Položka · Kapitola 84 · Číslo 8429
8429.52: Strojní zařízení s nástavbou otočnou o 360o
Otočná rýpadla 360°
Položka HS 8429.52 – otočná rýpadla 360° – patří do čísla 8429 v kapitole 84.
Kolik zaplatíte
Dovoz: EU
Sazby podle národních kódů zboží · Kombinovaná nomenklatura EU
Kódy – EU →- 8429 52 Strojní zařízení s nástavbou otočnou o 360o:
- 8429 52 10 Pásová rypadla Bez clap/st
- 8429 52 90 Ostatní Bez clap/st
Dodatečná cla a dovozní podmínky
Platby nad rámec cla a podmínky, které musí zboží splnit na hranici.
Dovozní podmínky 6
- Zákaz nebo omezeníZákaz dovozu
- Platí pro zemi původu
- Severní Korea
- Právní předpis
- Regulation 0285/18
- Dovozní kontrolaKontrola dovozu fluorovaných skleníkových plynů
- Platí pro zemi původu
- všechny země
- Právní předpis
- Regulation 0573/24
- Doklady
- Y152 Výjimka ze zákazu dovozu udělená za účelem opravy nebo servisu stávajících zařízení podle článku 11.1 druhého pododstavce nařízení (EU) 2024/573
- Y986 Výjimka ze zákazu dovozu podle článku 11.1 a 11.2 nařízení (EU) 2024/573
- Y160 Zboží jiné než spadající do platné působnosti nařízení (EU) 2024/573
- Y169 Výrobky a zařízení, včetně součástí (s výjimkou vojenské a opravárenské výjimky) uvedené v příloze IV, které obsahují F-plyny nebo jsou na F-plynech závislé a nepodléhají zákazu stanovenému článkem 11.1. (nařízení 2024/573
- Y123 Podnik registrovaný na portálu fluorovaných plynů podle článku 20 nařízení (EU) 2024/573
- C057 Kopie prohlášení o shodě (možnost A) uvedeného v čl. 1 odst. 2 a příloze nařízení (EU) 2025/2155
- C079 Kopie prohlášení o shodě (možnost B) uvedeného v čl. 1 odst. 2 a příloze nařízení (EU) 2025/2155
- C082 Kopie prohlášení o shodě (možnost C) uvedeného v čl. 1 odst. 2 a příloze nařízení (EU) 2025/2155
- Y120 Podniky, které dovážejí méně než 10 tun ekvivalentu CO₂ částečně fluorovaných uhlovodíků ročně obsažených v zařízeních nebo výrobcích, jsou vyňaty z působnosti článku 19 nařízení (EU) 2024/573 (čl. 19 odst. 6 nařízení (EU) 2024/573
- Y179 Výrobky nebo zařízení předem naplněné fluorovanými skleníkovými plyny, jinými než HFC z oddílu 1 přílohy I, na něž se nevztahuje článek 19 (nařízení 2024/573)
- Y054 Zboží označené podle čl. 12 nařízení (EU) 2024/573
- Y163 Čistá hmotnost fluorovaných skleníkových plynů naplněných ve výrobcích a zařízeních
- Y121 Tuny ekvivalentu CO₂ volně ložených plynů a plynů obsažených ve výrobcích nebo zařízeních a jejich částech a částech
- Dovozní kontrolaKontrola dovozu
- Platí pro zemi původu
- Bělorusko
- Právní předpis
- Regulation 0765/06
- Doklady
- Y759 Zboží jiné než zboží popsané ve Společném vojenském seznamu Evropské unie
- Y757 Zákazy definované v čl. 1aa odst. 1 nařízení Rady (EC) 765/2006 se nepoužijí (viz výjimky v čl. 1aa odst. 2a)
- Y758 Zákazy definované v článku 1aa nařízení Rady (ES) č. 765/2006 se nepoužijí (viz smluvní výjimky v čl. 1aa odst. 2b)
- Dovozní kontrolaOmezení dovozu/vývozu zboží
- Platí pro zemi původu
- Rusko
- Právní předpis
- Regulation 0833/14
- Dovozní kontrolaKontrola dovozu
- Platí pro zemi původu
- Ukrajina
- Právní předpis
- Regulation 0692/14
- Dovozní kontrolaKontrola dovozu
- Platí pro zemi původu
- Ukrajina
- Právní předpis
- Regulation 0263/22
- Doklady
- Y984 Zboží, které nepochází z území Ukrajiny, která nejsou pod kontrolou vlády, z Doněcké oblasti, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti nebo není určeno pro tato území
- N954 Průvodní osvědčení EUR.1
- N864 Prohlášení na faktuře nebo prohlášení o původu učiněné vývozcem na faktuře nebo jakémkoli jiném obchodním dokladu
EU: měsíční dovoz
Hlavní dodavatelé, posledních 12 měsíců
| Země | Hodnota | Podíl | Změna |
|---|---|---|---|
| 2 mld. € | 39,3 % | +37,5 % | |
| 1,6 mld. € | 30,1 % | +29,6 % | |
| 700,7 mil. € | 13,6 % | +42,1 % | |
| 596,6 mil. € | 11,6 % | +11,2 % | |
| 56,4 mil. € | 1,1 % | +43,7 % | |
| 55,2 mil. € | 1,1 % | +55,3 % | |
| 51,3 mil. € | 1 % | -1,9 % | |
| 43,5 mil. € | 0,8 % | -9,7 % |
Stejná položka v jiných sazebnících
Světový obchod v roce 2024
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 1 mil. US$1 mil. US$+22 mil. US$+289 mil. US$+> 1,3 mld. US$
Vývoz: 137
- Japonsko: 8,5 mld. US$
- Čína: 8,3 mld. US$
- Jižní Korea: 2,2 mld. US$
- Německo: 1,6 mld. US$
- Francie: 1,3 mld. US$
- Nizozemsko: 1 mld. US$
- Spojené království: 834 mil. US$
- Spojené státy: 812 mil. US$
- Belgie: 792 mil. US$
- Rakousko: 582 mil. US$
- Indie: 543 mil. US$
- Indonésie: 478 mil. US$
- Thajsko: 468 mil. US$
- Itálie: 289 mil. US$
- Česko: 221 mil. US$
- Švédsko: 219 mil. US$
- Singapur: 132 mil. US$
- Brazílie: 130 mil. US$
- Švýcarsko: 116 mil. US$
- Turecko: 102 mil. US$
- Norsko: 85 mil. US$
- Jihoafrická republika: 78 mil. US$
- Kanada: 51 mil. US$
- Hongkong – ZAO Číny: 47 mil. US$
- Polsko: 46 mil. US$
- Kazachstán: 42 mil. US$
- Saúdská Arábie: 39 mil. US$
- Španělsko: 38 mil. US$
- Austrálie: 26 mil. US$
- Slovinsko: 26 mil. US$
- Rusko: 25 mil. US$
- Tunisko: 25 mil. US$
- Estonsko: 25 mil. US$
- Pobřeží slonoviny: 23 mil. US$
- Irsko: 22 mil. US$
- Finsko: 19 mil. US$
- Dánsko: 17 mil. US$
- Chorvatsko: 15 mil. US$
- Malajsie: 14 mil. US$
- Litva: 13 mil. US$
- Maďarsko: 11 mil. US$
- Bulharsko: 8 mil. US$
- Tanzanie: 8 mil. US$
- Nový Zéland: 7 mil. US$
- Portugalsko: 6 mil. US$
- Chile: 6 mil. US$
- Rumunsko: 5 mil. US$
- Slovensko: 5 mil. US$
- Srbsko: 5 mil. US$
- Peru: 5 mil. US$
- Guatemala: 4 mil. US$
- Uganda: 4 mil. US$
- Lotyšsko: 4 mil. US$
- Maroko: 4 mil. US$
- Spojené arabské emiráty: 4 mil. US$
- Zambie: 4 mil. US$
- Lucembursko: 4 mil. US$
- Ekvádor: 4 mil. US$
- Keňa: 3 mil. US$
- Řecko: 2 mil. US$
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 24 mil. US$24 mil. US$+96 mil. US$+353 mil. US$+> 925 mil. US$
Dovoz: 215
- Spojené státy: 5,5 mld. US$
- Kanada: 1,3 mld. US$
- Belgie: 1,3 mld. US$
- Indonésie: 1,2 mld. US$
- Německo: 1 mld. US$
- Rusko: 928 mil. US$
- Spojené království: 925 mil. US$
- Nizozemsko: 910 mil. US$
- Itálie: 860 mil. US$
- Austrálie: 822 mil. US$
- Turecko: 797 mil. US$
- Francie: 647 mil. US$
- Polsko: 596 mil. US$
- Saúdská Arábie: 492 mil. US$
- Ghana: 444 mil. US$
- Spojené arabské emiráty: 433 mil. US$
- Vietnam: 424 mil. US$
- Rakousko: 405 mil. US$
- Jihoafrická republika: 400 mil. US$
- Mexiko: 395 mil. US$
- Brazílie: 392 mil. US$
- Malajsie: 353 mil. US$
- Španělsko: 343 mil. US$
- Thajsko: 309 mil. US$
- Chile: 290 mil. US$
- Peru: 276 mil. US$
- Filipíny: 270 mil. US$
- Švýcarsko: 256 mil. US$
- Čína: 247 mil. US$
- Kolumbie: 224 mil. US$
- Irsko: 220 mil. US$
- Kazachstán: 220 mil. US$
- Indie: 215 mil. US$
- Rumunsko: 210 mil. US$
- Tchaj-wan: 204 mil. US$
- Norsko: 201 mil. US$
- Singapur: 180 mil. US$
- Mongolsko: 177 mil. US$
- Laos: 166 mil. US$
- Guinea: 166 mil. US$
- Česko: 157 mil. US$
- Alžírsko: 153 mil. US$
- Švédsko: 146 mil. US$
- Uzbekistán: 145 mil. US$
- Finsko: 133 mil. US$
- Portugalsko: 122 mil. US$
- Mali: 112 mil. US$
- Izrael: 111 mil. US$
- Kongo – Kinshasa: 108 mil. US$
- Hongkong – ZAO Číny: 103 mil. US$
- Maroko: 99 mil. US$
- Chorvatsko: 99 mil. US$
- Ekvádor: 98 mil. US$
- Jižní Korea: 96 mil. US$
- Slovinsko: 95 mil. US$
- Nový Zéland: 93 mil. US$
- Kyrgyzstán: 88 mil. US$
- Dánsko: 83 mil. US$
- Guyana: 82 mil. US$
- Nigérie: 78 mil. US$
Největší vývozci
| Pořadí | Země | Hodnota | Podíl |
|---|---|---|---|
| 1 | 8,5 mld. US$ | 28,9 % | |
| 2 | 8,3 mld. US$ | 28,3 % | |
| 3 | 2,2 mld. US$ | 7,5 % | |
| 4 | 1,6 mld. US$ | 5,5 % | |
| 5 | 1,3 mld. US$ | 4,2 % | |
| 6 | 1 mld. US$ | 3,4 % | |
| 7 | 834 mil. US$ | 2,8 % | |
| 8 | 812 mil. US$ | 2,8 % | |
| 9 | 792 mil. US$ | 2,7 % | |
| 10 | 582 mil. US$ | 2 % |
Největší dovozci
| Pořadí | Země | Hodnota | Podíl |
|---|---|---|---|
| 1 | 5,5 mld. US$ | 18,5 % | |
| 2 | 1,3 mld. US$ | 4,5 % | |
| 3 | 1,3 mld. US$ | 4,3 % | |
| 4 | 1,2 mld. US$ | 4,2 % | |
| 5 | 1 mld. US$ | 3,5 % | |
| 6 | 928 mil. US$ | 3,1 % | |
| 7 | 925 mil. US$ | 3,1 % | |
| 8 | 910 mil. US$ | 3,1 % | |
| 9 | 860 mil. US$ | 2,9 % | |
| 10 | 822 mil. US$ | 2,8 % |
Dovozní clo na tento výrobek ve světě 164
Clo podle doložky nejvyšších výhod (MFN), které každá země uplatňuje na zboží této podpoložky HS: průměr jejích vnitrostátních sazebních položek, s nejnižší a nejvyšší položkou, pokud se liší. Zboží ze zemí s obchodní dohodou často platí méně.
- 5 %medián cla
- 69počet zemí bez cla (MFN)
- 50 %nejvyšší: Maledivy, Bahamy, Bermudy
164
| Dovážející země | Clo MFN | položky od – do | rok údajů |
|---|---|---|---|
| 2,5 % | 2018 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2007 | ||
| 0,8 % | 0 % – 2 % | 2023 · HS 2017 | |
| 5 % | 2023 | ||
| 12 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 2,5 % | 0 % – 5 % | 2023 | |
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 45 % | 2022 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 1 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 35 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2022 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5,6 % | 0 % – 14 % | 2023 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 8 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 12 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 6 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 7,5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 13 % | 5 % – 26 % | 2020 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 22 % | 2021 · HS 2002 | ||
| 15 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2002 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 50 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 2,5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 4 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 25 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2022 | ||
| 8 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2007 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2012 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0,8 % | 0 % – 2 % | 2023 · HS 2017 | |
| 3,3 % | 0 % – 5 % | 2021 · HS 2017 | |
| 5 % | 2023 | ||
| 5,6 % | 0 % – 14 % | 2023 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 |
Roky celních údajů: 2017–2023; sazby se mezitím mohly změnit. · UNCTAD TRAINS, přístup přes WITS (Světová banka)
Klasifikace a převodníky
Kam tato podpoložka HS patří ve statistických klasifikacích Organizace spojených národů a jaké kódy měla v dřívějších vydáních harmonizovaného systému.
- SITC Rev. 4
- 72322 Mechanical shovels, excavators & shovel-loaders with a 360 degree revolving superstructure
- Konečné užití (BEC Rev. 5)
- Investiční statky · BEC 212010
- Produkt CPC 2.1
- 44426 Mechanical shovels, excavators and shovel loaders, self-propelled, with a 360-degree revolving superstructure, except front-end shovel loaders
- Činnost ISIC Rev. 4
- 2824 Manufacture of machinery for mining, quarrying and construction
Dřívější vydání HS
| HS | Kód | |
|---|---|---|
| 2017 | 8429.52 | změněno |
| 2012 | 8429.52 | změněno |
| 2007 | 8429.52 | změněno |
| 2002 | 8429.52 | změněno |
| 1996 | 8429.52 | změněno |
| 1992 | 8429.52 | změněno |
Převodníky Statistické divize OSN (UNSD)
Závazná rozhodnutí pro podobné zboží 2
Rozhodnutí celní správy USA (CBP, CROSS) a britské HMRC (Advance Tariff Rulings) o zboží zařazeném sem. Rozhodnutí zavazuje jen svého držitele, ale ukazuje, jak úřady zařazují podobné zboží. Popisy jsou anglické texty úřadů.
Nedávné změny předpisů zmiňující tento kód
Předpisy, jejichž text uvádí tento kód nebo jeho čtyřmístné číslo. Zkontrolujte samotný předpis: kód může být zmíněn i z jiných důvodů než kvůli změně jeho cla.
-
UK Trade Tariff: measure changes on 3 commodity codes
Trade Tariff changes 2026-10-22 · Zdroj: trade-tariff.service.gov.uk
-
[UPDATED] TRA Exporter Reviews for Certain Excavators Originating from China – 15 October 2026
Trade Tariff news 9271 · Zdroj: trade-tariff.service.gov.uk
-
UK Trade Tariff: measure changes on 1 commodity codes
Trade Tariff changes 2026-10-15 · Zdroj: trade-tariff.service.gov.uk
-
Trade remedies notice 2026/30 · Zdroj: gov.uk
-
Anti-Dumping Duty on certain Excavators originating from China – 15 July 2026
Trade Tariff news 7258 · Zdroj: trade-tariff.service.gov.uk
Kombinovaná nomenklatura EU má v položce 8429.52 2 kódy; clo pro třetí země: bez cla.
Turecký celní sazebník člení zboží v položce 8429.52 do 3 kódů; zákonná sazba (zákon 474): bez cla.
Za posledních 12 měsíců (září 2025 – srpen 2026) se do EU v této položce dovezlo zboží za 5,2 mld. €, o 31 % více než v předchozích 12 měsících, průměrná cena činila 5,97 € za kg; největší dodavatel: Čína (39 %), za ním Japonsko.
Světový obchod se zbožím této položky činil v roce 2024 29,5 mld. US$, o 18,9 % méně než v roce 2023.
Největší vývozce: Japonsko s 28,9 % světového vývozu, za ním Čína.
Otázky a odpovědi
Jaký kód zboží má „strojní zařízení s nástavbou otočnou o 360o“?
Zboží „strojní zařízení s nástavbou otočnou o 360o“ se zařazuje do položky 8429.52 (v čísle 8429), třída XVI harmonizovaného systému. Kombinovaná nomenklatura EU tento kód dále člení na osm číslic.
Jaké clo platí pro 8429.52 v EU?
Kombinovaná nomenklatura EU stanoví pro dovoz ze zemí bez preferenční dohody nulové clo. Stejná sazba platí při dovozu do Česka i do ostatních členských států. Preferenční sazby, antidumpingová cla a DPH nejsou zahrnuty.
Jaké clo platí pro 8429.52 ve Spojeném království?
Turecký celní sazebník stanoví pro dovoz ze zemí bez preferenční dohody nulové clo. Preferenční sazby, antidumpingová cla a DPH nejsou zahrnuty.
Která země vyváží nejvíce zboží položky 8429.52?
Japonsko: 8,5 mld. US$ v roce 2024 (28,9 % světového vývozu).
Kolik zboží položky 8429.52 vyváží Česko?
V roce 2024 za 221 mil. US$, což znamená 15. místo mezi vývozci; hlavní odběratel: Spojené státy.
Odkud EU dováží zboží položky 8429.52?
Největší dodavatelé za posledních 12 měsíců (září 2025 – srpen 2026): Čína (39 %), Japonsko (30 %) a Jižní Korea (14 %). Celkový dovoz: 5,2 mld. €.