Tollimaksule lisanduvad maksed ja nõuded, millele kaup peab piiril vastama.
Lisatollimaksud ja tasud 5
LisatollimaksTäiendavad tollimaksud50% dokumendiga Y-155 (Otse või kaudselt Venemaa Föderatsioonist või Valgevenest eksporditavad tooted) · muul juhul maksuvaba
Päritoluriigid
kõik riigid, välja arvatud Valgevene, Venemaa
Õigusakt
Regulation 1227/25
Dokumendid
Y155 Otse või kaudselt Venemaa Föderatsioonist või Valgevenest eksporditavad tooted
LisatollimaksTäiendavad tollimaksud50%
Päritoluriigid
Valgevene, Venemaa
Õigusakt
Regulation 1227/25
Väikese väärtusega saadetiste tollimaksVäikese väärtusega kaubasaadetise tollimaks3 EUR
Päritoluriigid
kõik riigid
Kehtivus
kuni 31. oktoober 2026
Õigusakt
Regulation 0382/26
Väikese väärtusega saadetiste tollimaksVäikese väärtusega kaubasaadetise tollimaks3 EUR
Y945 Reisijate pagasis sisalduvad isiklikud asjad või oma tarbeks mõeldud mittekaubanduslikku laadi kaubad (määruse (EL) 2017/1509 artikli 10 lõige 2)
Y946 Kaubad, mis on vajalikud liikmesriikide KRDVs diplomaatiliste või konsulaaresinduste või rahvusvahelise õiguse kohaselt puutumatu rahvusvahelise organisatsiooni ametlikeks eesmärkideks, või eespoolnimetatute personali isiklikud asjad (määruse (EL) 2017/1509 artikli 10 lõige 3)
Y929 Kaup, mida ei reguleerita määrusega (EL) nr 2018/848 (mahepõllumajandustooted)
ImpordikontrollImpordi kontroll
Päritoluriigid
Ukraina, Valgevene
Õigusakt
Regulation 0765/06, Regulation 0692/14
Dokumendid
Y727 Nõukogu määruse (EL) nr 765/2006 artikli 1ra lõikes 1 määratletud keelde ei kohaldata (vt artikli 1ra lõikes 3 sätestatud erandeid)
Y728 Nõukogu määruse (EL) nr 765/2006 artikli 1ra lõikes 1 määratletud keelde ei kohaldata (vt artikli 1ra lõikes 4 sätestatud erandeid)
L152 Nõukogu määruse (EL) nr 765/2006 artikli 1ra lõike 10 kohane impordiluba
Y870 Kaup sisenes ELi tolliliidu territooriumile ja esitati tollile enne käesoleva sanktsiooni jõustumist või kohaldamiskuupäeva, olenevalt sellest, kumb kuupäev on hilisem (vt määruse (EL) nr 765/2006 artikkel 8f)
Y997 Kaubad, mis ei pärine Krimmist või Sevastopolist ega ole sinna suunatud (nõukogu määruse (EL) nr 692/2014 artikli 2 ja 2b lõige 1)
N864 Arvedeklaratsioon või päritoludeklaratsioon, mille on vormistanud eksportija arve või muu kaubandusliku dokumendi põhjal
L142 Nõukogu määruse (EL) nr 833/2014 artikli 3i lõike 3c kohane impordiluba
Y874 Nõukogu määruse (EL) nr 833/2014 artikli 3i lõikes 1 määratletud keelde ei kohaldata (vt artikli 3i lõikes 3aa sätestatud erandid)
L143 Impordiluba nõukogu määruse (EL) nr 833/2014 artikli 12b lõike 2 alusel
Y859 Kaup sisenes ELi tolliliidu territooriumile ja esitati tollile enne käesoleva sanktsiooni jõustumist või kohaldamiskuupäeva, olenevalt sellest, kumb kuupäev on hilisem (vt määruse (EL) nr 833/2014 artikkel 12e)
ImpordikontrollImpordi kontroll
Päritoluriigid
Ukraina
Õigusakt
Regulation 0263/22
Dokumendid
Y984 Kaubad, mis ei ole pärit Ukraina valitsuse kontrolli alt väljas olevatelt aladelt Donetski, Khersoni, Luhanski ja Zaporizhzhia oblastis või ei ole sinna suunatud
N864 Arvedeklaratsioon või päritoludeklaratsioon, mille on vormistanud eksportija arve või muu kaubandusliku dokumendi põhjal
Ekspordimeetmed 2
Keelud, litsentsid, kontrollid ja sanktsioonid, mis kehtivad, kui need kaubad EList lahkuvad.
Ekspordimeetmed
Sihtkoht
Õigusakt
Kehtivus
Luksuskaupade ekspordi kontrollSanktsioonirežiim: Russia
Venemaa
Regulation 0833/14
24. juuni 2023
Luksuskaupade ekspordi kontrollSanktsioonirežiim: North Korea
Põhja-Korea
Regulation 2062/17
28. juuni 2018
TARICu andmed seisuga 26. oktoober 2026
Impordi käibemaks ELi liikmesriikides
Määr, mida iga liikmesriik selle koodi kaupade suhtes kohaldab, komisjoni andmebaasi Taxes in Europe järgi. Vähendatud määr võib hõlmata ainult osa koodi kaupadest: kontrollige riiklikku käibemaksuseadust.
Austria20%
Belgia21%
Bulgaaria20%
Eesti24%
Hispaania21%
Holland21%
Horvaatia25%
Iirimaa23%
Itaalia22%
Kreeka24%
Küpros19%
Leedu21%
Luksemburg17%
Läti12% vähendatud määr
Malta18%
Poola23%
Portugal23%
Prantsusmaa5,5% vähendatud määr
Rootsi25%
Rumeenia21%
Saksamaa19%
Slovakkia23%
Sloveenia22%
Soome25,5%
Taani25%
Tšehhi12% vähendatud määr
Ungari27%
TEDB · 26. oktoober 2026
Aktsiisid ELi liikmesriikides
Alkoholilt, tubakatoodetelt ja energiatoodetelt makstakse lisaks tollimaksule ja käibemaksule ka selle liikmesriigi aktsiisi, kus need tarbimisse lubatakse. Allpool on Euroopa Komisjonile teatatud riiklikud üldmäärad; kohaldatav kategooria sõltub tootest (alkoholisisaldus, vahuv või vahutu, kasutusviis).
Etüülalkohol (piiritusjoogid)
Liikmesriik
Määr
Austria
1200,00 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Belgia
2992,79 € hl absoluutse alkoholi kohta
Bulgaaria
562,42 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Eesti
2281,00 € hl absoluutse alkoholi kohta
Hispaania
958,94 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Holland
1827,00 € hl absoluutse alkoholi kohta
Horvaatia
796,34 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Iirimaa
4257,00 € hl absoluutse alkoholi kohta
Itaalia
1035,52 € hl absoluutse alkoholi kohta
Kreeka
2450,00 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Küpros
956,82 € hl absoluutse alkoholi kohta
Leedu
3130,00 € hl absoluutse alkoholi kohta
Luksemburg
1123,10 € hl absoluutse alkoholi kohta
Läti
2084,00 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Malta
1360,00 € hl absoluutse alkoholi kohta
Poola
1970,50 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Portugal
1253,70 € – 1602,51 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Prantsusmaa
620,47 € – 1932,42 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Rootsi
4775,23 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Rumeenia
1150,80 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Saksamaa
1303,00 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Slovakkia
1490,40 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Sloveenia
1412,40 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Soome
5628,00 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Taani
2009,13 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
Tšehhi
1691,04 € hl absoluutse alkoholi kohta · on vähendatud määrasid
USA tolli (CBP, CROSS) ja Ühendkuningriigi HMRC (Advance Tariff Rulings) otsused selle koodi kaupade kohta. Otsus on siduv ainult selle omanikule, kuid näitab, kuidas ametiasutused sarnaseid kaupu klassifitseerivad. Kaubakirjeldused on ametiasutuste ingliskeelsed tekstid.
The tariff classification of Feline Shell and Coral Essence Blends from Australia
600015630HMRC13. juuli 2026 – 12. juuli 2029 · 2208 90 69 00
Product is a pack of 12x 100ml raspberry mojito frozen cocktails with 8% Vol. They are packaged in a tapered cylindrical push up tube with a foil lid. It is made from Plantation rum, Raspberry flavour, Mint flavour, lime flavour, Glycerine, Cellulose gum, Citric acid, Demerara sugar, Sugar,…
600012863HMRC17. aprill 2025 – 16. aprill 2028 · 2208 90 69 00
A mushroom tincture, enhanced with Vitamin C to support normal psychological function and reduce tiredness and fatigue. Contains mushroom, herbs and plant extracts. With an alcoholic strength by volume of 29%. It is in a liquid form and is dosed using a pipette. Recommended dosage: 1.5ml directly…
600012864HMRC17. aprill 2025 – 16. aprill 2028 · 2208 90 69 00
A mushroom tincture, enhanced with Vitamin C to support normal collagen formation and protect cells for oxidative stress. Contains mushroom and plant extracts. With an alcoholic strength by volume of 25%. It is in a liquid form and is dosed using a pipette. Recommended dosage: 1.5ml directly under…
600012865HMRC17. aprill 2025 – 16. aprill 2028 · 2208 90 69 00
A mushroom tincture, enhanced with Vitamin C to support normal function of the immune system and protect cells from oxidative stress. Contains mushroom, herbs and plant extracts. With an alcoholic strength by volume of 32%. It is in a liquid form and is dosed using a pipette. Recommended dosage:…
kokku 29 otsust selle koodi kohta
Märkused
Märkused
1. Sellesse gruppi ei kuulu:
a) selle grupi tooted (v.a rubriiki 2209 kuuluvad), mis on valmistatud kulinaarias kasutamiseks ja seetõttu on sobimatud jookidena tarbimiseks (üldiselt rubriik 2103);
c) destilleeritud vesi, konduktomeetriline vesi ja muu samaväärse puhtusastmega vesi (rubriik 2853);
d) äädikhape, mis sisaldab hapet üle 10 % massist (rubriik 2915);
e) rubriigis 3003 või 3004 klassifitseeritud ravimid ja
f) parfümeeriatooted ja hügieenivahendid (grupp 33).
2. Nii käesolevas grupis kui ka gruppides 20 ja 21 määratakse alkoholisisaldus 20 °C juures.
3. Rubriigis 2202 tähistab termin „mittealkohoolsed joogid“ jooke, mille alkoholisisaldus on kuni 0,5 % mahust. Alkohoolsed joogid on klassifitseeritud rubriikidesse 2203–2206 ning 2208.
Euroopa Komisjoni selgitavad märkused selle kohta, kuidas kaupu nendesse KN-koodidesse klassifitseerida. Need ei ole õiguslikult siduvad, kuid tolliasutused järgivad neid; need täiendavad Maailma Tolliorganisatsiooni HS-i selgitavaid märkusi.
2208 · Denatureerimata etüülalkohol alkoholisisaldusega alla 80 % mahust; piiritusjoogid, liköörid ja muud alkohoolsed joogid
Piiritusjoogid, liköörid ja muud alkohoolsed joogid on rubriigi 2208 tähenduses alkoholi sisaldavad vedelikud, mis on tavaliselt mõeldud nautimiseks ja mis on valmistatud:
kas vahetult destilleerimisel (ka lõhna- ja maitseainelisandiga) loomulikult käärinud vedelikest, nt veinist või siidrist, või eelnevalt kääritatud puuviljast, pressimisjäätmetest, teraviljast või muudest taimesaadustest,
või lihtsalt mitmesuguste aromaatsete ainete, ka suhkru, lisamisel destilleeritud alkoholile.
Mitmesugused alkohoolsed joogid on kirjeldatud HS selgitavate märkuste rubriigi 2208 kolmanda lõigu punktides 1–18.
Denatureerimata alkoholi kohta tuleb märkida, et see klassifitseeritakse käesolevasse rubriiki ka siis, kui selle alkoholisisaldus on 80 % mahust või rohkem, olenemata sellest, kas toode on vahetult tarbitav jook või mitte.
Sellesse rubriiki ei kuulu käärimisel saadud alkohoolsed joogid (rubriigid 2203 00 –2206 00).
2208 90 56 · Muud
Sellesse alamrubriiki kuuluvad ka aniisiviin, raki, agaavist tehtud alkohoolsed joogid v.a tequila (nt mezcal), aromaatsetest ürtidest saadud ürdinapsid, „seedimist soodustavad” bitterid, akvaviit, kranawitter, juurtest saadud piiritusjoogid (nt emajuurest), sorgoviin, hefebrand ehk käärimissettest valmistatud kange alkohoolne jook.
Grupi üldmärkused
JOOGID, ALKOHOL JA ÄÄDIKAS
Üldist
Kui selles grupis tehakse vahet toodete, mis on kuni kaheliitristes nõudes, ja nende toodete vahel, mis on kaheliitristest suuremates nõudes, siis tuleb arvesse võtta nendes nõudes olev vedeliku kogus, mitte nõu maht.
Sellesse gruppi kuuluvad — kuivõrd need ei ole ravimid — toniseerivad joogid (toonikumid), mis sobivad jookidena vahetuks tarbimiseks, kuigi väikestes kogustes, näiteks lusikatäie kaupa. Alkoholita toniseerivad joogid, mida on vaja enne tarbimist lahjendada, ei kuulu 22. gruppi (tavaliselt rubriik 2106).
Iga aasta kombineeritud nomenklatuur Euroopa Liidu Teatajas avaldatud kujul: kirjeldus, kolmandate riikide tollimaks ja täiendav mõõtühik.
Aasta
Kirjeldus
Kolmandate riikide tollimaks
Täiendav mõõtühik
2026
muud
Maksuvaba
l alc. 100 %
2025
muutmata
Maksuvaba
l alc. 100 %
2024
muutmata
Maksuvaba
l alc. 100 %
2023
muutmata
Maksuvaba
l alc. 100 %
2022
muutmata
Maksuvaba
l alc. 100 %
2021
muutmata
Maksuvaba
l alc. 100 %
2020
muutmata
Maksuvaba
l alc. 100 %
2019
Other
Maksuvaba
l alc. 100 %
KN-kood 2208 90 56 on ELi kombineeritud nomenklatuuris olev kaubakood HS-alamrubriigis 2208.90 (denatureerimata etüülalkohol alkoholisisaldusega alla 80 %: muud).
Kolmandate riikide tollimaksumäär on 0%; kogus deklareeritakse ühikutes l alc. 100 %.
Kaupadele, mille päritoluriik on Valgevene või Venemaa, on EL kehtestanud lisaks tollimaksule lisatollimaksu; selle määr on 50%.
EL importis ajavahemikul september 2025 – august 2026 HS-alamrubriigi 2208.90 kaupu kokku 624,6 mln € väärtuses (+16% võrreldes eelneva 12 kuuga); suurim tarnija oli Mehhiko, mille osa oli 42%, järgnes Ameerika Ühendriigid.
Sama alamrubriigi määrad teistes tariifistikes: Türgi 0%–70%, USA maksuvaba, Ühendkuningriik maksuvaba, Kanada maksuvaba, Mehhiko 10%–20%, Brasiilia 18%, Argentina 20%, Peruu 6%, Uus-Meremaa maksuvaba, Jaapan 0%–16%, Taiwan 0%–40%, GCC 5%–50%, Šveits maksuvaba, Norra maksuvaba, Põhja-Makedoonia maksuvaba, Nigeeria 20%.
ELi liikmesriikide import alamrubriigis 2208.90 oli 2024. aastal 2 mld $; suurim tarnija väljastpoolt ELi oli Mehhiko.
Küsimused ja vastused
Kui suur on KN-koodi 2208 90 56 imporditollimaks ELis?
ELi kombineeritud nomenklatuuris on kolmandate riikide tollimaksumäär 0%; täiendav mõõtühik on l alc. 100 %. Lepinguriikide kaupade soodusmäärad, dumpinguvastased tollimaksud ja käibemaks ei ole sellesse arvestatud.
Kas sama tollimaks kehtib ka Eestisse importimisel?
Jah. ELi ühine tollitariifistik on kõigis liikmesriikides sama, seega on kolmandate riikide tollimaksumäär Eestis sama mis mujal ELis. Käibemaks on seevastu riiklik.
Kas koodile 2208 90 56 kehtib dumpinguvastane või muu lisatollimaks?
Kaupadele, mille päritoluriik on Valgevene või Venemaa, on EL kehtestanud lisaks tollimaksule lisatollimaksu; selle määr on 50%. Meetmes nimeliselt nimetatud eksportijatele võivad kehtida teistsugused määrad.
Kust EL neid kaupu impordib?
Kogu alamrubriigi 2208.90 suurim tarnija väljastpoolt ELi oli 2024. aastal Mehhiko (184,8 mln $), teisel kohal Ühendkuningriik.
Tarifbase kasutab Google Analyticsi ja Yandex Metrica küpsiseid, et näha, kuidas veebilehte kasutatakse, ja seda paremaks muuta. Nende väljalülitamiseks valige „Keeldun“. Privaatsuspoliitika