Poziție · Capitol 27
2713: Cocs de petrol, bitum de petrol și alte reziduuri de uleiuri din petrol sau de uleiuri din minerale bituminoase
În capitolul 27 (combustibili minerali, uleiuri minerale și produse rezultate din distilarea…), poziția 2713 cuprinde 4 subpoziții.
Taxe vamale comparate
Subpoziții 4
- 2713.11Cocs de petrol, bitum de petrol și alte reziduuri: cocs de petrol, necalcinatCocs de petrol necalcinat
- 2713.12Cocs de petrol, bitum de petrol și alte reziduuri: cocs de petrol, calcinatCocs de petrol calcinat
- 2713.20Cocs de petrol, bitum de petrol și alte reziduuri: bitum de petrolBitum de petrol
- 2713.90Alte reziduuri de uleiuri din petrol sau din minerale bituminoase
UE: importuri lunare
Comerțul mondial în 2024
Valoarea comerțului (USD) fără comerț raportat < 12 mil. USD12 mil. USD+155 mil. USD+589 mil. USD+> 1,1 mld. USD
Exporturi: 135
- Statele Unite ale Americii: 5,6 mld. USD
- Canada: 2,3 mld. USD
- Singapore: 1,4 mld. USD
- Emiratele Arabe Unite: 1,1 mld. USD
- Germania: 1,1 mld. USD
- Irak: 1,1 mld. USD
- China: 991 mil. USD
- Spania: 918 mil. USD
- Rusia: 689 mil. USD
- Coreea de Sud: 628 mil. USD
- Arabia Saudită: 602 mil. USD
- Indonezia: 600 mil. USD
- Grecia: 589 mil. USD
- Italia: 558 mil. USD
- Țările de Jos: 541 mil. USD
- Turcia: 530 mil. USD
- Venezuela: 483 mil. USD
- Oman: 452 mil. USD
- Regatul Unit: 416 mil. USD
- Brazilia: 380 mil. USD
- Kuweit: 306 mil. USD
- Ungaria: 275 mil. USD
- Columbia: 274 mil. USD
- Franța: 253 mil. USD
- Malaysia: 245 mil. USD
- Suedia: 242 mil. USD
- Polonia: 231 mil. USD
- Thailanda: 213 mil. USD
- Argentina: 200 mil. USD
- India: 196 mil. USD
- Iran: 189 mil. USD
- Belgia: 182 mil. USD
- Taiwan: 155 mil. USD
- Austria: 149 mil. USD
- Lituania: 137 mil. USD
- Cehia: 136 mil. USD
- Kazahstan: 134 mil. USD
- Slovacia: 101 mil. USD
- Côte d’Ivoire: 96 mil. USD
- Australia: 83 mil. USD
- Bulgaria: 71 mil. USD
- România: 70 mil. USD
- Japonia: 69 mil. USD
- Bahrain: 65 mil. USD
- Mexic: 57 mil. USD
- Togo: 41 mil. USD
- Trinidad și Tobago: 39 mil. USD
- Africa de Sud: 37 mil. USD
- Guatemala: 37 mil. USD
- Norvegia: 36 mil. USD
- Turkmenistan: 33 mil. USD
- Irlanda: 32 mil. USD
- Serbia: 31 mil. USD
- Pakistan: 28 mil. USD
- Elveția: 25 mil. USD
- Kârgâzstan: 24 mil. USD
- Danemarca: 22 mil. USD
- Albania: 19 mil. USD
- Azerbaidjan: 19 mil. USD
- Slovenia: 16 mil. USD
Valoarea comerțului (USD) fără comerț raportat < 19 mil. USD19 mil. USD+98 mil. USD+326 mil. USD+> 694 mil. USD
Importuri: 195
- China: 3,3 mld. USD
- India: 3,1 mld. USD
- Statele Unite ale Americii: 2,6 mld. USD
- Turcia: 838 mil. USD
- Japonia: 697 mil. USD
- Brazilia: 694 mil. USD
- Australia: 664 mil. USD
- Franța: 629 mil. USD
- Singapore: 569 mil. USD
- Țările de Jos: 566 mil. USD
- Regatul Unit: 524 mil. USD
- Indonezia: 523 mil. USD
- Canada: 484 mil. USD
- Malaysia: 483 mil. USD
- România: 411 mil. USD
- Mexic: 379 mil. USD
- Maroc: 347 mil. USD
- Germania: 332 mil. USD
- Belgia: 332 mil. USD
- Norvegia: 326 mil. USD
- Vietnam: 321 mil. USD
- Spania: 307 mil. USD
- Algeria: 297 mil. USD
- Africa de Sud: 256 mil. USD
- Emiratele Arabe Unite: 234 mil. USD
- Kazahstan: 222 mil. USD
- Thailanda: 217 mil. USD
- Italia: 217 mil. USD
- Mozambic: 217 mil. USD
- Polonia: 197 mil. USD
- Bahrain: 193 mil. USD
- Cehia: 175 mil. USD
- Austria: 175 mil. USD
- Arabia Saudită: 164 mil. USD
- Irlanda: 150 mil. USD
- Portugalia: 149 mil. USD
- Suedia: 149 mil. USD
- Noua Zeelandă: 139 mil. USD
- Ungaria: 139 mil. USD
- Elveția: 134 mil. USD
- Oman: 134 mil. USD
- Togo: 133 mil. USD
- Qatar: 130 mil. USD
- Finlanda: 123 mil. USD
- Filipine: 120 mil. USD
- Tunisia: 117 mil. USD
- Danemarca: 112 mil. USD
- Slovacia: 108 mil. USD
- Uruguay: 98 mil. USD
- Guatemala: 97 mil. USD
- Nigeria: 95 mil. USD
- Bulgaria: 91 mil. USD
- Croația: 87 mil. USD
- Uzbekistan: 81 mil. USD
- Egipt: 79 mil. USD
- Serbia: 78 mil. USD
- Coreea de Sud: 76 mil. USD
- Grecia: 75 mil. USD
- Rusia: 73 mil. USD
- Libia: 70 mil. USD
Principalii exportatori
| Loc | Țară | Valoare | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | 5,6 mld. USD | 21,7 % | |
| 2 | 2,3 mld. USD | 9,1 % | |
| 3 | 1,4 mld. USD | 5,4 % | |
| 4 | 1,1 mld. USD | 4,4 % | |
| 5 | 1,1 mld. USD | 4,4 % | |
| 6 | 1,1 mld. USD | 4,2 % | |
| 7 | 991 mil. USD | 3,8 % | |
| 8 | 918 mil. USD | 3,6 % | |
| 9 | 689 mil. USD | 2,7 % | |
| 10 | 628 mil. USD | 2,4 % |
Principalii importatori
| Loc | Țară | Valoare | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | 3,3 mld. USD | 12,7 % | |
| 2 | 3,1 mld. USD | 12,1 % | |
| 3 | 2,6 mld. USD | 10,3 % | |
| 4 | 838 mil. USD | 3,3 % | |
| 5 | 697 mil. USD | 2,7 % | |
| 6 | 694 mil. USD | 2,7 % | |
| 7 | 664 mil. USD | 2,6 % | |
| 8 | 629 mil. USD | 2,4 % | |
| 9 | 569 mil. USD | 2,2 % | |
| 10 | 566 mil. USD | 2,2 % |
În Nomenclatura combinată a UE, poziția 2713 cuprinde 5 linii tarifare, iar taxa vamală variază între 0 % și 0,7 %. Dintre acestea, 3 linii sunt scutite de taxă.
Tariful vamal al Turciei împarte poziția 2713 în 8 linii tarifare; taxa vamală variază între 0 % și 0,7 % (în medie 0,3 %). Dintre acestea, 5 linii sunt scutite de taxă.
În Tariful vamal armonizat al Statelor Unite, poziția 2713 cuprinde 4 linii tarifare, iar taxa vamală este de 0 %.
Tariful vamal global al Regatului Unit împarte poziția 2713 în 5 linii tarifare; taxa vamală este de 0 %.
În Tariful vamal al Canadei, poziția 2713 cuprinde 5 linii tarifare, iar taxa vamală este de 0 %.
Tariful vamal al Mexicului (TIGIE) împarte poziția 2713 în 4 linii tarifare; taxa vamală este de 0 %.
În Tariful vamal al Braziliei (NCM și TEC), poziția 2713 cuprinde 4 linii tarifare, iar taxa vamală este de 0 %.
Tariful vamal al Argentinei (NCM–SIM) împarte poziția 2713 în 5 linii tarifare; taxa vamală este de 0 %.
În Tariful vamal peruan (Arancel de Aduanas), poziția 2713 cuprinde 4 linii tarifare, iar taxa vamală este de 0 %.
Tariful vamal al Noii Zeelande împarte poziția 2713 în 4 linii tarifare; taxa vamală este de 0 %.
În Tariful vamal al Japoniei, poziția 2713 cuprinde 5 linii tarifare, iar taxa vamală variază între 0 % și 3,9 %. Dintre acestea, 4 linii sunt scutite de taxă.
Tariful vamal al Taiwanului împarte poziția 2713 în 4 linii tarifare; taxa vamală este de 1 %.
În Tariful vamal comun al Consiliului de Cooperare al Golfului, poziția 2713 cuprinde 14 linii tarifare, iar taxa vamală este de 5 %.
Tariful vamal al Elveției (Tares) împarte poziția 2713 în 4 linii tarifare; taxa vamală este de 0 %.
În Tariful vamal al Norvegiei (Tolltariffen), poziția 2713 cuprinde 4 linii tarifare, iar taxa vamală este de 0 %.
Tariful vamal al Macedoniei de Nord împarte poziția 2713 în 5 linii tarifare; taxa vamală este de 0 %.
În Tariful vamal al Nigeriei (TEC CEDEAO), poziția 2713 cuprinde 4 linii tarifare, iar taxa vamală este de 5 %.
În 2024, exporturile mondiale de mărfuri din poziția 2713 au totalizat 25,7 mld. USD, cu 17,7 % mai puțin decât în 2023.
Statele Unite ale Americii au fost cel mai mare exportator, cu 21,7 % din total; pe locul al doilea: Canada.
China a fost cel mai mare importator (3,3 mld. USD).
România s-a clasat pe locul 42 din 135 de exportatori, cu 70 mil. USD.
România a importat mărfuri în valoare de 411 mil. USD.
Note legale
Note complementare
1. Pentru aplicarea subpoziției 27079980, termenul „fenoli” se aplică pentru produsele care conțin fenoli mai mult de 50 % în greutate.
2. Pentru aplicarea poziției 2710, se consideră:
(a) „benzine speciale” (subpozițiile 27101221 și 27101225), uleiurile ușoare definite la nota 4 de subpoziții a capitolului, care nu conțin preparate antidetonante și a căror diferență între temperaturile de distilare a 5 % și 90 % din volum, inclusiv pierderile, este de maximum 60 °C;
(b) „white spirit” (subpoziția 27101221), benzinele speciale definite la litera (a) și al căror punct de inflamabilitate este peste 21 °C, determinat prin metoda EN ISO 13736;
(c) „uleiuri medii” (subpozițiile 27101911-27101929), uleiurile și preparatele care distilă în proporție de sub 90 % în volum, inclusiv pierderile, la 210 °C și în proporție de minimum 65 % la 250 °C în conformitate cu metoda ISO 3405 (echivalentă cu metoda ASTM D 86);
(d) „uleiuri grele” (subpozițiile 27101931-27101999 și 27102011-27102090), uleiurile și preparatele care distilă în proporție de sub 65 % în volum, inclusiv pierderile, la 250 °C în conformitate cu metoda ISO 3405 (echivalentă cu metoda ASTM D 86), sau pentru care procentajul de distilare la 250 °C nu poate fi determinat prin această metodă;
(e) „motorină” (subpozițiile 27101931-27101948 și 27102011-27102019), uleiurile grele definite la litera (d) și care distilă în proporție de minimum 85 % în volum, inclusiv pierderile, la 350 °C în conformitate cu metoda ISO 3405 (echivalentă cu metoda ASTM D 86);
(f) „păcură” (subpozițiile 27101951-27101967 și 27102032-27102038), uleiurile grele, definite la litera (d), altele decât motorina definită la litera (e), și care au o viscozitate V corespunzător cu culoarea lor diluată C:
fie maximum valorile cuprinse în linia I din tabelul de mai jos, în cazul în care conținutul de cenușă sulfat este sub 1 %, determinat prin metoda ISO 3987, și indicele de saponificare este sub valoarea 4, determinat prin metoda ISO 6293-1 sau ISO 6293-2 (cu excepția cazului în care produsul conține unul sau mai multe biocomponente, caz în care cerința de la prezenta liniuță ca indicele de saponificare să fie sub valoarea 4 nu se aplică);
fie mai mare decât valorile din rândul II, în cazul în care temperatura de curgere este minimum 10 °C, după metoda ISO 3016;
fie cuprinsă între valorile din rândurile I și II sau egală cu valorile din rândul II, în cazul în care distilă minimum 25 % în volum la 300 °C, după metoda ISO 3405 (echivalentă cu metoda ASTM D 86), sau, atunci când distilă sub 25 % în volum la 300 °C, în cazul în care temperatura lor de curgere este peste minus 10 °C, determinată prin metoda ISO 3016. Aceste dispoziții se aplică numai uleiurilor care prezintă o culoare diluată C sub 2.
Culoare (C) 0 0,5 1 1,5 2 2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 și peste Viscozitate
(V)
I 4 4 4 5,4 9 15,1 25,3 42,4 71,1 119 200 335 562 943 1580 2650 II 7 7 7 7 9 15,1 25,3 42,4 71,1 119 200 335 562 943 1580 2650 Prin „viscozitate (V)”, se înțelege viscozitatea cinematică la 50 °C, exprimată în 10–6 m2 s–1 după metoda EN ISO 3104.
Prin „culoare diluată (C)”, se înțelege culoarea produsului, determinată prin metoda ISO 2049 (echivalentă cu metoda ASTM D 1500), după diluarea unei unități de volum din produs la 100 unități de volum, cu xilen, toluen sau alt solvent adecvat. Determinarea culorii trebuie să fie efectuată imediat după diluarea produsului.
Termenul „biocomponente” înseamnă grăsimi animale sau vegetale, uleiuri animale sau vegetale sau esteri monoalchilici de acizi grași (FAMAE).
Culoarea păcurii de la subpozițiile 27101951-27101967 și 27102032-27102038 trebuie să fie naturală.
Aceste subpoziții nu cuprind uleiurile grele definite la litera (d) pentru care nu este posibil să se determine:
fie procentul (zero fiind considerat procent) de distilare la 250 °C, prin metoda ISO 3405 (echivalentă cu metoda ASTM D 86);
fie viscozitatea cinematică la 50 °C, prin metoda EN ISO 3104;
fie culoarea diluată C, prin metoda ISO 2049 (echivalentă cu metoda ASTM D 1500).
Aceste produse se clasifică la subpozițiile 27101971-27101999 sau 27102090;
(g) „care conțin biodiesel” înseamnă că produsele de la subpoziția 271020 au un conținut minim de biodiesel, adică de esteri monoalchilici ai acizilor grași (FAMAE) de tipul celor utilizați drept combustibil, de 0,5 % în volum (determinare prin metoda prevăzută în EN 14078).
3. Pentru aplicarea poziției 2712, prin expresia „vaselină brută” (subpoziția 27121010) se înțelege vaselina care prezintă o culoare naturală de minimum 4,5 determinată prin metoda ISO 2049 (echivalentă cu metoda ASTM D 1500).
4. Pentru aplicarea subpozițiilor 27129031-27129039 expresia „brute” înseamnă produsele care:
(a) au un conținut de ulei de minimum 3,5 % din greutate, dacă viscozitatea la 100 °C este mai mică de 9 × 10– 6 m2 s– 1 conform metodei EN ISO 3104; sau
(b) au o culoare naturală peste 3, determinată prin metoda ISO 2049 (echivalentă cu metoda ASTM D 1500), în cazul în care viscozitatea la 100 °C este minimum 9 × 10–6 m2 s–1 determinată prin metoda EN ISO 3104.
5. Expresia „tratament specific” în sensul pozițiilor 2710, 2711 și 2712, înseamnă următoarele operații:
(a) distilare în vid;
(b) redistilare printr-un procedeu de fracționare avansată;
(c) cracare;
(d) reformare;
(e) extracție cu solvenți selectivi;
(f) prelucrare prin toate operațiile următoare: tratarea cu acid sulfuric concentrat sau cu oleum sau cu anhidridă sulfurică, neutralizare cu agenți alcalini, decolorare și purificare cu pământ activ natural, pământ activat, cărbune activ sau bauxită;
(g) polimerizare;
(h) alchilare;
(ij) izomerizare;
(k) desulfurare, cu hidrogen, numai pentru produsele care se clasifică la subpozițiile 27101931-27101999, care constă într-o reducere de minimum 85 % a conținutului de sulf al produselor tratate (metoda EN ISO 20846, EN ISO 20884 sau EN ISO 14596 sau EN ISO 24260, EN ISO 20847 și EN ISO 8754);
(l) îndepărtarea cerurilor printr-un procedeu, altul decât filtrarea, numai pentru produsele care se clasifică la poziția 2710;
(m) tratarea cu hidrogen la o presiune peste 20 bari și la o temperatură peste 250 °C, cu utilizarea unui catalizator, altul decât pentru desulfurare, când hidrogenul constituie un element activ într-o reacție chimică (numai pentru produsele clasificate la subpozițiile 27101931-27101999). Totuşi tratarea suplimentară cu hidrogen a uleiurilor lubrifiante de la subpozițiile 27101971-27101999 cu scopul de a îmbunătăți culoarea sau stabilitatea (de exemplu, hidrofinisarea sau decolorarea) nu este considerată a fi tratament specific;
(n) distilarea atmosferică, numai pentru produsele care se clasifică la subpozițiile 27101951-27101967, cu condiția ca aceste produse să distile sub 30 % din volum, inclusiv pierderile, la 300 °C, după metoda ISO 3405 (echivalentă cu metoda ASTM D 86). În cazul în care aceste produse distilă peste 30 % din volum, inclusiv pierderile, la 300 °C, după metoda ISO 3405 (echivalentă cu metoda ASTM D 86), cantitățile de produse eventual obținute pe parcursul distilării atmosferice și clasificate la subpozițiile 27101211-27101290 sau 27101911-27101929 sunt supuse drepturilor vamale prevăzute pentru subpozițiile 27101962-27101967 în conformitate cu tipul și valoarea produselor utilizate și pe baza greutății nete a produselor obținute. Această dispoziție nu se aplică produselor obținute care sunt destinate unui tratament specific ulterior sau unei transformări chimice printr-un tratament altul decât cele specifice, în termen de maximum șase luni și afară de cazul în care autoritățile competente nu stabilesc alte condiții;
(o) tratamentul prin descărcări electrice de înaltă frecvență, numai pentru produsele care se clasifică la subpozițiile 27101971-27101999;
(p) dezuleierea prin cristalizare fracționată, numai pentru produsele de la subpoziția 27129031.
În cazul în care, din considerente tehnologice, este necesar un tratament anterior tratamentelor menționate mai sus, scutirea se aplică numai cantităților de produse supuse efectiv tratamentelor definite mai sus și cărora acele produse le sunt destinate; pierderile survenite eventual în timpul tratamentelor de pregătire prealabilă sunt, de asemenea, scutite de drepturi.
6. Cantitățile de produse eventual obținute pe parcursul transformării chimice sau a pregătirii prealabile necesare din punct de vedere tehnic, clasificate la pozițiile sau subpozițiile 27071000, 27072000, 27073000, 27075000, 2710, 2711, 271210, 271220, 27129031-27129099 și 271390 sunt supuse drepturilor vamale prevăzute pentru produsele „destinate altor utilizări” în conformitate cu tipul și valoarea produselor utilizate și pe baza greutății nete a produselor obținute. Această dispoziție nu se aplică produselor de la pozițiile 2710-2712 care sunt destinate unui tratament specific ulterior sau unei noi transformări chimice, în termen de maximum șase luni și afară de cazul în care autoritățile competente nu stabilesc alte condiții.
Întrebări și răspunsuri
Care este codul vamal pentru „Cocs de petrol, bitum de petrol și alte reziduuri de uleiuri din…”?
Aceste mărfuri se încadrează la poziția 2713 din Sistemul armonizat (capitolul 27), în secțiunea V. Nomenclatura combinată a UE detaliază codul până la 8 cifre (codul NC).
Ce taxă vamală se aplică la importul în UE pentru 2713?
În Nomenclatura combinată a UE, taxa vamală pentru țări terțe variază între 0 % și 0,7 %. Ea privește mărfurile din țări fără acord preferențial cu UE, în toate statele membre, inclusiv în România. Taxele preferențiale, taxele antidumping și TVA nu sunt incluse.
Ce taxă vamală are 2713 în SUA?
Conform Tarifului vamal armonizat al Statelor Unite, taxa generală (General) este de 0 % pentru mărfurile din țări fără acord preferențial. Taxele preferențiale și taxele suplimentare nu sunt incluse.
Ce țară exportă cel mai mult la 2713?
Statele Unite ale Americii, cu 5,6 mld. USD în 2024 (21,7 % din exporturile mondiale).