Podpoložka · Kapitola 84 · Položka 8429
8429.52: Stroje a zariadenia s nadstavbou otočnou o 360°
Rýpadlá s otočnou nadstavbou 360°
Podpoložka HS 8429.52 – rýpadlá s otočnou nadstavbou 360° – patrí do položky 8429 v kapitole 84.
Koľko zaplatíte
Dovoz: EÚ
Sadzby podľa národných kódov tovaru · Kombinovaná nomenklatúra EÚ
Kódy – EÚ →- 8429 52 Stroje a zariadenia s nadstavbou otočnou o 360°:
- 8429 52 10 Pásové rýpadlá Bez clap/st
- 8429 52 90 Ostatné Bez clap/st
Dodatočné clá a dovozné podmienky
Platby nad rámec cla a podmienky, ktoré musí tovar splniť na hranici.
Dovozné podmienky 6
- Zákaz alebo obmedzenieZákaz dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Severná Kórea
- Právny predpis
- Regulation 0285/18
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu fluórovaných skleníkových plynov
- Platí pre krajinu pôvodu
- všetky krajiny
- Právny predpis
- Regulation 0573/24
- Doklady
- Y152 Výnimka zo zákazu dovozu udelená na opravu alebo servis existujúcich zariadení v súlade s článkom 11 ods. 1 druhým pododsekom nariadenia (EÚ) 2024/573
- Y986 Výnimka zo zákazu dovozu podľa článku 11 ods. 1 a 2 nariadenia (EÚ) 2024/573
- Y160 Tovar iný ako ten, na ktorý sa vzťahujú platné ustanovenia nariadenia (EÚ) 2024/573
- Y169 Výrobky a zariadenia vrátane častí a súčastí, ktoré obsahujú F-plyny alebo ktorých fungovanie závisí od F-plynov, ktoré nepodliehajú zákazu uloženému článkom 11 ods. 1 (okrem výnimiek týkajúcich sa vojenského vybavenia a opráv) a prílohou IV (nar. 2024/573)
- Y123 Podnik registrovaný na portáli pre fluórované skleníkové plyny podľa článku 20 nariadenia (EÚ) 2024/573
- C057 Kópia vyhlásenia o zhode – možnosť A, ako sa uvádza v článku 1 ods. 2 a v prílohe k nariadeniu (EÚ) 2025/2155
- C079 Kópia vyhlásenia o zhode – možnosť B, ako sa uvádza v článku 1 ods. 2 a v prílohe k nariadeniu (EÚ) 2025/2155
- C082 Kópia vyhlásenia o zhode – možnosť C, ako sa uvádza v článku 1 ods. 2 a v prílohe k nariadeniu (EÚ) 2025/2155
- Y120 Podnik, ktorý dováža menej ako 10 ton ekvivalentu CO₂ fluórovaných uhľovodíkov za rok, obsiahnutých v zariadeniach alebo vo výrobkoch, oslobodený od ustanovení článku 19 nariadenia (EÚ) 2024/573 [článok 19 ods. 6 nariadenia (EÚ) 2024/573]
- Y179 Výrobky alebo zariadenia vopred naplnené fluórovanými skleníkovými plynmi, na ktoré sa nevzťahuje článok 19 nariadenia 2024/573 (napr. keďže neobsahujú HFC)
- Y054 Tovar označený v súlade s ustanoveniami článku 12 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2024/573
- Y163 Čistá hmotnosť fluórovaných skleníkových plynov naplnených vo výrobkoch a v zariadeniach
- Y121 Tony ekvivalentu CO₂ plynov vo veľkom objeme a plynov obsiahnutých vo výrobkoch alebo v zariadeniach a v ich častiach
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Bielorusko
- Právny predpis
- Regulation 0765/06
- Doklady
- Y759 Tovar iný ako uvedený v Spoločnom zozname vojenského materiálu Európskej únie
- Y757 Zákazy vymedzené v článk 1aa.1 nariadenia Rady (EC) No 765/2006 sa neuplatňujú (pozri výnimky v článk 1.aa 2a)
- Y758 Zákazy vymedzené v článku 1aa nariadenia Rady (ES) č. 765/2006 sa neuplatňujú (pozri zmluvné výnimky v článku 1aa ods. 2b).
- Dovozná kontrolaDovoz/vývoz tovaru CML
- Platí pre krajinu pôvodu
- Rusko
- Právny predpis
- Regulation 0833/14
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Ukrajina
- Právny predpis
- Regulation 0692/14
- Doklady
- Y997 Tovar, ktorý nemá pôvod na Kryme alebo v Sevastopole alebo na tieto účely nie je určený [články 2 a 2b.1 nariadenia Rady (EÚ) č. 692/2014]
- N864 Vyhlásenie na faktúre alebo vyhlásenie o pôvode vyhotovené akýmkoľvek vývozcom na faktúre alebo akomkoľvek inom obchodnom doklade
- N954 Sprievodné osvedčenie EUR.1
- Dovozná kontrolaKontrola dovozu
- Platí pre krajinu pôvodu
- Ukrajina
- Právny predpis
- Regulation 0263/22
- Doklady
- Y984 Tovar, ktorý nepochádza alebo nie je určený pre časti Ukrajiny, ktoré nie sú kontrolované vládou, v oblastiach Doneck, Kherson, Luhansk a Zaporizhhia
- N954 Sprievodné osvedčenie EUR.1
- N864 Vyhlásenie na faktúre alebo vyhlásenie o pôvode vyhotovené akýmkoľvek vývozcom na faktúre alebo akomkoľvek inom obchodnom doklade
EÚ: mesačný dovoz
Hlavní dodávatelia, posledných 12 mesiacov
| Krajina | Hodnota | Podiel | Zmena |
|---|---|---|---|
| 2 mld. € | 39,3 % | +37,5 % | |
| 1,6 mld. € | 30,1 % | +29,6 % | |
| 700,7 mil. € | 13,6 % | +42,1 % | |
| 596,6 mil. € | 11,6 % | +11,2 % | |
| 56,4 mil. € | 1,1 % | +43,7 % | |
| 55,2 mil. € | 1,1 % | +55,3 % | |
| 51,3 mil. € | 1 % | -1,9 % | |
| 43,5 mil. € | 0,8 % | -9,7 % |
Rovnaká podpoložka v iných sadzobníkoch
Svetový obchod v roku 2024
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 1 mil. USD1 mil. USD+22 mil. USD+289 mil. USD+> 1,3 mld. USD
Vývoz: 137
- Japonsko: 8,5 mld. USD
- Čína: 8,3 mld. USD
- Južná Kórea: 2,2 mld. USD
- Nemecko: 1,6 mld. USD
- Francúzsko: 1,3 mld. USD
- Holandsko: 1 mld. USD
- Spojené kráľovstvo: 834 mil. USD
- Spojené štáty: 812 mil. USD
- Belgicko: 792 mil. USD
- Rakúsko: 582 mil. USD
- India: 543 mil. USD
- Indonézia: 478 mil. USD
- Thajsko: 468 mil. USD
- Taliansko: 289 mil. USD
- Česko: 221 mil. USD
- Švédsko: 219 mil. USD
- Singapur: 132 mil. USD
- Brazília: 130 mil. USD
- Švajčiarsko: 116 mil. USD
- Turecko: 102 mil. USD
- Nórsko: 85 mil. USD
- Južná Afrika: 78 mil. USD
- Kanada: 51 mil. USD
- Hongkong – OAO Číny: 47 mil. USD
- Poľsko: 46 mil. USD
- Kazachstan: 42 mil. USD
- Saudská Arábia: 39 mil. USD
- Španielsko: 38 mil. USD
- Austrália: 26 mil. USD
- Slovinsko: 26 mil. USD
- Rusko: 25 mil. USD
- Tunisko: 25 mil. USD
- Estónsko: 25 mil. USD
- Pobrežie Slonoviny: 23 mil. USD
- Írsko: 22 mil. USD
- Fínsko: 19 mil. USD
- Dánsko: 17 mil. USD
- Chorvátsko: 15 mil. USD
- Malajzia: 14 mil. USD
- Litva: 13 mil. USD
- Maďarsko: 11 mil. USD
- Bulharsko: 8 mil. USD
- Tanzánia: 8 mil. USD
- Nový Zéland: 7 mil. USD
- Portugalsko: 6 mil. USD
- Čile: 6 mil. USD
- Rumunsko: 5 mil. USD
- Slovensko: 5 mil. USD
- Srbsko: 5 mil. USD
- Peru: 5 mil. USD
- Guatemala: 4 mil. USD
- Uganda: 4 mil. USD
- Lotyšsko: 4 mil. USD
- Maroko: 4 mil. USD
- Spojené arabské emiráty: 4 mil. USD
- Zambia: 4 mil. USD
- Luxembursko: 4 mil. USD
- Ekvádor: 4 mil. USD
- Keňa: 3 mil. USD
- Grécko: 2 mil. USD
Hodnota obchodu (USD) bez vykázaného obchodu < 24 mil. USD24 mil. USD+96 mil. USD+353 mil. USD+> 925 mil. USD
Dovoz: 215
- Spojené štáty: 5,5 mld. USD
- Kanada: 1,3 mld. USD
- Belgicko: 1,3 mld. USD
- Indonézia: 1,2 mld. USD
- Nemecko: 1 mld. USD
- Rusko: 928 mil. USD
- Spojené kráľovstvo: 925 mil. USD
- Holandsko: 910 mil. USD
- Taliansko: 860 mil. USD
- Austrália: 822 mil. USD
- Turecko: 797 mil. USD
- Francúzsko: 647 mil. USD
- Poľsko: 596 mil. USD
- Saudská Arábia: 492 mil. USD
- Ghana: 444 mil. USD
- Spojené arabské emiráty: 433 mil. USD
- Vietnam: 424 mil. USD
- Rakúsko: 405 mil. USD
- Južná Afrika: 400 mil. USD
- Mexiko: 395 mil. USD
- Brazília: 392 mil. USD
- Malajzia: 353 mil. USD
- Španielsko: 343 mil. USD
- Thajsko: 309 mil. USD
- Čile: 290 mil. USD
- Peru: 276 mil. USD
- Filipíny: 270 mil. USD
- Švajčiarsko: 256 mil. USD
- Čína: 247 mil. USD
- Kolumbia: 224 mil. USD
- Írsko: 220 mil. USD
- Kazachstan: 220 mil. USD
- India: 215 mil. USD
- Rumunsko: 210 mil. USD
- Taiwan: 204 mil. USD
- Nórsko: 201 mil. USD
- Singapur: 180 mil. USD
- Mongolsko: 177 mil. USD
- Laos: 166 mil. USD
- Guinea: 166 mil. USD
- Česko: 157 mil. USD
- Alžírsko: 153 mil. USD
- Švédsko: 146 mil. USD
- Uzbekistan: 145 mil. USD
- Fínsko: 133 mil. USD
- Portugalsko: 122 mil. USD
- Mali: 112 mil. USD
- Izrael: 111 mil. USD
- Konžská demokratická republika: 108 mil. USD
- Hongkong – OAO Číny: 103 mil. USD
- Maroko: 99 mil. USD
- Chorvátsko: 99 mil. USD
- Ekvádor: 98 mil. USD
- Južná Kórea: 96 mil. USD
- Slovinsko: 95 mil. USD
- Nový Zéland: 93 mil. USD
- Kirgizsko: 88 mil. USD
- Dánsko: 83 mil. USD
- Guyana: 82 mil. USD
- Nigéria: 78 mil. USD
Najväčší vývozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 8,5 mld. USD | 28,9 % | |
| 2 | 8,3 mld. USD | 28,3 % | |
| 3 | 2,2 mld. USD | 7,5 % | |
| 4 | 1,6 mld. USD | 5,5 % | |
| 5 | 1,3 mld. USD | 4,2 % | |
| 6 | 1 mld. USD | 3,4 % | |
| 7 | 834 mil. USD | 2,8 % | |
| 8 | 812 mil. USD | 2,8 % | |
| 9 | 792 mil. USD | 2,7 % | |
| 10 | 582 mil. USD | 2 % |
Najväčší dovozcovia
| Poradie | Krajina | Hodnota | Podiel |
|---|---|---|---|
| 1 | 5,5 mld. USD | 18,5 % | |
| 2 | 1,3 mld. USD | 4,5 % | |
| 3 | 1,3 mld. USD | 4,3 % | |
| 4 | 1,2 mld. USD | 4,2 % | |
| 5 | 1 mld. USD | 3,5 % | |
| 6 | 928 mil. USD | 3,1 % | |
| 7 | 925 mil. USD | 3,1 % | |
| 8 | 910 mil. USD | 3,1 % | |
| 9 | 860 mil. USD | 2,9 % | |
| 10 | 822 mil. USD | 2,8 % |
Dovozné clo na tento výrobok vo svete 164
Clo podľa doložky najvyšších výhod (MFN), ktoré každá krajina uplatňuje na tovar tejto podpoložky HS: priemer jej vnútroštátnych colných položiek, s najnižšou a najvyššou položkou, ak sa líšia. Tovar z krajín s obchodnou dohodou často platí menej.
- 5 %medián cla
- 69počet krajín bez cla (MFN)
- 50 %najvyššie: Maldivy, Bahamy, Bermudy
164
| Dovážajúca krajina | Clo MFN | položky od – do | rok údajov |
|---|---|---|---|
| 2,5 % | 2018 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2007 | ||
| 0,8 % | 0 % – 2 % | 2023 · HS 2017 | |
| 5 % | 2023 | ||
| 12 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 2,5 % | 0 % – 5 % | 2023 | |
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 45 % | 2022 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 1 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 35 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2022 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5,6 % | 0 % – 14 % | 2023 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 6 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 8 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 12 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 7,5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 13 % | 5 % – 26 % | 2020 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 22 % | 2021 · HS 2002 | ||
| 15 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2002 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 50 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 2,5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 4 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 25 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2022 | ||
| 8 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2007 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2012 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0,8 % | 0 % – 2 % | 2023 · HS 2017 | |
| 3,3 % | 0 % – 5 % | 2021 · HS 2017 | |
| 5 % | 2023 | ||
| 5,6 % | 0 % – 14 % | 2023 · HS 2017 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 |
Roky colných údajov: 2017–2023; sadzby sa medzitým mohli zmeniť. · UNCTAD TRAINS, prístup cez WITS (Svetová banka)
Klasifikácie a prevodníky
Kam táto podpoložka HS patrí v štatistických klasifikáciách Organizácie Spojených národov a aké kódy mala v predchádzajúcich vydaniach harmonizovaného systému.
- SITC Rev. 4
- 72322 Mechanical shovels, excavators & shovel-loaders with a 360 degree revolving superstructure
- Konečné použitie (BEC Rev. 5)
- Investičné tovary · BEC 212010
- Produkt CPC 2.1
- 44426 Mechanical shovels, excavators and shovel loaders, self-propelled, with a 360-degree revolving superstructure, except front-end shovel loaders
- Činnosť ISIC Rev. 4
- 2824 Manufacture of machinery for mining, quarrying and construction
Predchádzajúce vydania HS
| HS | Kód | |
|---|---|---|
| 2017 | 8429.52 | zmenené |
| 2012 | 8429.52 | zmenené |
| 2007 | 8429.52 | zmenené |
| 2002 | 8429.52 | zmenené |
| 1996 | 8429.52 | zmenené |
| 1992 | 8429.52 | zmenené |
Prevodníky Štatistickej divízie OSN (UNSD)
Záväzné rozhodnutia pre podobný tovar 2
Rozhodnutia colnej správy USA (CBP, CROSS) a britskej HMRC (Advance Tariff Rulings) o tovare zaradenom sem. Rozhodnutie zaväzuje len svojho držiteľa, ale ukazuje, ako úrady zaraďujú podobný tovar. Opisy sú anglické texty úradov.
Nedávne zmeny predpisov, ktoré spomínajú tento kód
Predpisy, ktorých text uvádza tento kód alebo jeho štvormiestne číslo. Skontrolujte samotný predpis: kód môže byť spomenutý aj z iných dôvodov ako pre zmenu jeho cla.
-
UK Trade Tariff: measure changes on 3 commodity codes
Trade Tariff changes 2026-10-22 · Zdroj: trade-tariff.service.gov.uk
-
[UPDATED] TRA Exporter Reviews for Certain Excavators Originating from China – 15 October 2026
Trade Tariff news 9271 · Zdroj: trade-tariff.service.gov.uk
-
UK Trade Tariff: measure changes on 1 commodity codes
Trade Tariff changes 2026-10-15 · Zdroj: trade-tariff.service.gov.uk
-
Trade remedies notice 2026/30 · Zdroj: gov.uk
-
Anti-Dumping Duty on certain Excavators originating from China – 15 July 2026
Trade Tariff news 7258 · Zdroj: trade-tariff.service.gov.uk
Kombinovaná nomenklatúra EÚ má v podpoložke 8429.52 2 kódy; clo pre tretie krajiny: bez cla.
Turecký colný sadzobník člení tovar v podpoložke 8429.52 do 3 kódov; zákonná sadzba (zákon 474): bez cla.
Za posledných 12 mesiacov (september 2025 – august 2026) sa do EÚ v tejto podpoložke doviezol tovar za 5,2 mld. €, o 31 % viac ako v predchádzajúcich 12 mesiacoch, priemerná cena bola 5,97 € za kg; najväčší dodávateľ: Čína (39 %), za ním Japonsko.
Svetový obchod s tovarom tejto podpoložky dosiahol v roku 2024 hodnotu 29,5 mld. USD, o 18,9 % menej ako v roku 2023.
Najväčší vývozca: Japonsko s 28,9 % svetového vývozu, za ním Čína.
Otázky a odpovede
Aký kód tovaru má „stroje a zariadenia s nadstavbou otočnou o 360°“?
Tovar „stroje a zariadenia s nadstavbou otočnou o 360°“ sa zaraďuje do podpoložky 8429.52 (v položke 8429), trieda XVI harmonizovaného systému. Kombinovaná nomenklatúra EÚ tento kód ďalej člení na osem číslic.
Aké clo platí pre 8429.52 v EÚ?
Kombinovaná nomenklatúra EÚ stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody nulové clo. Rovnaká sadzba platí pri dovoze na Slovensko aj do ostatných členských štátov. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Aké clo platí pre 8429.52 v Spojenom kráľovstve?
Turecký colný sadzobník stanovuje pre dovoz z krajín bez preferenčnej dohody nulové clo. Preferenčné sadzby, antidumpingové clá a DPH nie sú zahrnuté.
Ktorá krajina vyváža najviac tovaru podpoložky 8429.52?
Japonsko: 8,5 mld. USD v roku 2024 (28,9 % svetového vývozu).
Koľko tovaru podpoložky 8429.52 vyváža Slovensko?
V roku 2024 za 5 mil. USD, čo znamená 48. miesto medzi vývozcami; hlavný odberateľ: Francúzsko.
Odkiaľ EÚ dováža tovar podpoložky 8429.52?
Najväčší dodávatelia za posledných 12 mesiacov (september 2025 – august 2026): Čína (39 %), Japonsko (30 %) a Južná Kórea (14 %). Celkový dovoz: 5,2 mld. €.