1522 00 31 și 1522 00 39 · Care conțin ulei cu caracteristici de ulei de măsline
A se vedea nota complementară 3 de la prezentul capitol care precizează care sunt reziduurile care sunt excluse de la aceste subpoziții.
Nomenclatura combinată a UE · cod NC · HS 1522.00
✓ Poate fi folosit într-o declarație vamală Date: Nomenclatura combinată a UE, în vigoare de la 1 ianuarie 2026 · verificate la 24 octombrie 2026
Import: UE
Sarcini care se adaugă taxei vamale și condiții pe care mărfurile trebuie să le îndeplinească la frontieră.
Interdicții, licențe, controale și sancțiuni care se aplică atunci când aceste mărfuri părăsesc UE.
| Măsuri la export | Destinație | Act juridic | Valabilitate |
|---|---|---|---|
| Control la export – deșeuri | All third countries | Regulation 1157/24 | 21 mai 2026 |
Date TARIC la 8 noiembrie 2026
Cota pe care fiecare stat membru o aplică mărfurilor din acest cod, potrivit bazei de date Taxes in Europe a Comisiei. O cotă redusă poate acoperi doar o parte din mărfurile unui cod: verificați legislația națională privind TVA.
TEDB · 8 noiembrie 2026
| Acord sau regim | Țări | Taxă |
|---|---|---|
| taxă pentru țări terțe (fără acord) | — | 29,9 €/100 kg/net |
| GSP-EBA (regim special pentru țările cel mai puțin dezvoltate - regimul „Totul în afară de arme”) | Afganistan, Angola, Bangladesh, Benin și încă 42Afganistan, Angola, Bangladesh, Benin, Bhutan, Burkina Faso, Burundi, Cambodgia, Ciad, Comore, Congo - Kinshasa, Djibouti, Eritreea, Etiopia, Gambia, Guineea, Guineea-Bissau, Haiti, Insulele Solomon, Kiribati, Laos, Lesotho, Liberia, Madagascar, Malawi, Mali, Mauritania, Mozambic, Myanmar (Birmania), Nepal, Niger, Republica Centrafricană, Rwanda, São Tomé și Príncipe, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudanul de Sud, Tanzania, Timor-Leste, Togo, Tuvalu, Uganda, Yemen, Zambia | Scutit |
| CARIFORUM | Antigua și Barbuda, Bahamas, Barbados, Belize și încă 10Antigua și Barbuda, Bahamas, Barbados, Belize, Dominica, Grenada, Guyana, Jamaica, Republica Dominicană, Saint Kitts și Nevis, Saint Vincent și Grenadinele, Sfânta Lucia, Suriname, Trinidad și Tobago | Scutit |
| TTPM (țări și teritorii de peste mări) | Antarctica, Aruba, Curaçao, Groenlanda și încă 8Antarctica, Aruba, Curaçao, Groenlanda, Insulele Caraibe Olandeze, Noua Caledonie, Polinezia Franceză, Saint-Barthélemy, Saint-Pierre și Miquelon, Sint-Maarten, Teritoriile Australe și Antarctice Franceze, Wallis și Futuna | Scutit |
| America Centrală | Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua, Panama | Scutit |
| SADC EPA | Botswana, Eswatini, Namibia | Scutit |
| State din Africa de Est și de Sud | Mauritius, Seychelles, Zimbabwe | Scutit |
| Spatiul Economic European | Islanda, Norvegia | Scutit |
| acordul UE–Andorra | Andorra | Scutit |
| acordul UE–Albania | Albania | Scutit |
| acordul UE–Bosnia și Herțegovina | Bosnia și Herțegovina | Scutit |
| acordul UE–Canada | Canada | Scutit |
| acordul UE–Elveția | Elveția | Scutit |
| acordul UE–Côte d’Ivoire | Côte d’Ivoire | Scutit |
| acordul UE–Camerun | Camerun | Scutit |
| acordul UE–Columbia | Columbia | Scutit |
| acordul UE–Ecuador | Ecuador | Scutit |
| acordul UE–Egipt | Egipt | Scutit |
| Originea preferențială în conformitate cu Acordul sub forma unui schimb de scrisori între Uniunea Europeană și Regatul Maroc cu privire la modificarea protocoalelor nr. 1 și 4 la Acordul euro-mediteraneean de instituire a unei asocieri între Comunitățile Europene și statele membre ale acestora, pe de o parte, și Regatul Maroc, pe de altă parte. | Sahara Occidentală | Scutit |
| acordul UE–Fiji | Fiji | Scutit |
| acordul UE–Regatul Unit | Regatul Unit | Scutit |
| acordul UE–Georgia | Georgia | Scutit |
| acordul UE–Ghana | Ghana | Scutit |
| acordul UE–Israel | Israel | Scutit |
| acordul UE–Iordania | Iordania | Scutit |
| acordul UE–Japonia | Japonia | Scutit |
| acordul UE–Kenya | Kenya | Scutit |
| acordul UE–Coreea de Sud | Coreea de Sud | Scutit |
| acordul UE–Liban | Liban | Scutit |
| acordul UE–Liechtenstein | Liechtenstein | Scutit |
| acordul UE–Maroc | Maroc | Scutit |
| acordul UE–Republica Moldova | Republica Moldova | Scutit |
| acordul UE–Muntenegru | Muntenegru | Scutit |
| acordul UE–Macedonia de Nord | Macedonia de Nord | Scutit |
| acordul UE–Mexic | Mexic | Scutit |
| acordul UE–Noua Zeelandă | Noua Zeelandă | Scutit |
| acordul UE–Peru | Peru | Scutit |
| acordul UE–Papua-Noua Guinee | Papua-Noua Guinee | Scutit |
| acordul UE–Teritoriile Palestiniene | Teritoriile Palestiniene | Scutit |
| acordul UE–Serbia | Serbia | Scutit |
| acordul UE–Singapore | Singapore | Scutit |
| uniunea vamală UE–San Marino | San Marino | Scutit |
| acordul UE–Ucraina | Ucraina | Scutit |
| acordul UE–Vietnam | Vietnam | Scutit |
| acordul UE–Samoa | Samoa | Scutit |
| acordul UE–Kosovo | Kosovo | Scutit |
| acordul UE–Africa de Sud | Africa de Sud | Scutit |
| Mercosur | Argentina, Brazilia, Paraguay, Uruguay | 26,16 EUR / 100 kg |
| acordul UE–Chile | Chile | 19,93 EUR / 100 kg |
| Țară | Valoare | Pondere | Variație |
|---|---|---|---|
| 554,5 mil. EUR | 56,8 % | +59,2 % | |
| 299,3 mil. EUR | 30,7 % | +44,3 % | |
| 69,3 mil. EUR | 7,1 % | +3.491.202,8 % | |
| 25,7 mil. EUR | 2,6 % | +93,7 % | |
| 4,4 mil. EUR | 0,5 % | +5.763.845,5 % | |
| 3,8 mil. EUR | 0,4 % | +56 % | |
| 2,8 mil. EUR | 0,3 % | +150,8 % | |
| 2,3 mil. EUR | 0,2 % | +131,5 % |
Decizii ale vămii SUA (CBP, CROSS) și ale administrației britanice HMRC (Advance Tariff Rulings) privind mărfuri clasificate aici. O decizie obligă doar titularul, dar arată cum clasifică autoritățile mărfuri similare. Descrierile sunt textele în engleză ale autorităților.
1. Capitolul nu cuprinde:
(a) slănina și grăsimea de porc sau de pasăre de la poziția 0209;
(b) untul, grăsimea și uleiul de cacao (poziția 1804);
(c) preparatele alimentare care conțin, în greutate, peste 15 % produse de la poziția 0405 (capitolul 21 în general);
(d) jumările (poziția 2301) și reziduurile de la pozițiile 2304-2306;
(e) acizii grași, ceara preparată, corpii grași transformați în produse farmaceutice, în vopsele, în lacuri, în săpunuri, în produse de parfumerie sau de toaletă preparate sau în preparate cosmetice, uleiurile sulfonate și alte produse de la secțiunea VI;
(f) factisul pentru cauciuc derivat din uleiuri (poziția 4002).
2. Poziția 1509 nu cuprinde uleiurile obținute din măsline cu ajutorul solvenților (poziția 1510).
3. Poziția 1518 nu cuprinde grăsimile și uleiurile și fracțiunile acestora simplu denaturate, care se clasifică la poziția care include respectivele grăsimi și uleiuri și fracțiunile acestora nedenaturate.
4. Pasta de neutralizare (soap-stocks), reziduurile sau zațurile de uleiuri, rășina stearinică, pasta de lanolină sau de usuc și pasta de glicerină se clasifică la poziția 1522.
1. În sensul pozițiilor și subpozițiilor 150710, 150810, 15101000, 151110, 151211, 151221, 151311, 151321, 151411, 151491, 151511, 151521, 15155011, 15155019, 15159021, 15159029, 15159040-15159059 și 15180031:
(a) uleiurile fixe (grase) de origine vegetală, lichide sau solide, obținute prin presare, sunt considerate „brute”, în cazul în care nu au fost supuse altor procese decât:
decantarea în limitele normale de timp;
centrifugarea sau filtrarea, cu condiția ca, pentru a separa uleiurile de componentele solide, să se fi întrebuințat numai „forța mecanică”, precum gravitația, presarea sau forța centrifugă, excluzând orice proces de filtrare prin adsorbție sau orice alt proces fizic sau chimic;
(b) uleiurile fixe (grase) de origine vegetală fixe, lichide sau solide, obținute prin extracție sunt considerate, de asemenea, „brute”, în cazul în care nu pot fi deosebite prin culoare, aromă sau gust, nici prin proprietățile speciale analitice recunoscute, de uleiurile și grăsimile vegetale obținute prin presare;
(c) se consideră, de asemenea, „uleiuri brute” uleiul de soia degomat și uleiul din semințe de bumbac la care s-a înlăturat gosipolul.
2.
A. Pozițiile 1509 și 1510 nu cuprind decât uleiurile care provin exclusiv din prelucrarea măslinelor și ale căror caracteristici, în ceea ce privește conținutul de acizi grași și de steroli, sunt cele menționate în anexa I la Regulamentul delegat (UE) 2022/2104 al Comisiei. Prezența acestora poate fi determinată prin utilizarea metodelor nr. 6 [COI/T.20/Doc. nr. 33 (Determinarea esterilor metilici ai acizilor grași prin cromatografie în fază gazoasă)] și nr. 8 [COI/T.20/Doc. nr. 26 (Determinarea compoziției și a conținutului de steroli, de dialcooli triterpenici și de alcooli alifatici prin cromatografie în fază gazoasă cu coloană capilară] prevăzute în anexa I la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2022/2105 al Comisiei.
Pozițiile 1509 și 1510 nu cuprind uleiurile de măsline modificate chimic (în special uleiurile de măsline reesterificate) și amestecurile de ulei de măsline cu alte uleiuri. Prezența uleiului de măsline reesterificat se stabilește cu ajutorul metodei nr. 3 [COI/T.20/Doc. nr. 23 (Determinarea procentului de monopalmitat de 2-gliceril)] prevăzută în anexa I la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2022/2105.
B. Subpozițiile 15092000, 15093000 și 15094000 nu cuprind decât uleiurile de măsline definite la punctele 1, 2 și 3 de mai jos, obținute exclusiv prin procedee mecanice sau prin alte procedee fizice în condiții care nu duc la modificarea uleiului, uleiuri care nu au fost supuse altui tratament decât spălarea, decantarea, centrifugarea sau filtrarea. Se exclud de la aceste subpoziții uleiurile de măsline obținute cu ajutorul solvenților, al adjuvanților cu acțiune chimică sau biochimică sau prin procedee de reesterificare și prin orice amestec cu uleiuri de altă natură.
1. În sensul subpoziției 15092000, „ulei de măsline extravirgin” înseamnă un ulei de măsline care are caracteristicile uleiurilor de măsline din categoria 1, stabilită în anexa I la Regulamentul delegat (UE) 2022/2104.
2. Subpoziția 15093000 cuprinde uleiuri de măsline virgine care au caracteristicile uleiurilor de măsline din categoria 2, stabilită în anexa I la Regulamentul delegat (UE) 2022/2104.
3. În sensul subpoziției 15094000, „alte uleiuri de măsline virgine” înseamnă uleiuri de măsline care au caracteristicile uleiurilor de măsline din categoria 3, stabilită în anexa I la Regulamentul delegat (UE) 2022/2104.
C. Subpoziția 15099000 cuprinde uleiul de măsline obținut prin prelucrarea uleiurilor de măsline de la subpozițiile 15092000, 15093000 și 15094000, amestecat sau nu cu ulei de măsline extravirgin sau cu ulei de măsline virgin, care are caracteristicile uleiurilor de măsline din categoriile 4 și 5, stabilite în anexa I la Regulamentul delegat (UE) 2022/2104.
D. În sensul subpoziției 15101000, „ulei brut din resturi de măsline” înseamnă uleiuri care au caracteristicile uleiurilor de măsline din categoria 6, stabilită în anexa I la Regulamentul delegat (UE) 2022/2104.
E. Subpoziția 15109000 cuprinde uleiurile obținute prin prelucrarea uleiurilor de la subpoziția 15101000, amestecate sau nu cu ulei de măsline extravirgin sau cu ulei de măsline virgin, precum și uleiuri care nu au caracteristicile uleiurilor menționate la literele B, C și D din prezenta notă complementară.
Uleiurile de la această subpoziție trebuie să aibă caracteristicile uleiurilor de măsline din categoriile 7 și 8, astfel cum sunt definite în anexa I la Regulamentul delegat (UE) 2022/2104.
3. Nu se clasifică la subpozițiile 15220031 și 15220039:
(a) reziduurile provenite din tratarea grăsimilor care conțin ulei cu un indice de iod, determinat în conformitate cu metoda ISO 3961, mai mic de 70 sau mai mare de 100;
(b) reziduurile provenite din tratarea grăsimilor care conțin ulei cu un indice de iod între 70 și 100, dar pentru care aria picului corespunzător timpului de retenție al beta-sitosterolului aparent, determinată în conformitate cu metoda nr. 8 [COI/T.20/Doc. nr. 26 (Determinarea compoziției și a conținutului de steroli, de dialcooli triterpenici și de alcooli alifatici prin cromatografie în fază gazoasă cu coloană capilară)] prevăzută în anexa I la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2022/2105, reprezintă mai puțin de 93,0 % din aria totală a picurilor sterolilor.
4. Metodele de analiză care trebuie folosite pentru determinarea caracteristicilor produselor în cauză menționate anterior sunt cele prevăzute în anexele la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2022/2105.
5. Preparatele alimentare obținute din produse de la capitolul 15 prezentate în doze măsurate de tipul capsulelor, tabletelor, pastilelor și pilulelor, destinate utilizării ca suplimente alimentare, sunt excluse din prezentul capitol. Caracterul esențial al unui supliment alimentar nu este dat doar de ingredientele sale, ci și de forma sa specifică de prezentare care îi indică funcția de supliment alimentar, pentru că determină dozajul, modul de absorbție și locul în care se consideră că devine activ. Aceste preparate alimentare se clasifică la poziția 2106 în măsura în care nu sunt specificate sau cuprinse în altă parte.
Notele explicative ale Comisiei Europene privind clasificarea mărfurilor la aceste coduri NC. Nu sunt obligatorii din punct de vedere juridic, dar autoritățile vamale le urmează; ele completează notele explicative ale SA ale Organizației Mondiale a Vămilor.
A se vedea nota complementară 3 de la prezentul capitol care precizează care sunt reziduurile care sunt excluse de la aceste subpoziții.
Considerații generale
În sensul subpozițiilor de la acest capitol, prin „utilizări industriale” se înțeleg acele utilizări care implică transformarea produsului de bază.
În schimb, prin „utilizări tehnice”, în sensul subpozițiilor de la acest capitol, se înțeleg acele utilizări care nu implică o astfel de transformare.
Nu sunt considerate „utilizări industriale” și nici „utilizări tehnice” tratamente ca epurarea, rafinarea sau hidrogenarea.
Chiar și produsele proprii alimentației umane pot avea utilizări tehnice sau industriale.
Subpozițiile de la acest capitol care sunt rezervate produselor destinate unor alte utilizări tehnice sau industriale decât cele pentru fabricarea produselor pentru alimentația umană cuprind uleiurile și grăsimile pentru fabricarea hranei animalelor.
Nota complementară 1 (a)
Fracția fluidă de uleiuri vegetale obținută prin separarea constituenților solizi fie prin răcire, fie utilizând solvenți organici, agenți tensioactivi etc., nu poate fi considerată ulei brut.
Note explicative la Nomenclatura combinată a Uniunii Europene, JO C (text consolidat și modificări ulterioare) · © European Union
Nomenclatura combinată a fiecărui an, așa cum a fost publicată în Jurnalul Oficial: descriere, taxa vamală pentru țări terțe și unitate suplimentară.
| An | Descriere | Taxa pentru țări terțe | Unitate suplimentară |
|---|---|---|---|
| 2026 | Paste de neutralizare (soap-stocks) | 29,9 €/100 kg/net | — |
| 2025 | neschimbat | 29,9 €/100 kg/net | — |
| 2024 | neschimbat | 29,9 €/100 kg/net | — |
| 2023 | neschimbat | 29,9 €/100 kg/net | — |
| 2022 | neschimbat | 29,9 €/100 kg/net | — |
| 2021 | neschimbat | 29,9 €/100 kg/net | — |
| 2020 | neschimbat | 29,9 €/100 kg/net | — |
| 2019 | Soapstocks | 29,9 €/100 kg/net | — |
Codul NC 1522 00 31 este o linie a Nomenclaturii combinate a UE la subpoziția SA 1522.00 (degras; reziduuri provenite de la tratarea grăsimilor sau a cerii de origine…).
Taxa vamală pentru țări terțe este o taxă specifică sau compusă: 29,9 €/100 kg/net.
125 de țări nu plătesc nicio taxă vamală în UE datorită acordurilor comerciale și regimurilor preferențiale, precum GSP-EBA și CARIFORUM, față de o taxă pentru țări terțe de 29,9 €/100 kg/net.
În UE, mărfurilor originare din Belarus și Rusia li se aplică, pe lângă taxa vamală, o taxă suplimentară de 50 %.
În cele 12 luni până în august 2026, importurile UE de mărfuri din subpoziția 1522.00 au totalizat 975,6 mil. EUR (+67 % față de cele 12 luni anterioare); principalul furnizor: Indonezia (57 %), urmat de Malaysia.
Pentru aceeași subpoziție, în celelalte tarife: Turcia 3,8 %–31,2 %, SUA 3,8 %, Regatul Unit 0 %–2 %, Canada 0 %, Mexic 10 %, Brazilia 9 %, Argentina 9 %, Peru 0 %, Noua Zeelandă 0 %, Japonia 0 %–4,5 %, Taiwan 3,5 %, CCG 5 %, Elveția 0 %, Norvegia 0 %, Macedonia de Nord 5 % și Nigeria 10 %.
În 2024, statele membre ale UE au importat mărfuri din subpoziția 1522.00 în valoare de 569 mil. USD; principalul furnizor din afara UE: Indonezia.
Conform Nomenclaturii combinate a UE, taxa vamală pentru țări terțe este o taxă specifică sau compusă: 29,9 €/100 kg/net; unitatea suplimentară: —. Nu sunt incluse taxele preferențiale pentru mărfurile din țările cu acorduri comerciale, taxele antidumping și TVA.
130 de țări au o taxă preferențială pe această linie, dintre care 125 la 0 % (de exemplu: GSP-EBA, CARIFORUM și TTPM). Taxa se aplică doar mărfurilor care respectă regulile de origine ale acordului, pe baza unei dovezi a originii. Alegeți țara de origine pe această pagină pentru a vedea taxa aplicabilă.
Taxă suplimentară de 50 % pentru mărfurile originare din Belarus și Rusia. Aceste taxe se adaugă taxei vamale.
Da. Nomenclatura combinată este aplicată de toate statele membre ale UE, inclusiv de România. Taxa afișată este taxa pentru țări terțe; pentru o operațiune concretă contează și originea mărfurilor și măsurile TARIC.
Pentru întreaga subpoziție 1522.00, principalul furnizor din afara UE în 2024: Indonezia (186 mil. USD); pe locul doi: Malaysia.