Nomenclatura combinată a UE · cod NC · HS 2710.19

2710 19 75

2710 19 75: Destinate a fi supuse unei transformări chimice printr-un tratament, altul decât cele specificate pentru subpoziția 27101971

✓ Poate fi folosit într-o declarație vamală Date: Nomenclatura combinată a UE, în vigoare de la 1 ianuarie 2026 · verificate la 24 octombrie 2026

  1. 2710 Uleiuri din petrol sau uleiuri din minerale bituminoase, altele decât uleiurile brute; preparatele nedenumite și necuprinse în altă parte, care conțin în greutate minimum 70 % uleiuri din petrol sau din minerale bituminoase și pentru care aceste uleiuri constituie elementele de bază; deșeuri de uleiuri:
  2. Uleiuri din petrol sau uleiuri din minerale bituminoase (altele decât uleiurile brute) și preparatele nedenumite și necuprinse în altă parte, care conțin în greutate minimum 70 % uleiuri din petrol sau din minerale bituminoase și pentru care aceste uleiuri constituie elementele de bază, altele decât cele care conțin biodiesel și altele decât deșeurile de uleiuri:
  3. 2710 19 Altele:
  4. Uleiuri grele:
  5. Uleiuri lubrifiante și alte uleiuri:
  6. 2710 19 75 Destinate a fi supuse unei transformări chimice printr-un tratament, altul decât cele specificate pentru subpoziția 27101971

Ce plătiți

Import: UE

Taxă vamală 3,7 % taxă pentru țări terțe depinde de țara de origine
Taxe suplimentare și comisioane 3 măsuri suplimentare Cerințe la import: 7
TVA cota standard a statului membru de import, între 17 % și 27 %
Calculator taxe vamaleCalculați taxele și impozitele →

Taxe suplimentare și reguli de import

Sarcini care se adaugă taxei vamale și condiții pe care mărfurile trebuie să le îndeplinească la frontieră.

Taxe suplimentare și comisioane 4

  • Destinație finalăTaxă vamală nepreferenţială pentru destinaţie finală Scutit
    Se aplică mărfurilor originare din
    toate țările
    Act juridic
    Regulation 1549/06
  • Taxă pe coletele de valoare micăTaxă vamală pentru trimiteri cu valoare mică 3 EUR
    Se aplică mărfurilor originare din
    toate țările
    În vigoare
    până la 31 octombrie 2026
    Act juridic
    Regulation 0382/26
  • Taxă pe coletele de valoare micăTaxă vamală pentru trimiteri cu valoare mică 3 EUR
    Se aplică mărfurilor originare din
    toate țările
    În vigoare
    de la 1 noiembrie 2026
    Act juridic
    Regulation 0382/26
    Documente
    • C127 Identificatorul de produs al comerciantului
    • C128 Identificatorul de produs nestandardizat al producătorului
    • C129 Identificatorul standardizat al produsului producătorului
    • Y081 Nu există niciun identificator standardizat de produs al producătorului pentru produsul declarat
  • Taxă de procesareTaxa de procesare la nivelul Uniunii 2 EUR
    Se aplică mărfurilor originare din
    toate țările
    În vigoare
    de la 1 noiembrie 2026
    Act juridic
    Regulation 2108/26
    Documente
    • Y126 Goods sold in distance sales

Cerințe la import 7

  • Interdicție sau restricțieProhibitie la import
    Se aplică mărfurilor originare din
    Coreea de Nord
    Act juridic
    Regulation 1509/17
  • Control la import
    Se aplică mărfurilor originare din
    Iran, Rusia
    Act juridic
    Regulation 0267/12, Regulation 0833/14
    Documente
    • Y239 Mărfuri exceptate de la interdicție în temeiul articolului 12 din Regulamentul (UE) nr. 267/2012
    • Y841 Interdicțiile definite la articolul 3m alineatul (1) din Regulamentul (UE) nr. 833/2014 al Consiliului nu se aplică [a se vedea exceptările de la articolele 3 m.3 litera (d) și 3 m.4]
    • Y842 Interdicțiile definite la articolul 3m alineatul (1) din Regulamentul (UE) nr. 833/2014 al Consiliului nu se aplică [a se vedea exceptările de la articolul 3 m.9]
    • Y859 Produse care au fost prezentate în vamă înainte de data intrării în vigoare sau a datei de aplicabilitate a interdicțiilor la import respective, dacă această dată este ulterioară celei dintâi (Articolul 12e din Regulamentul (UE) nr. 833/2014)
    • L159 Autorizație de import în temeiul articolul 3m alineatul (11) din Regulamentul (UE) nr. 833/2014 al Consiliului
  • Control la importControl la import de bunuri şi tehnologii restricţionate
    Se aplică mărfurilor originare din
    Belarus
    Act juridic
    Regulation 0765/06
    Documente
    • Y921 Mărfuri exceptate de la prohibiţie
    • Y870 Produse care au fost prezentate în vamă înainte de data intrării în vigoare sau a datei de aplicabilitate a interdicțiilor la import respective, dacă această dată este ulterioară celei dintâi (Articolul 8f din Regulamentul (UE) nr. 765/2006)
  • Control la import
    Se aplică mărfurilor originare din
    Ucraina
    Act juridic
    Regulation 0692/14
    Documente
    • Y997 Mărfuri neoriginare din Crimeea sau din Sevastopol ori nedestinate acestor regiuni (Articolele 2 si 2b paragraph (1) din Regulamentul (UE) nr. 692/2014 al Consiliului)
    • N864 Declarație pe factură sau declarație de origine întocmită de orice exportator pe o factură sau pe orice alt document comercial
    • N954 Certificat de circulatie a marfurilor EUR.1
  • Control la importMăsură de control la importul REACH
    Se aplică mărfurilor originare din
    toate țările
    Act juridic
    Regulation 1907/06
    Documente
    • Y106 Conformitate cu restricțiile REACH prevăzute in coloana 2 din Anexa XIV la Regulamentul (CE) nr 1907/2006
    • Y110 Excepție de la restricția REACH conform art. 67 paragraf 1 si art 67 paragraf 2 din Regulamentul (CE) nr 1907/2006
    • Y113 Substanta/amestecul nu face obiectul Regulamentului (CE) nr. 1907/2006 (Anexa XVII)
  • Control la import
    Se aplică mărfurilor originare din
    Ucraina
    Act juridic
    Regulation 0263/22
    Documente
    • Y984 Mărfuri care nu sunt originare sau nu sunt destinate zonelor Ucrainei necontrolate de guvern din oblastele Donețk, Kherson, Luhansk și Zaporizhzhia
    • N954 Certificat de circulatie a marfurilor EUR.1
    • N864 Declarație pe factură sau declarație de origine întocmită de orice exportator pe o factură sau pe orice alt document comercial
  • Control la import
    Se aplică mărfurilor originare din
    toate țările, cu excepția: Rusia
    Act juridic
    Regulation 0833/14
    Documente
    • Y693 Produse petroliere importate din țări terțe care au fost exportatori neți de țiței în anul calendaristic precedent, considerate a fi fost obținute din țiței intern și nu din țiței originar din Rusia
    • Y694 Produsul este importat dintr-o țară parteneră pentru importul de produse petroliere enumerate în anexa LI la Regulamentul (UE) nr. 833/2014
    • Y695 Dovada țării de origine a țițeiului utilizat pentru rafinarea produsului într-o țară terță
    • Y859 Produse care au fost prezentate în vamă înainte de data intrării în vigoare sau a datei de aplicabilitate a interdicțiilor la import respective, dacă această dată este ulterioară celei dintâi (Articolul 12e din Regulamentul (UE) nr. 833/2014)
    • Y889 Alte mărfuri decât cele vizate de interdicțiile definite la articolul 3ma din Regulamentul (UE) nr. 833/2014

Măsuri la export 5

Interdicții, licențe, controale și sancțiuni care se aplică atunci când aceste mărfuri părăsesc UE.

Măsuri la exportDestinațieAct juridicValabilitate
Restricție la exportRegim de sancțiuni: North Korea Coreea de Nord Regulation 1836/17 28 iunie 2018
Control la exportRegim de sancțiuni: Crimea and Sevastopol Ucraina Regulation 0692/14 25 februarie 2025
Control la exportRegim de sancțiuni: Russia Rusia Regulation 0833/14 26 iunie 2024
Control la exportRegim de sancțiuni: Belarus Belarus Regulation 0765/06 25 februarie 2025
Control la exportRegim de sancțiuni: Non-government-controlled areas of Ukraine Ucraina Regulation 0263/22 25 august 2022

Date TARIC la 7 noiembrie 2026

TVA la import în statele membre

Cota pe care fiecare stat membru o aplică mărfurilor din acest cod, potrivit bazei de date Taxes in Europe a Comisiei. O cotă redusă poate acoperi doar o parte din mărfurile unui cod: verificați legislația națională privind TVA.

  • Austria 20 %
  • Belgia 21 %
  • Bulgaria 20 %
  • Cehia 21 %
  • Cipru 19 %
  • Croația 25 %
  • Danemarca 25 %
  • Estonia 24 %
  • Finlanda 25,5 %
  • Franța 20 %
  • Germania 19 %
  • Grecia 24 %
  • Irlanda 23 %
  • Italia 10 % cota redusă
  • Letonia 21 %
  • Lituania 21 %
  • Luxemburg 14 % cota redusă
  • Malta 18 %
  • Polonia 23 %
  • Portugalia 23 %
  • România 21 %
  • Slovacia 23 %
  • Slovenia 22 %
  • Spania 21 %
  • Suedia 25 %
  • Țările de Jos 21 %
  • Ungaria 27 %

TEDB · 7 noiembrie 2026

Note de subsol

UE: importuri lunare · HS 2710.19

ultimele 12 luni54,7 mld. EUR+8,1 % · 12 luni anterioare
Preț mediu la import0,84 EUR pe kg
Taxă preferențială4 %
ian. 2024: 4,9 mld. EURfeb. 2024: 3,7 mld. EURmar. 2024: 5 mld. EURapr. 2024: 5,7 mld. EURmai 2024: 5,8 mld. EURiun. 2024: 4,6 mld. EURiul. 2024: 4,7 mld. EURaug. 2024: 4,9 mld. EURsept. 2024: 4,4 mld. EURoct. 2024: 4,9 mld. EURnov. 2024: 5,3 mld. EURdec. 2024: 4 mld. EURian. 2025: 3,4 mld. EURfeb. 2025: 3,9 mld. EURmar. 2025: 3,8 mld. EURapr. 2025: 4,1 mld. EURmai 2025: 4,1 mld. EURiun. 2025: 4,1 mld. EURiul. 2025: 4,4 mld. EURaug. 2025: 4,3 mld. EURsept. 2025: 4,2 mld. EURoct. 2025: 4,4 mld. EURnov. 2025: 4 mld. EURdec. 2025: 3,9 mld. EURian. 2026: 3,4 mld. EURfeb. 2026: 3,6 mld. EURmar. 2026: 5,8 mld. EURapr. 2026: 5 mld. EURmai 2026: 5,2 mld. EURiun. 2026: 5,3 mld. EURiul. 2026: 4,7 mld. EURaug. 2026: 5,1 mld. EUR 202420252026
Date până în august 2026 (provizoriu) · Date lunare: Eurostat Comext (CC BY 4.0), HMRC (OGL v3.0)

Principalii furnizori, ultimele 12 luni

ȚarăValoarePondereVariație
Statele Unite ale Americii 10,9 mld. EUR 19,9 % +46,2 %
Arabia Saudită 9,7 mld. EUR 17,8 % +29,2 %
Kuweit 4,7 mld. EUR 8,6 % -39 %
India 3,6 mld. EUR 6,6 % -25,1 %
Singapore 3,1 mld. EUR 5,6 % +110,5 %
China 2,3 mld. EUR 4,3 % +144,9 %
Emiratele Arabe Unite 1,6 mld. EUR 2,8 % -57,2 %
Canada 1,4 mld. EUR 2,5 % +187,6 %

Aceeași subpoziție în alte tarife

2710.19 Uleiuri din petrol sau uleiuri din minerale bituminoase: altele

Linii tarifare (UE): 2710.19

Decizii obligatorii pentru mărfuri similare

Decizii ale vămii SUA (CBP, CROSS) și ale administrației britanice HMRC (Advance Tariff Rulings) privind mărfuri clasificate aici. O decizie obligă doar titularul, dar arată cum clasifică autoritățile mărfuri similare. Descrierile sunt textele în engleză ale autorităților.

  • N335976 U.S. CBP 7 noiembrie 2023 · 2710.19.45.90

    The tariff classification of renewable diesel (R100) from Finland

  • H289346 U.S. CBP 24 august 2020 · 2710.19.35.00

    Modification of N237898; Classification of “Kluber Microlube GB 0.”

  • N306309 U.S. CBP 7 octombrie 2019 · 2710.19.45.90

    The tariff classification of renewable jet fuel crude from Finland

  • H258443 U.S. CBP 10 octombrie 2016 · 2710.19.45

    Revocation of NY N250961; Tariff Classification of Renewable Diesel

  • 600010558 HMRC 13 februarie 2025 – 12 februarie 2028 · 2710 19 48 10

    Synthetic Paraffinic Kerosene. This is a biofuel made from biomass SPK is made by a process which converts synthesis gas, a mixture of carbon monoxide & hydrogen into long chain hydrocarbons. This is supplied in bulk containers

  • 600011142 HMRC 7 noiembrie 2024 – 6 noiembrie 2027 · 2710 19 71 00

    Heavy pyrolysis oil. The oil consists of hydrocarbons from waste plastic pyrolysis which have been condensed and filtered. It has the appearance of a dark, opaque liquid. The oil is delivered in bulk in ISO tanks and is only intended to be used in the creation of new plastic products by the…

  • 600010458 HMRC 31 iulie 2024 – 30 iulie 2027 · 2710 19 29

    A range of specially formulated high quality release agents used for foundry moulding and core making applications. The material offers high strip characteristics at low addition levels along with very low odours, due to a low aromatic content. The product range is available in 5ltr, 25ltr,…

în total 11 decizii pentru acest cod

Note legale

Note de capitol
Note de subpoziții
Note complementare

Note de capitol: Capitol 27 →

Note explicative la NC

Notele explicative ale Comisiei Europene privind clasificarea mărfurilor la aceste coduri NC. Nu sunt obligatorii din punct de vedere juridic, dar autoritățile vamale le urmează; ele completează notele explicative ale SA ale Organizației Mondiale a Vămilor.

2710 · Uleiuri din petrol sau uleiuri din minerale bituminoase, altele decât uleiurile brute; preparatele nedenumite și necuprinse în altă parte, care conțin în greutate minimum 70 % uleiuri din petrol sau din minerale bituminoase și pentru care aceste uleiuri constituie elementele de bază; deșeuri de uleiuri

A se vedea notele 2 și 3 de la prezentul capitol și notele explicative aferente.

2710 12 11 - 2710 19 99 · Uleiuri din petrol sau uleiuri din minerale bituminoase (altele decât uleiurile brute) și preparatele nedenumite și necuprinse în altă parte, care conțin în greutate minimum 70 % uleiuri din petrol sau din minerale bituminoase și pentru care aceste uleiuri constituie elementele de bază, altele decât cele care conțin biodiesel și altele decât deșeurile de uleiuri

Pentru definițiile acestor produse, a se vedea nota 2 de la prezentul capitol și Notele explicative ale Sistemului armonizat aferente poziției 2710 partea I.

În ceea ce privește subpozițiile prevăzute pentru produsele destinate:

  • a fi supuse unui tratament specific;
  • a fi supuse unei transformări chimice,

a se vedea notele complementare 4 și 5 de la prezentul capitol și notele explicative aferente.

I. Uleiuri din petrol și din materiale bituminoase (altele decât brute)

Această grupă cuprinde amestecurile de izomeri (alții decât stereoizomerii) ai hidrocarburilor aciclice saturate, care conțin sub 95 % un anumit izomer, sau ai hidrocarburilor aciclice nesaturate, care conțin sub 90 % un anumit izomer, aceste procente fiind calculate din greutatea produsului anhidru.

În această grupă intră și izomerii separați ai hidrocarburilor menționate mai sus, de o puritate sub 95 %, respectiv 90 %, din greutate.

Această grupă cuprinde numai uleiurile din petrol și din materiale bituminoase:

1. care au punctul de cristalizare (solidificare), determinat prin metoda ASTM D 938, echivalentă cu metoda ISO 2207, sub 30 °C sau

2. care au punctul de cristalizare (solidificare) de minimum 30 °C și

a) au densitate sub 0,942 g/cm3 la 70 °C după metoda EN ISO 12185 și o penetrație cu con după prelucrare de minimum 350 la 25 °C, determinată prin metoda ASTM D 217 echivalentă cu metoda ISO 2137 sau

b) au densitate de minimum 0,942 g/cm3 la 70 °C după metoda EN ISO 12185 și o penetrație cu ac de minimum 400 la 25 °C, determinată prin metoda EN 1426.

Sunt, de asemenea, considerate uleiuri din petrol sau minerale bituminoase și sunt incluse în această grupă (paragraful I), anumite uleiuri la care au fost adăugate mici cantități de diverse substanțe, de exemplu aditivi pentru îmbunătățirea calității sau a mirosului, indicatori, coloranți.

A se vedea și diagrama următoare:

Criterii distinctive pentru anumite produse petroliere clasificate la subpozițiile 2710 12 11 - 2710 19 99 și de la pozițiile 2712 și 2713 (altele decât preparatele clasificate la subpozițiile 2710 12 11 - 2710 19 99)

II. Preparatele nedenumite și necuprinse în altă parte, care conțin în greutate minimum 70 % uleiuri din petrol sau din minerale bituminoase și pentru care aceste uleiuri constituie elementele de bază, altele decât cele care conțin biodiesel

Pentru a fi clasificate la aceste subpoziții, preparatele trebuie să îndeplinească următoarele condiții:

1. proporția în greutate a uleiurilor petroliere sau din minerale bituminoase, astfel cum sunt definite la partea I de mai sus, să fie de minimum 70 %.

Această proporție nu este determinată în funcție de cantitatea de constituenți încorporați, ci este determinată prin analiză;

2. nu trebuie să fie nici denumite nici cuprinse în altă parte;

3. în amestecuri, uleiurile din petrol sau din materiale bituminoase trebuie să fie constituentul de bază al preparatului, adică elementul esențial, având în vedere utilizarea preparatului.

Preparatele următoare nu se clasifică la aceste subpoziții:

a) lacuri și vopsele (pozițiile 3208, 3209 și 3210 00);

b) preparate de înfrumusețare și produse cosmetice pe bază de uleiuri minerale (în general pozițiile 3304 -3307);

c) sulfonați de petrol (poziția 3402 sau 3824).

Sulfonații de petrol sunt în general sub formă de suspensii în uleiuri din petrol sau din materiale bituminoase. Conținutul de sulfonat pur este în mod normal atât de ridicat încât utilizarea directă ca lubrifiant este exclusă;

d) preparate pentru lustruit sau pentru întreținerea lemnului, a lacurilor, a metalelor, a sticlei sau a altor materiale (în principal poziția 3405);

e) preparate dezinfectante, insecticide etc., oricare ar fi prezentarea lor, care constau din soluții sau dispersii ale unui ingredient activ în uleiuri din petrol sau din materiale bituminoase (poziția 3808);

f) preparate de apretare utilizate în industria textilelor (poziția 3809);

g) aditivi preparați pentru uleiuri minerale („dopes”) (poziția 3811);

h) solvenți și diluanți organici compuși (poziția 3814 00, de exemplu);

ij) lianți pentru miezuri de turnătorie (subpoziția 3824 10 00);

k) anumite produse anticorozive, în special:

i) constituite, de exemplu, din lanolină (cca 20 %) în soluție de white spirit (subpoziția 3403 19 10);

ii) care conțin amine ca ingrediente active (subpoziția 3824 99 92).

2710 19 31 - 2710 19 99 · Uleiuri grele

A se vedea nota complementară 1 litera (d) de la prezentul capitol.

2710 19 71 - 2710 19 99 · Uleiuri lubrifiante; alte uleiuri

La aceste subpoziții se clasifică uleiurile grele care corespund definiției de la nota complementară 1 litera (d) de la prezentul capitol, cu condiția să nu îndeplinească condițiile precizate în nota complementară 1 literele (e) (motorină) sau (f) (păcură) de la prezentul capitol.

La aceste subpoziții se clasifică uleiurile grele care distilă sub 85 % din volum, inclusiv pierderile, până la o temperatură de 350 °C, după metoda EN ISO 3405 (echivalentă cu metoda ASTM D 86):

1. care, corespunzător unei culori diluate C, au o vâscozitate V:

a) fie maximum valorile din linia I a tabelului de corespondență de la nota complementară 1 litera (f) de la prezentul capitol, în cazul în care conținutul de cenușă sulfatată este de minimum 1 % sau dacă indicele de saponificare este de minimum 4;

b) fie peste valorile din linia II a aceluiași tabel de corespondență, în cazul în care punctul de congelare este sub 10 °C;

c) fie cuprinsă între valorile din liniile I și II sau egale cu valorile din linia II, în cazul în care distilă sub 25 % la 300 °C, iar punctul de congelare este de cel mult -10 °C. Aceste dispoziții se aplică numai uleiurilor care au o culoare diluată C sub 2;

2. pentru care nu se pot determina următoarele caracteristici:

a) fie procentul de distilare la 250 °C (0 % se consideră procent) după metoda EN ISO 3405 (echivalentă cu metoda ASTM D 86);

b) fie vâscozitatea cinematică la 50 °C, după metoda EN ISO 3104;

c) fie culoarea diluată după metoda ISO 2049 (echivalentă cu metoda ASTM D 1500);

3. care au culoare artificială.

Metodele de analiză care trebuie utilizate la punctul 1 de mai sus sunt cele specificate pentru păcură (a se vedea nota complementară 1 litera (f) de la prezentul capitol).

A se vedea și diagrama următoare:

Considerații generale ale capitolului

COMBUSTIBILI MINERALI, ULEIURI MINERALE ȘI PRODUSE REZULTATE DIN DISTILAREA ACESTORA; MATERIALE BITUMINOASE; CEARĂ MINERALĂ

Considerații generale

Cu excepția cazului unor indicații contrare, prin „metode ASTM” se înțeleg metodele Societății Americane pentru Testare și Materiale (American Society for Testing and Materials).

Nota 2

1. Pentru determinarea conținutului de constituenți aromatici se aplică următoarele metode:

  • produse al căror punct final de distilare este maximum 315 °C: metoda EN 15553;
  • produse al căror punct final de distilare este peste 315 °C: a se vedea anexa A la notele explicative ale capitolului.

2. Expresia „uleiuri similare” include, printre altele, următoarele amestecuri de hidrocarburi:

  • motorinele sintetice parafinice, în special „uleiurile vegetale hidrogenate” (HVO) și „combustibilii GTL” (gas to liquid);
  • produse din surse regenerabile care rezultă din următoarele procese: „combustibilii BTL” (biomass to liquid) sau „combustibilii Bio-GTL” (biogas to liquid);
  • produse rezultate din coprocesarea în rafinării a materiilor prime regenerabile cu materii prime petroliere.

Se aplică următoarele definiții în ceea ce privește producția de „uleiuri similare”:

  • „Hidrotratarea” înseamnă transformarea termochimică cu hidrogen a trigliceridelor pentru a produce alcani; se referă la prelucrarea combustibilului. Sursele de trigliceride sunt, în general, grăsimi și uleiuri, deșeurile adecvate, reziduuri de fracțiuni lipidice și grăsimi provenind din alge.
  • „Combustibilii GTL”, „combustibilii BTL” și „combustibilii Bio-GTL” înseamnă conversia gazelor în combustibili lichizi prin procesul Fischer-Tropsch sau prin procese echivalente. În cazul „combustibililor BTL”, există o etapă prealabilă, de transformare a biomasei în gaze.

Nota complementară 5

1. Sub rezerva aplicării dispozițiilor notei complementare 5 litera (n), se precizează că scutirea prevăzută se aplică tuturor produselor care sunt utilizate într-un tratament specific.

Prin urmare, în cazul în care s-ar utiliza un produs petrolier, de exemplu pentru a fi supus unui proces de alchilare sau de polimerizare, ar beneficia de scutire chiar și partea care nu ar suferi nici o transformare (partea nealchilată sau partea nepolimerizată).

2. În cazul în care este necesară o pregătire prealabilă „tratamentului specific” (a se vedea nota complementară 5 ultimul paragraf), trebuie îndeplinite două condiții indispensabile pentru a putea beneficia de scutire:

a) produsul importat trebuie supus efectiv unui „tratament specific”, de exemplu cracarea;

b) pregătirea prealabilă trebuie să fie necesară din considerente tehnologice pentru tratamentul specific.

Sunt considerate ca „pregătire prealabilă” indispensabilă pentru produsele destinate să fie supuse unui „tratament specific” următoarele:

a) degazarea;

b) deshidratarea;

c) eliminarea anumitor produși ușori sau grei care ar putea jena tratamentul;

d) eliminarea sau transformarea mercaptanilor (înmuiere sau îndulcire), a altor compuși sulfurați sau a altor substanțe care dăunează tratamentului;

e) neutralizarea;

f) decantarea;

g) desalinizarea.

Cantitățile de produse obținute eventual în cursul pregătirii prealabile și care nu sunt supuse unui tratament specific vor fi taxate la același nivel al drepturilor vamale ca cel aplicabil produselor „destinate altor utilizări”, în concordanță cu tipul și valoarea produselor importate și pe baza greutății nete a produselor obținute.

Nota complementară 5 (a)

Prin distilare sub vid se înțelege distilarea la o presiune de cel mult 400 milibari, măsurată la vârful coloanei.

Nota complementară 5 (b)

Prin redistilare printr-un procedeu de fracționare avansată se înțeleg procedeele de distilare (altele decât distilarea atmosferică a fracțiunilor ușoare) aplicate în instalații industriale, în ciclu continuu sau discontinuu, care utilizează distilatele clasificate la subpozițiile 2710 12 11 -2710 19 48, 2711 11 00, 2711 12 91 -2711 19 00, 2711 21 00 și 2711 29 00 (altele decât propanul de puritate minimum 99 %) pentru a obține:

1. hidrocarburi izolate cu un grad de puritate ridicat (minimum 90 % pentru olefine și minimum 95 % pentru alte hidrocarburi), amestecurile de izomeri având aceeași compoziție organică trebuie considerate ca hidrocarburi izolate.

De subliniat că singurele tratamente admise sunt cele prin care se obțin mai puțin de trei produse diferite, dar această restricție nu se aplică în situația în care tratamentul comportă o separare de izomeri. În acest sens, în ceea ce privește xilenii, etilbenzenul este considerat ca izomer;

2. produsele clasificate la subpozițiile 2707 10 00 -2707 30 00, 2707 50 00 și 2710 12 11 -2710 19 48:

a) pentru care nu se admite o suprapunere a punctului final de fierbere al unei fracțiuni și a punctului inițial de fierbere al fracțiunii următoare, a căror diferență de temperatură între punctele de distilare a 5 % și 90 % din volum, inclusiv pierderile, este de cel mult 60 °C, prin aplicarea metodei EN ISO 3405 (echivalentă cu metoda ASTM D 86);

b) pentru care se admite o suprapunere a punctului final de fierbere al unei fracțiuni și a punctului inițial de fierbere al fracțiunii următoare, a căror diferență de temperatură între punctele de distilare a 5 % și 90 % din volum, inclusiv pierderile, este de cel mult 30 °C, prin aplicarea metodei EN ISO 3405 (echivalentă cu metoda ASTM D 86).

Nota complementară 5 (c)

Prin cracare se înțeleg tratamentele industriale pentru modificarea structurii chimice prin ruperea moleculelor produselor petroliere prin încălzire, cu sau fără presiune, cu sau fără ajutorul catalizatorilor, și prin care se obțin în principal amestecuri de hidrocarburi mai ușoare, lichide sau gazoase în condiții normale de temperatură și presiune.

Principalele procedee de cracare sunt următoarele:

1. cracarea termică;

2. cracarea catalitică;

3. cracarea cu abur (steam craking) pentru obținerea hidrocarburilor gazoase;

4. hidrocracarea (tratament de cracare cu hidrogenare);

5. dehidrogenarea;

6. dezalchilarea;

7. coacerea (coking);

8. reducerea vâscozității (visbreaking).

Nota complementară 5 (d)

Prin reformare, în acest context, se înțelege tratarea termică sau catalitică a uleiurilor ușoare sau medii cu scopul de a mări conținutul acestora în constituenți aromatici. Reformarea catalitică se utilizează, de exemplu, pentru transformarea uleiurilor ușoare de primă distilare în uleiuri ușoare cu cifră octanică mai mare (cu conținut ridicat în constituenți aromatici) sau într-un amestec de hidrocarburi care conține benzen, toluen, xileni, etilbenzen etc.

Principalele procese de reformare catalitică sunt acelea care utilizează drept catalizator platina.

Nota complementară 5 (e)

Extracția cu solvenți selectivi este procesul de separare a unor grupe de produse cu structuri moleculare diferite cu ajutorul unor solvenți specifici cu activitate selectivă (furfurol, fenol, eter dicloretilic, anhidridă sulfurică, nitrobenzen, uree și anumiți derivați ai acesteia, acetonă, propan, etil metil cetonă, izobutil metil cetonă, glicol, N-metilmorfolină etc.)

Nota complementară 5 (g)

Polimerizarea este procesul industrial prin care, indiferent dacă se utilizează căldura sau un catalizator, hidrocarburile nesaturate sunt transformate într-unul sau mai mulți polimeri sau copolimeri.

Nota complementară 5 (h)

Prin alchilare se înțelege reacția termică sau catalitică prin care hidrocarburile nesaturate sunt legate de orice altă hidrocarbură, în special de izoparafine sau aromatice.

Nota complementară 5 (ij)

Prin izomerizare se înțelege transformarea structurii componenților produselor petroliere fără modificarea formulei lor brute.

Nota complementară 5 (l)

Următoarele sunt exemple de îndepărtare a cerurilor în sensul acestei note complementare:

1. îndepărtarea cerurilor prin răcire (cu sau fără solvenți);

2. tratamentul microbiologic;

3. îndepărtarea cerurilor cu ajutorul ureei;

4. tratamentul prin site moleculare.

Nota complementară 5 (n)

Prin distilare atmosferică se înțelege distilarea efectuată la o presiune de 1 013 milibari, măsurată la capul coloanei.

Nota complementară 6

1. Prin „transformare chimică” se înțelege orice operație care are ca scop transformarea moleculară a unui sau a mai multor compuși ai produsului petrolier prelucrat.

Nu este considerată, de exemplu, „transformare chimică” simpla amestecare a unui produs petrolier cu un alt produs petrolier sau de altă natură. Astfel, incorporarea unui white spirit, de exemplu, într-o vopsea sau a unui ulei lubrifiant într-o cerneală tipografică nu poate fi considerată ca încadrându-se în definiția „transformării chimice”. Același lucru este valabil pentru orice alte utilizări ale produselor petroliere ca solvenți, carburanți sau combustibili.

2. Exemple de „transformări chimice”:

a) acțiunea halogenilor și a compușilor halogenați:

i) reacția propilenului conținut într-o fracție petrolieră în fază gazoasă în vederea obținerii derivaților organici (de exemplu pentru obținerea oxidului de propilenă);

ii) tratamentul fracțiunilor petroliere (benzină, kerosen, motorină) și al parafinei, al cerii de petrol sau al reziduurilor parafinoase, cu clor sau compuși clorurați, în vederea obținerii clorparafinelor;

b) acțiunea bazelor (sodă, potasiu, amoniac etc.) în vederea obținerii acizilor naftenici;

c) acțiunea acidului sulfuric și a anhidridei sale în vederea:

i) obținerii sulfonaților;

ii) extragerii sau a obținerii izobutilenei;

iii) sulfonării motorinelor și a uleiurilor lubrifiante.

Uleiul adăugat după sulfonare nu beneficiază de scutire;

d) sulfoclorurarea;

e) hidratarea, în special în vederea obținerii alcoolurilor prin transformarea hidrocarburilor nesaturate conținute într-o fracțiune petrolieră în fază gazoasă;

f) tratamentul anhidridei maleice, în special tratamentul butadienei în amestec într-o fracțiune petrolieră în fază gazoasă cu patru atomi de carbură în vederea obținerii acidului tetrahidroftalic;

g) tratamentul cu fenol, de exemplu reacția olefinelor petroliere și a fenolilor în prezența unui catalizator, în vederea obținerii alchilfenolilor;

h) oxidare:

i) oxidarea uleiurilor grele în vederea obținerii bitumurilor oxidate de la subpoziția 2713 20 00;

ii) oxidarea tuturor produselor petroliere în vederea obținerii produselor chimice elaborate, a acizilor, a aldehidelor, a cetonelor, a alcoolilor etc., cum ar fi oxidarea sub presiune la cald a fracțiunilor ușoare în vederea obținerii acizilor acetici, formici, propionici și succinici;

ij) dehidrogenarea, în special:

i) a hidrocarburilor naftenice în vederea obținerii hidrocarburilor aromatice (de exemplu benzolii);

ii) a hidrocarburilor parafinice în vederea obținerii olefinelor lichide utilizate, de exemplu, la fabricarea alchilbenzenilor biodegradabili;

k) oxosinteza;

l) incorporarea ireversibilă a uleiurilor grele în polimerii înalți (latex de cauciuc natural sau sintetic, butilcauciuc, polistiren etc.);

m) fabricarea produselor de la poziția 2802;

n) nitrarea în vederea obținerii nitroderivaților;

o) tratamentul biologic al anumitor fracțiuni petroliere care conțin n-parafine în vederea obținerii proteinelor sau a altor produse organice complexe.

ANEXA A — METODĂ DE DETERMINARE A CONȚINUTULUI DE CONSTITUENȚI AROMATICI ÎN PRODUSELE CU PUNCT FINAL DE DISTILARE PESTE 315 °C

1. Domeniul de aplicare

Această metodă de testare vizează determinarea conținutului de constituenți aromatici și nearomatici din uleiurile minerale.

2. Definiție

2.1. Constituenți aromatici: porțiunea din probă dizolvată în solvent și adsorbită pe silicagel. Constituenții aromatici pot conține: hidrocarburi aromatice, compuși aromatici naftenici condensați, olefine aromatice, asfaltene, compuși aromatici care conțin sulf, azot, oxigen și compuși aromatici polari.

2.2. Constituenți nearomatici: porțiunea din probă care nu este adsorbită pe silicagel și care este eluată de solvent (precum hidrocarburile nearomatice).

3. Principiul metodei

Proba, dizolvată în n-pentan, este trecută printr-o coloană cromatografică specială cu silicagel. Constituenții nearomatici, eluați cu solvent, sunt colectați succesiv și dozați prin cântărire, după evaporarea solventului.

Probele care nu se dizolvă în n-pentan trebuie dizolvate în ciclohexan.

4. Aparatură și reactivi

Coloana cromatografică: este un tub din sticlă cu dimensiunile și forma în conformitate cu schița de mai jos. Deschiderea superioară trebuie să fie prevăzută cu posibilitatea de etanșare cu o piesă din sticlă a cărei suprafață plană mată este racordată la partea superioară a coloanei prin două cleme metalice acoperite cu cauciuc. Închiderea trebuie să fie perfect etanșă la aplicarea unei presiuni de azot sau de aer.

Silicagelul: granulometrie de minimum 200 mesh. Trebuie activat șapte ore într-o etuvă la 170 °C și conservat într-un exsicator pentru răcire. După activare, silicagelul trebuie folosit în termen de câteva zile.

Solventul I n-pentanul: puritate de minimum 95 %, fără constituenți aromatici.

Solventul II ciclohexanul: puritate de minimum 98 %, fără constituenți aromatici.

5. Procedura 1 (coloană cromatografică 1)

Prepararea soluției-etalon: se dizolvă aproximativ 3,6 g (cântărite exact) din probă în 10 ml de n-pentan (I). Dacă proba este insolubilă în n-pentan, se dizolvă în ciclohexan, iar determinarea se realizează cu ajutorul ciclohexanului (II) în loc de n-pentan (I).

Se umple coloana cromatografică (coloana cromatografică 1) cu silicagelul activat în prealabil până la un nivel de cca 10 cm față de balonul superior din sticlă, tasând conținutul cu ajutorul unui vibrator, astfel încât să nu rămână niciun canal. Se plasează în deschiderea superioară a coloanei cu silicagel un tampon de vată de sticlă.

Se umidifică în prealabil silicagelul cu 180 ml de solvent I sau II și se aplică de sus în jos o presiune de aer sau de azot până când nivelul superior al lichidului atinge nivelul superior al silicagelului.

Se reduce cu precauție presiunea în interiorul coloanei și se introduce o cantitate de cca 3,6 g (cântărită exact cu o precizie de 2 zecimale) din proba dizolvată în 10 ml de solvent I sau II, se limpezește paharul Berzelius cu alți 10 ml de solvent I sau II care se introduc, de asemenea, în coloană.

Se aplică presiune progresiv, astfel încât lichidul să cadă picătură cu picătură prin tubul capilar din partea inferioară a coloanei cu o frecvență de aproximativ 1 ml/minut și se colectează lichidul într-un balon de 500 ml.

În momentul în care nivelul lichidului care conține substanța care trebuie separată atinge suprafața silicagelului, se îndepărtează cu precauție presiunea și se adaugă 230 ml de solvent I sau II și imediat apoi se aplică din nou presiune, astfel încât nivelul lichidului să ajungă la nivelul superior al silicagelului, colectându-se eluatul în același balon.

Înainte ca nivelul lichidului care conține substanța care trebuie separată să atingă suprafața silicagelului, se verifică prezența compușilor aromatici în eluat, utilizându-se spectroscopia în infraroșu cu transformată Fourier (FT-IR). Dacă eluatul conține numai hidrocarburi alifatice, se adaugă, din nou, 50 ml de solvent I sau II după îndepărtarea presiunii. Această etapă se repetă dacă este necesar.

Se reduce fracțiunea colectată la un volum mic prin evaporare sub vid la 35 °C într-un evaporator rotativ sau într-un aparat similar și se transferă cantitativ într-un pahar Berzelius tarat, utilizându-se mai mult solvent I sau II.

Se evaporă conținutul paharului Berzelius în etuvă, sub vid, la 35 °C până la greutate constantă (G). Diferența dintre ultimele două greutăți nu trebuie să depășească 0,01 g. Intervalul de timp dintre cele două cântăriri trebuie să fie de cel puțin 30 de minute.

Conținutul în greutate de constituenți nearomatici (A) se calculează cu formula:

A= G/G1*100

unde G1 reprezintă greutatea probei supusă analizei.

Diferența până la 100 % reprezintă procentul de constituenți aromatice absorbiți de silicagel.

6. Precizia metodei

Repetabilitate: 5 %.

Reproductibilitate: 10 %.

7. Procedura 2 (coloană cromatografică 2)

Prepararea soluției-etalon: se dizolvă aproximativ 0,9 g (cântărite exact) din probă în 2,5 ml de n-pentan (I). Dacă proba este insolubilă în n-pentan, se dizolvă în ciclohexan, iar determinarea se realizează cu ajutorul ciclohexanului (II) în loc de n-pentan (I).

Se umple coloana cromatografică (coloana cromatografică 2) cu silicagelul activat în prealabil până la un nivel de cca 2,5 cm față de balonul superior din sticlă, tasând conținutul cu ajutorul unui vibrator, astfel încât să nu rămână niciun canal. Se plasează în deschiderea superioară a coloanei cu silicagel un tampon de vată de sticlă.

Se umidifică în prealabil silicagelul cu 45 ml de solvent I sau II și se aplică de sus în jos o presiune de aer sau de azot până când nivelul superior al lichidului atinge nivelul superior al silicagelului.

Se reduce cu precauție presiunea în interiorul coloanei și se introduce o cantitate de cca 0,9 g (cântărită exact cu o precizie de 2 zecimale) din proba dizolvată în 2,5 ml de solvent I sau II, se limpezește paharul Berzelius cu alți 2,5 ml de solvent I sau II care se introduc, de asemenea, în coloană.

Se aplică presiune progresiv, astfel încât lichidul să cadă picătură cu picătură prin tubul capilar din partea inferioară a coloanei cu o frecvență de aproximativ 1 ml/minut și se colectează lichidul într-un balon de 250 ml.

În momentul în care nivelul lichidului care conține substanța care trebuie separată atinge suprafața silicagelului, se îndepărtează cu precauție presiunea și se adaugă 57,5 ml de solvent I sau II și imediat apoi se aplică din nou presiune, astfel încât nivelul lichidului să ajungă la nivelul superior al silicagelului, colectându-se eluatul în același balon.

Înainte ca nivelul lichidului care conține substanța care trebuie separată să atingă suprafața silicagelului, se verifică prezența compușilor aromatici în eluat, utilizându-se spectroscopia în infraroșu cu transformată Fourier (FT-IR). Dacă eluatul conține numai hidrocarburi alifatice, se adaugă, din nou, 12,5 ml de solvent I sau II după îndepărtarea presiunii. Această etapă se repetă dacă este necesar.

Se reduce fracțiunea colectată la un volum mic prin evaporare sub vid la 35 °C într-un evaporator rotativ sau într-un aparat similar și se transferă cantitativ într-un pahar Berzelius tarat, utilizând mai mult solvent I sau II.

Se evaporă conținutul paharului Berzelius în etuvă, sub vid, la 35 °C până la greutate constantă (G). Diferența dintre ultimele două greutăți nu trebuie să depășească 0,01 g. Intervalul de timp dintre cele două cântăriri trebuie să fie de cel puțin 30 de minute.

Conținutul în greutate de constituenți nearomatici (A) se calculează cu formula:

A= G/G1*100

unde G1 reprezintă greutatea probei supusă analizei.

Diferența până la 100 % reprezintă procentul de constituenți aromatice absorbiți de silicagel.

8. Precizia metodei

Repetabilitate: 5 %.

Reproductibilitate: 10 %.

Coloana cromatografică 1

Coloana cromatografică 2

ANEXA B — METODĂ DE DETERMINARE A PUNCTULUI DE SOLIDIFICARE AL NAFTALINEI

Se topesc, sub amestecare continuă, cca 100 g de naftalină într-o capsulă de porțelan cu capacitatea de cca 100 cm3. Se introduc cca 40 cm3 de masă topită într-un flacon Shukoff încălzit în prealabil, astfel încât să fie plin ¾. Se introduce printr-un dop de plută un termometru cu scală divizată în 1/10 fracțiuni de grad și se plasează astfel încât rezervorul cu mercur să fie amplasat în mijlocul lichidului. În momentul în care temperatura scade și ajunge în apropierea punctului de solidificare a naftalinei (în jur de 83 °C), se induce cristalizarea prin agitare continuă. Din momentul în care se formează primele cristale, în general coloana de mercur rămâne la aceeași valoare, apoi continuă să scadă din nou. Se reține temperatura la care mercurul termometrului a staționat un anumit timp și se consideră că această temperatură reprezintă punctul de solidificare al naftalinei, după aplicarea corecției care ține seama de partea coloanei de mercur care se găsește în exteriorul lichidului.

Se poate admite că această corecție, pentru un termometru cu mercur, este:

unde n este numărul de gradații ale coloanei de mercur rămase în afara lichidului, t este temperatura reținută, t′ este temperatura medie a coloanei de mercur care se află în afara flaconului. t′ poate fi determinată cu aproximație și cu ajutorul unui termometru auxiliar al cărui rezervor cu mercur se găsește la jumătatea înălțimii părții de coloană din afara flaconului. Utilizarea unui termometru cu tub capilar garantează o precizie mai mare.

Flaconul Shukoff este schițat mai jos; este un recipient din sticlă, cu pereți dubli, între care se realizează vid.

Note explicative la Nomenclatura combinată a Uniunii Europene, JO C (text consolidat și modificări ulterioare) · © European Union

Această subpoziție în anii anteriori

Nomenclatura combinată a fiecărui an, așa cum a fost publicată în Jurnalul Oficial: descriere, taxa vamală pentru țări terțe și unitate suplimentară.

AnDescriereTaxa pentru țări terțeUnitate suplimentară
2026 Destinate a fi supuse unei transformări chimice printr-un tratament, altul decât cele specificate pentru subpoziția 27101971 3,7 % —
2025 neschimbat 3,7 % —
2024 neschimbat 3,7 % —
2023 neschimbat 3,7 % —
2022 neschimbat 3,7 % —
2021 neschimbat 3,7 % —
2020 neschimbat 3,7 % —
2019 For undergoing chemical transformation by a process other than those specified in respect of subheading 27101971 3,7 % —

Codul NC 2710 19 75 este o linie a Nomenclaturii combinate a UE la subpoziția SA 2710.19 (uleiuri din petrol sau uleiuri din minerale bituminoase: altele).

Taxa vamală pentru țări terțe este de 3,7 %, iar cantitățile se declară în —.

În cele 12 luni până în august 2026, importurile UE de mărfuri din subpoziția 2710.19 au totalizat 54,7 mld. EUR (+8 % față de cele 12 luni anterioare); principalul furnizor: Statele Unite ale Americii (20 %), urmat de Arabia Saudită.

Pentru aceeași subpoziție, în celelalte tarife: Turcia 3,5 %–4,7 %, SUA 5,8 %–7 %, Regatul Unit 0 %–4 %, Canada 0 %–5 %, Mexic 0 %–3 %, Brazilia 0 %–5,4 %, Argentina 0 %–5,4 %, Peru 0 %, Noua Zeelandă 0 %–5 %, Japonia 2,5 %–7,9 %, Taiwan 0 %–5 %, CCG 5 %, Elveția 0 %, Norvegia 0 %, Macedonia de Nord 0 %–20 % și Nigeria 5 %–10 %.

Întrebări și răspunsuri

Ce taxă vamală are codul 2710 19 75 în UE?

Conform Nomenclaturii combinate a UE, taxa vamală pentru țări terțe este de 3,7 %; unitatea suplimentară: —. Nu sunt incluse taxele preferențiale pentru mărfurile din țările cu acorduri comerciale, taxele antidumping și TVA.

Se aplică Nomenclatura combinată și în România?

Da. Nomenclatura combinată este aplicată de toate statele membre ale UE, inclusiv de România. Taxa afișată este taxa pentru țări terțe; pentru o operațiune concretă contează și originea mărfurilor și măsurile TARIC.

Descarcă în format CSV Urmărește modificările (RSS)