7 mil. USD
- Filipíny: 6 mil. USD
- Taiwan: 6 mil. USD
- Bosna a Hercegovina: 6 mil. USD
- Irak: 6 mil. USD
- Írsko: 6 mil. USD
- Senegal: 6 mil. USD
- Turecko: 6 mil. USD
- Malajzia: 6 mil. USD
- Nigéria: 5 mil. USD
- Poľsko: 5 mil. USD
- Peru: 5 mil. USD
- Albánsko: 5 mil. USD
- Bulharsko: 5 mil. USD
- Taliansko: 5 mil. USD
- Portugalsko: 5 mil. USD
- Chorvátsko: 5 mil. USD
- Nemecko: 5 mil. USD
- Rakúsko: 4 mil. USD
- Benin: 4 mil. USD
- Česko: 4 mil. USD
- Bielorusko: 4 mil. USD
- Čad: 4 mil. USD
- Azerbajdžan: 4 mil. USD
- Južná Kórea: 4 mil. USD
- Ghana: 4 mil. USD
- Mozambik: 3 mil. USD
- Zambia: 3 mil. USD
- Gabon: 3 mil. USD
- Surinam: 3 mil. USD
- Etiópia: 3 mil. USD
- Grécko: 3 mil. USD
- Guyana: 3 mil. USD
- Trinidad a Tobago: 3 mil. USD
- Kuvajt: 3 mil. USD
- Nepál: 2 mil. USD
Najväčší vývozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 163 mil. USD | 29,2 % | |
| 2 | 61 mil. USD | 10,9 % | |
| 3 | 58 mil. USD | 10,4 % | |
| 4 | 54 mil. USD | 9,6 % | |
| 5 | 41 mil. USD | 7,4 % | |
| 6 | 37 mil. USD | 6,7 % | |
| 7 | 22 mil. USD | 4 % | |
| 8 | 13 mil. USD | 2,3 % | |
| 9 | 12 mil. USD | 2,1 % | |
| 10 | 9 mil. USD | 1,6 % |
Najväčší dovozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 47 mil. USD | 8,4 % | |
| 2 | 28 mil. USD | 4,9 % | |
| 3 | 27 mil. USD | 4,9 % | |
| 4 | 24 mil. USD | 4,4 % | |
| 5 | 21 mil. USD | 3,7 % | |
| 6 | 19 mil. USD | 3,5 % | |
| 7 | 16 mil. USD | 2,8 % | |
| 8 | 13 mil. USD | 2,4 % | |
| 9 | 10 mil. USD | 1,9 % | |
| 10 | 10 mil. USD | 1,9 % |
Dovozné clo na tento výrobok vo svete 164
Clo podľa doložky najvyšších výhod (MFN), ktoré každá krajina uplatňuje na tovar tejto podpoložky HS: priemer jej vnútroštátnych colných položiek, s najnižšou a najvyššou položkou, ak sa líšia. Tovar z krajín s obchodnou dohodou často platí menej.
- 5 %medián cla
- 71počet krajín bez cla (MFN)
- 45 %najvyššie: Bahamy, Bermudy, Kajmanie ostrovy
164
| Dovážajúca krajina | Clo MFN | položky od – do | rok údajov |
|---|---|---|---|
| 2,5 % | 2018 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2007 | ||
| 14 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 12 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 45 % | 2022 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 1 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 25 % | 2023 | ||
| 10 % | 2022 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2022 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 14 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 6 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 7 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 12 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 7,5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 15 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 9 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 22 % | 2021 · HS 2002 | ||
| 15 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2002 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 2,5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 4 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 9 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 2 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2022 | ||
| 8 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 10 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2007 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 1 % | 2020 · HS 2012 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 16 % | 2023 | ||
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 14 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 3 % | 0 % – 5 % | 2023 | |
| 10 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 |
Roky colných údajov: 2017–2023; sadzby sa medzitým mohli zmeniť. · UNCTAD TRAINS, prístup cez WITS (Svetová banka)
Klasifikácie a prevodníky
Kam táto podpoložka HS patrí v štatistických klasifikáciách Organizácie Spojených národov a aké kódy mala v predchádzajúcich vydaniach harmonizovaného systému.
- SITC Rev. 4
- 72833 Machinery for mixing/kneading earth, stone, ores/other mineral substances in solid (including powder/paste) form
- Konečné použitie (BEC Rev. 5)
- Investičné tovary · BEC 312010
- Produkt CPC 2.1
- 44440 Machinery for sorting, screening, separating, washing, crushing, grinding, mixing or kneading earth, stone, ores or other mineral substances, in solid form; machinery for agglomerating, shaping or moulding solid mineral fuels, ceramic paste, unhardened cements, plastering materials or other mineral products in powder or paste form; machines for forming foundry moulds of sand
- Činnosť ISIC Rev. 4
- 2824 Manufacture of machinery for mining, quarrying and construction
Predchádzajúce vydania HS
| HS | Kód | |
|---|---|---|
| 2017 | 8474.32 | zmenené |
| 2012 | 8474.32 | zmenené |
| 2007 | 8474.32 | zmenené |
| 2002 | 8474.32 | zmenené |
| 1996 | 8474.32 | zmenené |
| 1992 | 8474.32 | zmenené |
Prevodníky Štatistickej divízie OSN (UNSD)
Kombinovaná nomenklatúra EÚ tovar v podpoložke 8474.32 ďalej nečlení a vedie ho pod jediným kódom; clo pre tretie krajiny: bez cla.
Turecký colný sadzobník má v podpoložke 8474.32 jediný kód; zákonná sadzba (zákon 474): bez cla.
Za posledných 12 mesiacov (september 2025 – august 2026) sa do EÚ v tejto podpoložke doviezol tovar za 38,6 mil. €, o 30 % viac ako v predchádzajúcich 12 mesiacoch, priemerná cena bola 5,00 € za kg; najväčší dodávateľ: Turecko (74 %), za ním Brazília.
Svetový obchod s tovarom tejto podpoložky dosiahol v roku 2024 hodnotu 557 mil. USD, o 7,2 % viac ako v roku 2023.
Najväčší vývozca: Čína s 29,2 % svetového vývozu, za ním Nemecko.
Otázky a odpovede
Aký kód tovaru má „miešačky nerastných látok s bitúmenom“?
Tovar „miešačky nerastných látok s bitúmenom“ sa zaraďuje do podpoložky 8474.32 (v položke 8474), trieda XVI harmonizovaného systému. Kombinovaná nomenklatúra EÚ tento kód ďalej člení na osem číslic.
Aké clo platí pre 8474.32 v EÚ?
Kombinovaná nomenklatúra EÚ stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody nulové clo. Rovnaká sadzba platí pri dovoze na Slovensko aj do ostatných členských štátov. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Aké clo platí pre 8474.32 v Spojenom kráľovstve?
Turecký colný sadzobník stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody nulové clo. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Ktorá krajina vyváža najviac tovaru podpoložky 8474.32?
Čína: 163 mil. USD v roku 2024 (29,2 % svetového vývozu).
Odkiaľ EÚ dováža tovar podpoložky 8474.32?
Najväčší dodávatelia za posledných 12 mesiacov (september 2025 – august 2026): Turecko (74 %), Brazília (9 %) a Čína (7 %). Celkový dovoz: 38,6 mil. €.