Subpoziție · Capitol 89 · Poziție 8905
8905.20: Platforme de forare sau de exploatare, plutitoare sau submersibile
Platforme de foraj sau producție plutitoare/submersibile
Subpoziția SA 8905.20 – platforme de foraj sau producție plutitoare/submersibile – aparține poziției 8905, din capitolul 89.
Ce plătiți
Import: UE
Taxe pe linii tarifare naționale · Nomenclatura combinată a UE
Linii tarifare (UE) →- 8905 20 00 Platforme de forare sau de exploatare, plutitoare sau submersibile Scutitp/st
Taxe suplimentare și reguli de import
Sarcini care se adaugă taxei vamale și condiții pe care mărfurile trebuie să le îndeplinească la frontieră.
Cerințe la import 7
- Interdicție sau restricțieProhibitie la import
- Se aplică mărfurilor originare din
- Coreea de Nord
- Act juridic
- Regulation 0285/18
- Control la importRestricție de punere în liberă circulație
- Se aplică mărfurilor originare din
- Irak, Siria
- Act juridic
- Regulation 1210/03, Regulation 1332/13
- Control la importControlul la import al gazelor fluorurate cu efect de seră
- Se aplică mărfurilor originare din
- toate țările
- Act juridic
- Regulation 0573/24
- Documente
- Y152 Derogare de la interzicerea importurilor, acordată pentru repararea și întreținerea echipamentelor existente, în conformitate cu articolul 11 punctul 1 al doilea paragraf din Regulamentul (UE) 2024/573
- Y986 Derogare de la interzicerea importurilor în conformitate cu articolul 11 punctele 1 și 2 din Regulamentul (UE) 2024/573
- Y160 Mărfuri, altele decât cele care intră sub incidența dispozițiilor aplicabile in prezent conform Regulamentului (UE) 2024/573
- Y169 Produse și echipamente, inclusiv părțile acestora, care conțin gaze fluorurate sau a căror funcționare se bazează pe gaze fluorurate, care nu fac obiectul unei interdicții impuse prin articolul 11 alineatul (1) (cu excepția derogărilor pentru echipamente militare și reparații) și prin anexa IV (Regulamentul 2024/573)
- Y123 Întreprindere înregistrată pe portalul privind gazele fluorurate în conformitate cu articolul 20 din Regulamentul (UE) 2024/573
- C057 Copie a declarației de conformitate - Opțiunea A, menționată la articolul 1 alineatul (2) și în anexa la Regulamentul (UE) 2025/2155
- C079 Copie a declarației de conformitate - Opțiunea B, menționată la articolul 1 alineatul (2) și în anexa la Regulamentul (UE) 2025/2155
- C082 Copie a declarației de conformitate - Opțiunea C, menționată la articolul 1 alineatul (2) și în anexa la Regulamentul (UE) 2025/2155
- Y120 Întreprinderi care au importat mai puțin de 10 tone de CO₂ echivalent de hidrofluorocarburi pe an, conținute în produse sau echipamente, care fac obiectul derogării de la dispozițiile articolului 19 din Regulamentul (UE) 2024/573 [articolul 19 punctul 6 din Regulamentul (UE) 2024/573]
- Y179 Produse sau echipamente preîncărcate cu gaze fluorurate cu efect de seră cărora nu li se aplică articolul 19 din Regulamentul 2024/573 (de exemplu, deoarece nu conțin HFC)
- Y054 Mărfuri etichetate în conformitate cu dispozițiile articolului 12 punctul 1 din Regulamentul (UE) 2024/573
- Y163 Masa netă a gazelor fluorurate cu efect de seră încărcată în produse și echipamente
- Y121 Tone de CO₂ echivalent de gaze în vrac și de gaze conținute în produse sau echipamente și în părți ale acestora
- Control la importControl import bunuri care epuizeaza stratul de ozon
- Se aplică mărfurilor originare din
- toate țările
- Act juridic
- Regulation 0590/24
- Documente
- L100 Licenta de import "substante controlate" (ozon), emisa de Comisie
- Y792 Substanțe, produse, echipamente, altele decât cele care fac obiectul Regulamentului (UE) 2024/590
- Y791 Derogare de la interzicerea utilizării în scopuri analitice și de laborator a substanțelor care diminuează stratul de ozon [articolul 8, articolul 13 punctul 1 litera (c) (import) și articolul 14 punctul 1 litera (a) (export) din Regulamentul (UE) 2024/590], precum și pentru produse și echipamente [articolul 11 punctul 1, articolul 13 punctul 1 litera (j) (import) și articolul 14 punctul 1 litera (g) (export) din Regulamentul (UE) 2024/590]
- Y789 Derogare de la interzicerea produselor și a echipamentelor care conțin haloni sau a căror funcționare se bazează pe haloni [a se vedea articolul 13 punctul 1 litera (h) (import) și articolul 14 punctul 1 litera (f) (export) din Regulamentul (UE) 2024/590]
- Y790 Derogare de la interzicerea substanțelor care diminuează stratul de ozon destinate distrugerii sau regenerării [a se vedea articolul 12, articolul 13 punctul 1 litera (d), articolul 13 punctul 1 litera (e) (import) din Regulamentul (UE) 2024/590], precum și pentru produse și echipamente [a se vedea articolul 12, articolul 13 punctul 1 litera (i) (import)]
- Y797 Numărul de identificare pentru înregistrarea în sistemul de acordare a licențelor, definit la articolul 17 punctul 3 litera (a) din Regulamentul (UE) 2024/590
- Y798 Declarație referitoare la masa netă a substanței (substanțelor) care diminuează stratul de ozon, inclusiv atunci când sunt incluse în produse și echipamente
- Y799 Masa netă a ODS înmulțită cu potențialul de diminuare a stratului de ozon al substanței (substanțelor) care diminuează stratul de ozon, inclusiv atunci când sunt incluse în produse și echipamente
- Control la import
- Se aplică mărfurilor originare din
- Belarus, Ucraina
- Act juridic
- Regulation 0765/06, Regulation 0692/14
- Documente
- Y727 Interdicțiile definite la articolul 1ra alineatul (1) din Regulamentul (UE) nr. 765/2006 al Consiliului nu se aplică (a se vedea exceptările de la articolul 1ra. alineatul (3)
- Y728 Interdicțiile definite la articolul 1ra alineatul (1) din Regulamentul (UE) nr. 765/2006 al Consiliului nu se aplică (a se vedea exceptările de la articolul 1ra. alineatul (4)
- L152 Autorizație de import în temeiul articolul 1ra alineatul 10) din Regulamentul (UE) nr. 765/2006 al Consiliului
- Y870 Produse care au fost prezentate în vamă înainte de data intrării în vigoare sau a datei de aplicabilitate a interdicțiilor la import respective, dacă această dată este ulterioară celei dintâi (Articolul 8f din Regulamentul (UE) nr. 765/2006)
- Y997 Mărfuri neoriginare din Crimeea sau din Sevastopol ori nedestinate acestor regiuni (Articolele 2 si 2b paragraph (1) din Regulamentul (UE) nr. 692/2014 al Consiliului)
- N864 Declarație pe factură sau declarație de origine întocmită de orice exportator pe o factură sau pe orice alt document comercial
- N954 Certificat de circulatie a marfurilor EUR.1
- Control la import
- Se aplică mărfurilor originare din
- Rusia
- În vigoare
- până la 31 decembrie 2027
- Act juridic
- Regulation 0833/14
- Documente
- L142 Autorizație de import în temeiul articolul 3i alineatul (3c) din Regulamentul (UE) nr. 833/2014 al Consiliului
- Y874 Interdicțiile definite la articolul 3i paragraful 1 din Regulamentul (UE) nr. 833/2014 al Consiliului nu se aplică (a se vedea exceptările de la articolul 3i paragraful 3aa)
- L143 Autorizație de import în temeiul articolul 12b alineatul (2) din Regulamentul (UE) nr. 833/2014 al Consiliului
- Y859 Produse care au fost prezentate în vamă înainte de data intrării în vigoare sau a datei de aplicabilitate a interdicțiilor la import respective, dacă această dată este ulterioară celei dintâi (Articolul 12e din Regulamentul (UE) nr. 833/2014)
- Control la import
- Se aplică mărfurilor originare din
- Ucraina
- Act juridic
- Regulation 0263/22
- Documente
- Y984 Mărfuri care nu sunt originare sau nu sunt destinate zonelor Ucrainei necontrolate de guvern din oblastele Donețk, Kherson, Luhansk și Zaporizhzhia
- N954 Certificat de circulatie a marfurilor EUR.1
- N864 Declarație pe factură sau declarație de origine întocmită de orice exportator pe o factură sau pe orice alt document comercial
UE: importuri lunare
Principalii furnizori, ultimele 12 luni
| Țară | Valoare | Pondere | Variație |
|---|---|---|---|
| 5,8 mil. EUR | 52,3 % | +5,2 % | |
| 2,9 mil. EUR | 26 % | — | |
| 197 K EUR | 1,8 % | -95,3 % | |
| 180 K EUR | 1,6 % | — | |
| 102 K EUR | 0,9 % | — | |
| 4 K EUR | 0 % | -99,4 % | |
| 3 EUR | 0 % | — | |
| 0 EUR | 0 % | -100 % |
Aceeași subpoziție în alte tarife
Comerțul mondial în 2024
Valoarea comerțului (USD) fără comerț raportat < 3 mil. USD3 mil. USD+203 mil. USD+630 mil. USD+> 1,4 mld. USD
Exporturi: 53
- China: 3,3 mld. USD
- Angola: 1,4 mld. USD
- Arabia Saudită: 1,2 mld. USD
- Norvegia: 784 mil. USD
- Singapore: 707 mil. USD
- Coreea de Sud: 630 mil. USD
- Regatul Unit: 589 mil. USD
- Brazilia: 528 mil. USD
- India: 479 mil. USD
- Nigeria: 432 mil. USD
- Indonezia: 417 mil. USD
- Malaysia: 261 mil. USD
- Emiratele Arabe Unite: 203 mil. USD
- Thailanda: 153 mil. USD
- Țările de Jos: 147 mil. USD
- Vanuatu: 120 mil. USD
- Italia: 77 mil. USD
- Panama: 48 mil. USD
- Taiwan: 32 mil. USD
- Danemarca: 25 mil. USD
- Vietnam: 19 mil. USD
- Africa de Sud: 8 mil. USD
- Japonia: 7 mil. USD
- Statele Unite ale Americii: 3 mil. USD
- Israel: 3 mil. USD
- Chile: 3 mil. USD
- Egipt: 2 mil. USD
- Bahrain: 2 mil. USD
- Myanmar (Birmania): 1 mil. USD
- Polonia: 695 K USD
- Columbia: 468 K USD
- Cehia: 439 K USD
- Portugalia: 155 K USD
- Belgia: 120 K USD
- Franța: 112 K USD
- Irlanda: 110 K USD
- Germania: 77 K USD
- Saint-Barthélemy: 49 K USD
- Ucraina: 47 K USD
- Canada: 41 K USD
- Bahamas: 39 K USD
- Turcia: 35 K USD
- Austria: 33 K USD
- Kenya: 32 K USD
- Spania: 21 K USD
- Senegal: 14 K USD
- Peru: 11 K USD
- Mozambic: 8 K USD
- Luxemburg: 3 K USD
- Australia: 1 K USD
- Sri Lanka: 300 USD
- Tanzania: 200 USD
- Rusia: 0 USD
Valoarea comerțului (USD) fără comerț raportat < 344 K USD344 K USD+69 mil. USD+355 mil. USD+> 1,2 mld. USD
Importuri: 93
- Brazilia: 1,7 mld. USD
- Singapore: 1,5 mld. USD
- Statele Unite ale Americii: 1,2 mld. USD
- Bahamas: 810 mil. USD
- Regatul Unit: 795 mil. USD
- Emiratele Arabe Unite: 761 mil. USD
- Bahrain: 669 mil. USD
- Spania: 535 mil. USD
- India: 467 mil. USD
- Thailanda: 355 mil. USD
- Canada: 337 mil. USD
- Norvegia: 334 mil. USD
- Arabia Saudită: 332 mil. USD
- Malaysia: 297 mil. USD
- China: 249 mil. USD
- Insulele Marshall: 146 mil. USD
- Vietnam: 145 mil. USD
- Cipru: 143 mil. USD
- Qatar: 129 mil. USD
- Australia: 126 mil. USD
- Nigeria: 110 mil. USD
- Sri Lanka: 77 mil. USD
- Angola: 73 mil. USD
- Indonezia: 69 mil. USD
- Congo - Brazzaville: 42 mil. USD
- Guineea Ecuatorială: 31 mil. USD
- Azerbaidjan: 25 mil. USD
- Turcia: 20 mil. USD
- Senegal: 13 mil. USD
- Uruguay: 9 mil. USD
- Mozambic: 8 mil. USD
- Țările de Jos: 7 mil. USD
- Israel: 4 mil. USD
- Rusia: 4 mil. USD
- Chile: 3 mil. USD
- Egipt: 2 mil. USD
- Franța: 2 mil. USD
- Mauritania: 2 mil. USD
- Columbia: 1 mil. USD
- Irlanda: 939 K USD
- Panama: 682 K USD
- Republica Dominicană: 538 K USD
- Kazahstan: 478 K USD
- Venezuela: 468 K USD
- Côte d’Ivoire: 446 K USD
- Uganda: 387 K USD
- Zimbabwe: 344 K USD
- Kuweit: 296 K USD
- Belgia: 271 K USD
- Republica Centrafricană: 199 K USD
- Maldive: 190 K USD
- Mexic: 164 K USD
- Capul Verde: 155 K USD
- Danemarca: 120 K USD
- Taiwan: 119 K USD
- Ghana: 110 K USD
- Kenya: 109 K USD
- Tanzania: 87 K USD
- Sierra Leone: 73 K USD
- Letonia: 70 K USD
Principalii exportatori
| Loc | Țară | Valoare | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | 3,3 mld. USD | 28,9 % | |
| 2 | 1,4 mld. USD | 11,9 % | |
| 3 | 1,2 mld. USD | 10,1 % | |
| 4 | 784 mil. USD | 6,8 % | |
| 5 | 707 mil. USD | 6,1 % | |
| 6 | 630 mil. USD | 5,4 % | |
| 7 | 589 mil. USD | 5,1 % | |
| 8 | 528 mil. USD | 4,6 % | |
| 9 | 479 mil. USD | 4,1 % | |
| 10 | 432 mil. USD | 3,7 % |
Principalii importatori
| Loc | Țară | Valoare | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | 1,7 mld. USD | 14,6 % | |
| 2 | 1,5 mld. USD | 12,6 % | |
| 3 | 1,2 mld. USD | 10,6 % | |
| 4 | 810 mil. USD | 7 % | |
| 5 | 795 mil. USD | 6,9 % | |
| 6 | 761 mil. USD | 6,6 % | |
| 7 | 669 mil. USD | 5,8 % | |
| 8 | 535 mil. USD | 4,6 % | |
| 9 | 467 mil. USD | 4 % | |
| 10 | 355 mil. USD | 3,1 % |
Taxe vamale la import pentru acest produs în lume 165
Taxa vamală a națiunii celei mai favorizate (NCMF) pe care fiecare țară o aplică mărfurilor din această subpoziție SA: media pozițiilor sale tarifare naționale, cu poziția cea mai mică și cea mai mare atunci când diferă. Mărfurile din țări cu un acord comercial plătesc adesea mai puțin.
- 0,9 %taxa mediană
- 81numărul țărilor cu scutire (NCMF)
- 45 %cea mai mare: Bahamas, Bermuda, Siria
165
| Țara importatoare | Taxa NCMF | poziții de la – la | anul datelor |
|---|---|---|---|
| 2,5 % | 2018 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 2 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2007 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 14 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 15 % | 2023 | ||
| 12 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 2,5 % | 0 % – 5 % | 2023 | |
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 45 % | 2022 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 15 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 35 % | 2023 | ||
| 10 % | 2022 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2022 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 14 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 15 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 15 % | 0 % – 25 % | 2023 | |
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 6 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 6 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2022 | ||
| 1,2 %* | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 22 % | 2021 · HS 2002 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2022 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 15 % | 2023 | ||
| 15 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2002 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0,9 %* | 2021 · HS 2017 | ||
| 13 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 10 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 25 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 2,5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 4 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 2,5 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 15 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 15 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 2,5 % | 0 % – 5 % | 2023 | |
| 0 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 2 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 13 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 10 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 15 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 8 % | 2020 · HS 2017 | ||
| 20 % | 2019 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 30 % | 2020 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2007 | ||
| 8 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 3 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2012 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 10 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2021 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 14 % | 2023 · HS 2017 | ||
| 5 % | 2023 | ||
| 6 % | 2021 · HS 2012 | ||
| 5 % | 2017 · HS 2017 | ||
| 0 % | 2023 | ||
| 0,1 % | 2023 |
Anii datelor tarifare: 2017–2023; este posibil ca taxele să se fi modificat între timp. * echivalent ad valorem al taxelor specifice (estimare UNCTAD) · UNCTAD TRAINS, accesat prin WITS (Banca Mondială)
Clasificări și corespondențe
Locul acestei subpoziții SA în clasificările statistice ale Organizației Națiunilor Unite și codurile pe care le-a avut în edițiile anterioare ale Sistemului armonizat.
- CSCI Rev. 4
- 79355 Floating/submersible drilling/production platforms
- Utilizare finală (BEC Rev. 5)
- Bunuri de capital · BEC 512
- Produs CPC 2.1
- 49320 Floating or submersible drilling or production platforms
- Activitate ISIC Rev. 4
- 3011 Building of ships and floating structures
Ediții anterioare ale SA
| HS | Cod | |
|---|---|---|
| 2017 | 8905.20 | nemodificat |
| 2012 | 8905.20 | nemodificat |
| 2007 | 8905.20 | nemodificat |
| 2002 | 8905.20 | nemodificat |
| 1996 | 8905.20 | nemodificat |
| 1992 | 8905.20 | nemodificat |
Tabelele de corespondență ale Diviziei de Statistică a ONU (UNSD)
Decizii obligatorii pentru mărfuri similare 1
Decizii ale vămii SUA (CBP, CROSS) și ale administrației britanice HMRC (Advance Tariff Rulings) privind mărfuri clasificate aici. O decizie obligă doar titularul, dar arată cum clasifică autoritățile mărfuri similare. Descrierile sunt textele în engleză ale autorităților.
- N344992 U.S. CBP
The tariff classification of a seawater treatment barge from Indonesia
Modificări legislative recente care menționează acest cod
Acte al căror text citează acest cod sau poziția sa. Verificați actul însuși: un cod poate fi citat și din alte motive decât o modificare a taxei sale.
-
CELEX 32026R0506 · Sursă: eur-lex.europa.eu
În Nomenclatura combinată a UE, subpoziția 8905.20 formează o singură linie tarifară; taxa vamală este de 0 %.
Subpoziția 8905.20 are o singură linie tarifară în Tariful vamal al Turciei, iar taxa vamală este de 0 %.
În cele 12 luni până în august 2026, importurile UE de mărfuri din subpoziția 8905.20 au totalizat 11 mil. EUR (−36 % față de cele 12 luni anterioare); principalul furnizor: Regatul Unit (52 %), urmat de Uruguay.
Comerțul mondial cu astfel de mărfuri a fost de 11,6 mld. USD în 2024 (+16,7 % față de anul anterior).
Pe primul loc la export: China (3,3 mld. USD); pe locul doi: Angola.
Întrebări și răspunsuri
Care este codul vamal pentru „Platforme de forare sau de exploatare, plutitoare sau submersibile”?
Aceste mărfuri se încadrează la subpoziția 8905.20 din Sistemul armonizat (poziția 8905), în secțiunea XVII. Nomenclatura combinată a UE detaliază codul până la 8 cifre (codul NC).
Ce taxă vamală se aplică la importul în UE pentru 8905.20?
În Nomenclatura combinată a UE, taxa vamală pentru țări terțe este de 0 %. Ea privește mărfurile din țări fără acord preferențial cu UE, în toate statele membre, inclusiv în România. Taxele preferențiale, taxele antidumping și TVA nu sunt incluse.
Ce taxă vamală are 8905.20 în SUA?
Conform Tarifului vamal armonizat al Statelor Unite, taxa generală (General) este de 0 % pentru mărfurile din țări fără acord preferențial. Taxele preferențiale și taxele suplimentare nu sunt incluse.
Ce țară exportă cel mai mult la 8905.20?
China, cu 3,3 mld. USD în 2024 (28,9 % din exporturile mondiale).
Care sunt principalii furnizori ai UE pentru „platforme de foraj sau producție…”?
În cele 12 luni până în august 2026, cei mai mari furnizori au fost Regatul Unit (52 %), Uruguay (26 %) și Emiratele Arabe Unite (2 %), din importuri totale de 11 mil. EUR.